Fialka trojfarebná ťa neočarí iba peknými kvetmi. Čo sa v nej skrýva?

Fialka trojfarebná ťa neočarí iba peknými kvetmi. Čo sa v nej skrýva?

Krásne fialky trojfarebné sú pomerne známe rastliny. V prírode ich nie je problém nájsť, pričom na seba upozorňujú najmä svojimi peknými kvetmi. Vedeli ste však, že táto bylina, často rastúca ako burina, v sebe ukrýva veľkú liečivú silu? Fialka trojfarebná môže byť veľmi nápomocná napríklad pri ochoreniach dýchacích ciest či rozličných kožných problémoch. My vám dnes prezradíme, prečo by sme túto rastlinku nikdy nemali prehliadať a podceňovať. V článku sa dozviete, aké má účinky aj ako ju správne používať.

Čo vieme o fialke?

Fialka trojfarebná, latinsky Viola tricolor, je zvyčajne jednoročná, prípadne i viacročná rastlina z čeľade fialkovité. Dorastá do výšky okolo 15 až 30 centimetrov. Tento druh fialky je značne rozšírený najmä v európskych oblastiach, no hojne sa vyskytuje aj na Kaukaze a pomenej i v Severnej Amerike. Rastie od nížin takmer až po horské oblasti. Nájsť ju môžeme na horských lúkach, poliach či rumoviskách i v záhradách. Často však rastie ako burina. Fialka trojfarebná je charakteristická jednoduchým koreňom a stopkatými listami, ktoré majú vajcovitý tvar. Ľahko ju však rozpoznáte hlavne vďaka jej pekným kvetom.

Kvety fialky trojfarebnej sú päťpočetné a obojpohlavné a hýria zvyčajne fialovou až modrastou, sýtožltou aj bielou farbou. Často sa objavujú už od skorej jari. Fialka trojfarebná kvitne pokojne až do konca leta. Na liečebné účely sa zberá jej kvitnúca vňať, ktorú je následne vhodné vysušiť pri teplote do 50 °C. Pri jej zbere však buďte veľmi opatrní. V prírode sa totiž u nás vyskytuje množstvo ďalších druhov fialiek, pričom niektoré z nich sú aj zákonom chránené. Ide napríklad o fialku alpínsku, ktorú je možné zazrieť najmä vo vyšších nadmorských výškach.

Odporúčame: Ako využiť lepiacu pásku? 5 netradičných trikov, ktoré musíš skúsiť!

účinky fialky trojfarebnej

Zdroj: Shutterstock®

Poznáte jej liečivé účinky?

Liečivá vňať fialky trojfarebnej v sebe ukrýva saponíny, flavonoidy či silice. Taktiež obsahuje triesloviny aj minerálne látky. Táto bylina má v ľudovom liečiteľstve svoje miesto právom. Môže byť totiž veľmi nápomocná pri viacerých zdravotných ťažkostiach. Najviac sa osvedčila najmä pri ochoreniach dýchacích ciest. Napomáha totiž rozpúšťať aj husté hlieny, výrazne podporuje vykašliavanie a užitočná býva tiež pri horúčke. Okrem toho má močopudné účinky a taktiež stimuluje činnosť potných žliaz. Vplýva tak na vylučovanie škodlivých a odpadových látok z tela.

Fialka trojfarebná pozitívne pôsobí na metabolizmus aj stav cievnych stien a močového ústrojenstva. Pri vnútornom užívaní môže byť osožná pri problémoch so zadržiavaním vody v organizme. Pri použití zvonka má zase blahodarný vplyv na pokožku. Oplatí sa ju vyskúšať najmä pri rozličných kožných ochoreniach, napríklad ekzémoch či akné. Je nápomocná totiž pri hojení pokožky.

čaj z fialky trojfarebnej

Zdroj: Shutterstock®

Ako ju správne používať?

Na vnútorné aj vonkajšie použitie je najvhodnejšie využívať fialku trojfarebnú v sušenej forme. Buď si ju môžete vysušiť sami, prípadne sa po sušenej vňati môžete poobzerať v lekárni či obchodoch s bylinkami. Na prípravu jedinečného fialkového čaju vám postačí jedna malá lyžička drogy. Tú zalejte 2 dcl vriacej vody a nechajte lúhovať okolo 10 až 15 minút. Po scedení môžete podávať. Ak vás trápia vyššie menované ťažkosti, môžete si dopriať až tri šálky fialkového záparu denne. Týmto nápojom podporíte liečbu ochorení dýchacích ciest aj odvodnenie organizmu.

Fialku je vhodné kombinovať i s ďalšími bylinkami, napríklad púpavou, rebríčkom či prasličkou. Rovnako si z nej môžete pripraviť silnejší zápar na vonkajšie použitie. Dve až tri polievkové lyžice sušenej fialky trojfarebnej zalejte 2 dcl vriacej vody a nechajte odstáť aspoň 20 minút. Po scedení môžete zápar vo forme obkladov použiť na ťažko sa hojace rany. Rovnako ním môžete prečistiť pokožku postihnutú nejakým kožným ochorením. Taktiež je vhodné použiť ho ako čistiacu pleťovú vodu. Do záparu namočte vatový tampónik a ošetrite ním pokožku tváre.

Pozri aj: Medvedica lekárska: Pomôže pri týchto častých zdravotných problémoch!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 27.02.19 07:37

ĽŠ
karma
100.00

Nielen krásna, ale i nápomocná, super!

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 27.02.19 17:38

MM
karma
100.00

príroda to dobre zariadila, každá rastlinka má svoje uplatnenie

  • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 28.02.19 11:40

karma
110.00

Čítala som o liečivých účinkoch fialky, ale zatiaľ som ju nezbierala a pritom mi rastie na záhradke. Určite vyskúšam aj tú pleťovú vodu, už som robila z voňavých ruži.... ďakujem za inšpiráciu.

  • 0
Odpovedať

Anna Vargová 28.02.19 15:42

AV
karma
100.00

Zatiaľ som ich vnímala, ako pekné kvietky. O ich účinkoch som nevedela

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 11.03.19 15:15

DB
karma
114.00

vyrastá nám v záhrade pri plote a ani mi nenapadlo aká je užitočná.dobrá rada,vďaka.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní