Rôzne typy bolesti brucha: Jednoduchá mapa odhalí, čo sa ti telo snaží naznačiť!

Rôzne typy bolesti brucha: Jednoduchá mapa odhalí, čo sa ti telo snaží naznačiť!

Z času na čas každého z nás potrápi nejaká bolesť. V prvom rade môžeme hovoriť o bolesti pod rebrami, ktorá môže mať rôzne príčiny. Ak by sme mali konkretizovať, tak bolesť pod rebrami môže signalizovať problémy so žlčníkom. Pri bolesti pod pravým rebrom môže ísť o obličkové kamene, na druhej strane, pri bolesti pod ľavým rebrom môže ísť o problémy so slezinou.

Samozrejme, nie sme žiadni lekári, aby sme razom vedeli odhaliť príčinu bolesti bez akéhokoľvek vyšetrenia. No v prípade, že sa prejeme a je nám ťažko, tak vieme, kde je pes zakopaný. Problémom je ťažoba na žalúdku, ktorá sa môže vytratiť aj po dobrej prechádzke. Avšak, existuje mapa bolesti brucha, vďaka ktorej si vieme aj sami jednoducho určiť, odkiaľ bolesť vystreľuje a čo je jej príčinou. Oblasť brucha si môžeme rozdeliť na 9 častí, kde každá je spájaná s nejakým vnútorným orgánom. Aj takýmto spôsobom si následne vieme jednoducho od bolesti uľaviť. Treba si však uvedomiť, že ak bolesť pretrváva dlhšiu dobu, je potrebné navštíviť lekára.

Pozri aj: Prečo piť zázvorový čaj? Pomáha pri týchto zdravotných problémoch!

bolesť v hornej časti brucha

Zdroj: Shutterstock®

Horná časť brucha

Hornú časť nášho brucha môžeme podľa mapy rozdeliť do troch oblastí. V prípade bolesti na ľavej strane môžeme hovoriť o zápale žalúdka alebo o gastritíde. Ak ide o intenzívnu bolesť pri prázdnom žalúdku, tak môže ísť o bolesť spôsobenú žalúdočnými vredmi.

V strednej hornej časti brucha sa nachádza dvanástnik a veľká časť pankreasu. Pri silnej bolesti v tejto oblasti môže ísť o dvanástnikové vredy. Ak však pociťujete pálenie, tak príčinou môže byť reflux. A v prípade, že bolesť vyžaruje až do chrbta, tak príčinou môže byť pankreatitída.

Bolesť v pravej hornej časti zase naznačuje problém so žlčovými kameňmi, zápalom žlčníka, no rovnako môže byť príznakom zápalového stavu pečene.

bolesť v strednej časti brucha

Zdroj: Shutterstock®

Stredná časť brucha

Zhruba v strednej ľavej a pravej časti brucha sa nachádzajú obličky, preto častokrát bolesť v tejto časti naznačuje problémy práve s nimi. Ak bolesť vyžaruje do chrbta, tak môže ísť o infekciu obličiek. Ak sa k bolesti pridá aj nadúvanie, môže ísť o zápchu.

Pri bolesti v strede brucha je potrebné zamerať sa na svoje stravovanie a čreva. V tom horšom prípade môže ísť o zápal slepého čreva, pri bolesti a kŕčoch môžeme hovoriť aj o zápalovom ochorení čriev, zápale pankreasu či žalúdočných vredoch.

V ľavej časti sa okrem obličiek nachádza aj časť hrubého čreva, preto v prípade bolesti môže ísť o začínajúci zápal slepého čreva i zápchu.

bolesť v spodnej časti brucha

Zdroj: Shutterstock®

Spodná časť brucha

V tejto časti, teda konkrétne na pravej strane sa nachádza slepé črevo. Pri bolesti môže teda ísť predovšetkým o jeho zápal, čo si vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť.

V strede sa zase nachádza močový mechúr a reprodukčné orgány, preto akákoľvek bolesť v strede spodnej časti brucha je spájaná práve s týmito orgánmi. Zväčša bolesť signalizuje infekciu močového mechúra a iné gynekologické problémy.

Bolesť v ľavej časti je príznakom syndrómu dráždivého čreva, zápchy i gynekologických problémov. 

Neprehliadni: Konopná múka ponúka unikátnu chuť. Je vhodnou súčasťou jedálnička?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 05.01.21 07:06

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 05.01.21 11:43

KK
karma
111.00

Poučný článok.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 05.01.21 13:48

MM
karma
100.00

mňa už bolelo hádam všetko

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 06.01.21 18:01

karma
115.00

Problémy s bruchom má môj manžel.Bol už na všetkých vyšetreniach,naposledy CT-čko,nič mu nezistili a brucho ho bolí (pobolieva) dalej.Kde je pes zakopaný ??? :-O

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 07.01.21 09:51

MC
karma
109.00

Veľmi nepríjemné ,keď človek nevie čo môže zjesť a čo mu škodí.

  • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 07.01.21 10:33

karma
106.00

Vynikajúco napísané, skutočne naše telo nám dáva signály, dokonca ešte pred tým, než prepukne nejaká porucha či choroba, je dôležité ho poznať a počúvať. Mnohému tak môžeme predísť.

  • 0
Odpovedať

Marika Michálková 09.01.21 12:44

MM
karma
107.00

Zaujímavé informácie

  • 0
Odpovedať

Soňa Kollárová 10.02.21 21:05

SK
karma
113.00

Tak toto je mega super článoček. Často ma bolí brucho a netuším prečo. :)
Ďakujem za článoček.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní