Ileus môže ohroziť život človeka! Čo musíš vedieť o tomto ochorení?

Ileus môže ohroziť život človeka! Čo musíš vedieť o tomto ochorení?

  • Zdieľaj:
 • 1

Ileus je choroba, ktorú zaraďujeme medzi náhle brušné príhody. Tento zdravotný problém sa v mnohých prípadoch rieši až chirurgickým zákrokom. Ide o život ohrozujúci stav, ktorý sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Postihnutý môže pociťovať napríklad bolesti brucha. Časté je i zvracanie či zástava plynov. V článku vám prezradíme, aké formy tohto ochorenia poznáme, ako sa prejavujú a liečia.

O aké ochorenie ide?

Ochorenie, odborne nazývané ileus, predstavuje vážny stav, pri ktorom dochádza k bráneniu posúvania črevného obsahu v čreve, z dôvodu vytvorenia nejakej prekážky. Ide v podstate o nepriechodnosť čriev, ktorá sa môže týkať tenkého i hrubého čreva. Príčiny vzniku nepriechodnosti čriev bývajú rôzne. Podľa nich rozlišujeme mechanický, neurologický a cievny ileus. Mechanický ileus vzniká po upchatí čreva nejakou prekážkou, a to cudzím telesom, parazitmi, žlčovým kameňom či nádorom.

Taktiež môže dôjsť k zauzleniu čriev alebo zrastu medzi črevami, napríklad po predchádzajúcej operácii. Príčinou neurologickej nepriechodnosti je zvyčajne prerušenie nervového signálu, ktorý ovplyvňuje peristaltiku, čiže pohyblivosť čriev. Cievne príčiny tohto ochorenia sú najmenej časté. Vtedy dochádza napríklad k upchatiu ciev zásobujúcich črevo, ktoré je následne nedostatočne prekrvené a nemôže sa pohybovať.

Odporúčame: Horká čokoláda: Myslíš, že vieš o nej naozaj všetko? Toto určite nie!

príznaky nepriechodnosti čriev

Zdroj: Shutterstock®

Tieto príznaky neignorujte:

Rozličné formy nepriechodnosti čriev sa prejavujú viacerými charakteristickými príznakmi, ktoré môžu mať rozdielnu intenzitu. Postihnutý najčastejšie pociťuje prudké bolesti brucha. Typické sú aj pocity na zvracanie či zástava plynov a stolice. V niektorých prípadoch taktiež dochádza k zdvihnutiu až vydutiu brucha a tlaku v tejto oblasti. Okrem toho môže tento zdravotný stav viesť i k problémom psychického charakteru.

Objavujú sa symptómy šoku, ako napríklad zrýchlené dýchanie, búšenie srdca či nervozita. Jedinec je bledý, nadmerne ospalý a prítomný je uňho studený pot. Ileus pritom začína zvyčajne zápchou. Nie každá zápcha však musí zároveň znamenať aj nepriechodnosť čriev. Obozretný treba byť v prípade, keď sa pridajú ďalšie spomenuté príznaky. V tomto momente je už potrebné zdravotný stav konzultovať s lekárom.   

diagnostika nepriechodnosti čriev

Zdroj: Shutterstock®

Ako prebieha diagnostika?

Priebeh ochorenia býva u jednotlivých pacientov rozličný. Niektorých môže trápiť akútny ileus, iných zase chronický, s pomalým nástupom príznakov. U pacienta s podozrením na ileus je potrebné rýchle vyšetrenie. Pri diagnostike sa zisťuje, čo je príčinou nepriechodnosti a či problém nastal v hrubom alebo tenkom čreve. Lekár zisťuje anamnézu pacienta aj aké príznaky sa u neho prejavili.

Postihnutý je taktiež podrobený viacerým vyšetreniam. Zvyčajne sa používa RTG brucha a čriev či ultrazvukové vyšetrenie. U pacienta sa tiež môže sledovať krvný tlak a srdcová činnosť. Druh vyšetrenia stanovuje lekár, a to s ohľadom na efektivitu zistenia príčiny ochorenia.

chirurgická liečba nepriechodnosti čriev

Zdroj: Shutterstock®

Liečba musí byť okamžitá

Pri potvrdení problému s nepriechodnosťou čriev musí dôjsť k okamžitej liečbe. Tá závisí od formy a priebehu ochorenia, miery poškodenia čriev, veku pacienta či ďalších pridružených chorôb. V niektorých prípadoch dochádza ku konzervatívnej liečbe, ktorá pozostáva z podávania liekov a infúzií. Taktiež sa môžu pacientovi podať šetrné preháňadlá, ktoré odstránia prekážku v črevách prirodzenou cestou.

V mnohých prípadoch však musí dôjsť k chirurgickému zákroku. Pri ňom sa odstráni príčina ochorenia, aby sa obnovila priechodnosť črevnej sústavy. Dochádza k odstráneniu mechanickej prekážky či krvnej zrazeniny. Pri neurologickej nepriechodnosti sa zase obnoví prenos nervových signálov.

Pozri aj: Recept na lasagne s párkami: Vyskúšaj ich netradične!


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Elena Švachová 11.05.18 22:17

karma
107.00

Našťastie som sa s týmto ochorením nestretla,ani nikto z mojich blízkych.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Volány všade kam sa pozrieš – trend, ktorý toto leto osloví!
Módne outfity

Volány všade kam sa pozrieš – trend, ktorý toto leto osloví!

 • 7
 • 16.06.2022
Trendy šperky pre jeseň 2022: Uhádneš, aké sa budú nosiť?
Módne inšpirácie

Trendy šperky pre jeseň 2022: Uhádneš, aké sa budú nosiť?

 • 1
 • 19.09.2022
UŽITE SI LETO POHODLNE A ŠTÝLOVO S F&F
Módne inšpirácie

UŽITE SI LETO POHODLNE A ŠTÝLOVO S F&F

 • 1
 • 15.08.2022
TOPlist