Dúška materina - ako a kde ju možno využiť?

Dúška materina - ako a kde ju možno využiť?
 • 12.05.2015
 • Hab sk

  • Zdieľaj:
 • 4

Dúška materina, alebo materina dúška, je rastlina rastúca v celej Európe, strednej a severnej Ázii, severnej Afrike alebo v Severnej Amerike. Predstavuje súborný druh, ktorý je veľmi variabilný po stránke morfologickej, ako aj z hľadiska výskytu. Jednotlivé formy sa v mnohých znakoch podobajú a v iných sa zasa odlišujú, všetky však obsahujú účinné látky a všetky sa zbierajú ako liečivé rastliny.

Rastie hojne v nížinách, ale najmä v hornatých oblastiach, na výslnných stráňach, pastvinách, medziach a skalách či pri cestách.

Odporúčame prečítať: Pozitívne účinky agátu bieleho

Materina dúška

Zdroj: Shutterstock®

Sú to 10- až 40-centimetrové vysoké trvácne polokríky alebo byliny. Z kolového koreňa vyrastá niekoľko tenkých, hranatých aj oblých, priamych mierne drevnatejúcich stoniek. Niekedy sú sfarbené dočervena až dohneda a ich listy sú malé, krížmoprotistojné, vajcovité až okrúhle. Všetky sú žliazkato bodkované. Kvety sú drobné a súmerné s bledo- až tmavopurpurovou fialkastou korunou. Listy sú chlpaté a plodom dúšky materinej sú tvrdky.

materina-duska

Zdroj: Shutterstock®

Rastlina má príjemnú vôňu a kvitnutie od mája do októbra. Zbiera sa jej vňať v čase od začiatku kvitnutia do augusta a zbierajú sa aj asi 1 centimeter hrubé nedrevnaté časti vňate vo výške asi 5 centimetrov od zeme. Najviac silice obsahujú na slnku rastúce rastliny. Hustý porast možno aj kosiť, treba ho však vytriediť. Po vytriedení je nutné ho vysušiť rýchlo na vzdušnom tienistom mieste, buď samostatne, alebo vo zväzkoch, poprípade pri umelom teple do 35 stupňov Celzia. Vňať je drobivá, a preto by sa nemala často obracať a malo by sa s ňou zaobchádzať pozorne. Po vysušení sa uchováva v dobre uzatvorenom obale.

Odporúčame prečítať:  Baza čierna - plná samých vitamínov!

Účinnou látkou dúšky je žltá silica s hlavnou zložkou s názvom cymol, ďalej p-cymén, tymol, gerianol, borneol či horčina serpylín. Prítomné sú tiež triesloviny, saponín, živica, terpény, flavonoidy, minerálne látky a fytoncídy. Prostredie rastliny ovplyvňuje kvalitu i kvantitu jej silicovej zložky a podľa toho, ktorá prevláda, rastlina vonia.

materina-duska

Zdroj: Shutterstock®

Jej použitie je známe v medicíne ako súčasť čajovín či na výrobu liečivých prípravkov. Aplikuje sa pri chorobách dýchacích ciest, poruchách tráviacej sústavy, ťažkostiach nervového pôvodu či pri zápale močových ciest. Zvonka sa používa pri reume, na posilňujúce a aromatické kúpele a podobne. Priemyselne sa vyrába ako čajovina, taktiež ju môžeme nájsť v zubných pastách, ústnych vodách alebo dokonca v dezodorantoch.

Odporúčame prečítať:  Na čo slúži skorocel kopijovitý?

Vedľajšie účinky táto rastlina nemá, avšak v prípade užitia vyšších dávok ako tých, ktoré sú odporučené, môže dôjsť k poškodzovaniu štítnej žľazy či otrave. Dúška materina je špecifickou rastlinou, ktorá sa nedá zameniť s inou.

Recepty:

Zápar – 2 lyžičky drogy na šálku vody alebo 2 lyžičky na 2 šálky vody, poprípade 5-percentný zápar vylúhovať 10 minút a piť 2 – 3 šálky denne alebo každý druhý deň, vhodné na vonkajšie aj vnútorné použitie.

Odporúčame prečítať: Zázračná kapsička pastierska

Autor: G. Švec, www.hab.sk


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Martina Zahoranová 12.05.15 07:42

MZ
karma
91.00

čaj s materinej dúšky milujem hlavne pre jeho vôňu a robím si ho z vlastne nazbieraných byliniek keďže sa chodíme bicyklovať už poznám miesta kde rastie a vždy si nazbieram a usuším

 • 0
Odpovedať

Monika Šomšáková 13.05.15 13:42

karma
-1.00

čaj z materinej dúšky je bombový

 • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 14.05.15 16:44

karma
93.00

materinu dúšku som ešte nijako nevyužila, ale mám veľmi rada jej vôňu

 • 0
Odpovedať

Nikola Sisáková 14.05.15 17:57

NS
karma
-1.00

čaj je veľmi dobrý

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

TEST: Bernard Cassiere My Youth Spirulina Skincare Routine - očarujúca kozmetika pre rozmaznávanie vašej pleti
Pleťová kozmetika

TEST: Bernard Cassiere My Youth Spirulina Skincare Routine - očarujúca kozmetika pre rozmaznávanie vašej pleti

 • 1
 • 19.01.2023
TEST: Kvetinové vody Alteya Organics od bioruza.sk
Pleťová kozmetika

TEST: Kvetinové vody Alteya Organics od bioruza.sk

 • 0
 • 23.11.2022
TEST: NIVEA Tónovacie očné krémy v hubke CELLULAR 3v1
Dekoratívna kozmetika

TEST: NIVEA Tónovacie očné krémy v hubke CELLULAR 3v1

 • 5
 • 01.01.2023