Enterobióza: Ako sa prejavuje toto časté parazitárne ochorenie?

Enterobióza: Ako sa prejavuje toto časté parazitárne ochorenie?

Hoci pojem enterobióza nie je až tak známy, pravdepodobne každý už počul minimálne o mrliach. Za týmto ochorením stoja práve spomenuté parazity, ktoré sa usídľujú v ľudskom tráviacom trakte. Táto choroba sa typicky prejavuje najmä nepríjemným svrbením v okolí konečníka aj nadúvaním. V nasledujúcom článku vám prezradíme, ako sa prejavuje toto parazitárne ochorenie, aká je jeho liečba a množstvo ďalších dôležitých a užitočných informácií. 

O aké ochorenie ide?

Enterobióza predstavuje jedno z najčastejšie sa vyskytujúcich parazitárnych ochorení. Spôsobuje ho parazit zvaný mrľa detská, latinsky Enterobius vermicularis. Mrle radíme do radu hlístovcov. Známa mrľa detská dosahuje dĺžku až 12 milimetrov, je belavej farby a má vretenovitý tvar. Parazituje prevažne v hrubom čreve človeka, pričom najčastejšie sa vyskytuje najmä u detí v kolektívoch v predškolskom a školskom veku. Samozrejme, nakaziť sa ňou môže aj dospelý človek. K nákaze pritom dochádza po kontakte s vajíčkami, pričom hovoríme o šírení orálno-fekálnou cestou. 

Samička kladie vajíčka pri vyústení čreva, respektíve v okolí konečníka. Tie môžu totiž dozrievať len na vzduchu. K šíreniu nákazy prispieva nedostatočná hygiena. Najmä malé deti sa často kvôli svrbeniu škrabú, pričom sa vajíčka ľahko dostanú za nechty. Po ich zanesení do ústnej dutiny tak dochádza k opätovnému samonakazeniu jedinca. Dozreté vajíčka sa však ľahko šíria aj na bielizeň a okolité predmety. Preto sa ochorenie často objavuje v kolektívoch malých detí, ktoré ešte nemajú dostatočne osvojené hygienické návyky. Dieťa sa napríklad ľahko nakazí aj pri kontakte s infikovanou hračkou. 

Odporúčame: Neuveriteľné syndrómy, o ktorých vie len málokto! Nebudeš tomu veriť! (II. časť)

prejavy enterobiózy

Zdroj: Shutterstock®

Takéto sú prejavy ochorenia

Inkubačná doba enterobiózy je zvyčajne v rozmedzí od 2 do 6 týždňov. Jedným z charakteristických prejavov tohto ochorenia je svrbenie v okolí konečníka, čo je spôsobené tým, že samička v tých miestach kladie vajíčka. Okrem toho sa u postihnutého môžu dostaviť viaceré tráviace ťažkosti. Parazity sa totiž v črevách prisávajú na ich vnútornú sliznicu. Pacienta môže trápiť nadúvanie, nevoľnosť i bolesti brucha či zmeny stolice. Objaviť sa môžu najmä hnačky. Pri ochorení môže byť spozorovaná aj strata chuti do jedla a následný úbytok váhy. Ďalšími častými prejavmi sú aj bolesť či pálenie konečníka a celková únava. Svrbenie, ktoré postihnutého často otravuje i v noci, tak narúša pokojný spánok a v mnohých prípadoch vedie i k nespavosti alebo vyčerpanosti. Niekedy dochádza počas ochorenia aj k zvýšeniu telesnej teploty. 

liečba enterobiózy

Zdroj: Shutterstock®

Ako prebieha liečba?

Enterobióza nie je považovaná za vážne ochorenie, skôr len nepríjemné. Isté riziká však vznikajú pri nakazení žien, kedy choroba postihne aj vaginálnu oblasť. Príznaky ochorenia by sa v každom prípade nemali ignorovať. Liečbu je vhodné začať čo najskôr, pričom je jej cieľom odstrániť z tráviaceho traktu všetky parazity. Pri diagnostike ochorenia si lekár v prvom rade všíma príznaky. Okrem toho sa často pristupuje k sterom pomocou odbernej tyčinky alebo aj k takzvanej Grahamovej metóde. Pri nej sa používa špeciálna priehľadná lepiaca páska, ktorú je potrebné, najlepšie ráno po prebudení, nalepiť na kožu v okolí konečníka, kde sa na ňu nalepia vajíčka. Ich prítomnosť sa následne zisťuje v laboratóriu. 

Liečba je zvyčajne konzervatívna, čiže spočíva primárne v podávaní liečiv. Medikamenty sa podávajú len jednorazovo, pričom dávka sa s odstupom času ešte raz opakuje. Vyliečiť enterobiózu je väčšinou pomerne bezproblémové. Väčšinou je však vhodné preliečiť nielen samotného pacienta, ale aj okolie, čiže rodinu, prípadne celý kolektív, ak sa napríklad mrle vyskytli v škôlke a podobne. Okrem toho by sa pri liečbe enterobiózy nemalo zabúdať aj na režimové opatrenia. Nevyhnutné je dbať na dostatočnú osobnú hygienu aj čistotu v domácnosti, vrátane umývania rúk aj intímnych partií, strihania nechtov, pravidelného prania a žehlenia pri vysokých teplotách aj vymieňania posteľnej a spodnej bielizne.

Pozri aj: Ako uvoľniť napätie či zmierniť nadmerné potenie? Priprav si kúpeľ z tejto bylinky!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 29.05.19 08:34

ĽŠ
karma
100.00

Parazity, ktoré vedia nepekne znepríjemniť život! Našťastie som sa s nimi od detstva /v škôlke/ nestretla.

  • 0
Odpovedať

Mária Lipčejová 29.05.19 18:56

ML
karma
-1.00

že vraj je na to dobrý cesnak

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 29.05.19 19:01

MM
karma
100.00

nepríjemné, ako všetky parazity

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 29.05.19 21:58

JK
karma
100.00

Ani som netušila že je také ochorenie

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 30.05.19 05:43

karma
110.00

Nepočula som ešte o tom.

  • 2
Odpovedať

Darina Božiková 04.06.19 14:51

DB
karma
114.00

myslela som ,že toto sa už nevyskytuje.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní