Syndróm dráždivého čreva: Možno ním trpíš aj ty, no nevieš o tom!

Syndróm dráždivého čreva: Možno ním trpíš aj ty, no nevieš o tom!
 • 01.02.2018
 • Nikola Benkovská

Syndróm dráždivého čreva (IBS) je jedno z najčastejších črevných porúch tenkého a hrubého čreva. Postihuje 10-15% populácie v rozvinutých krajinách.

Charakterizuje ho najmä porucha vyprázdňovania stolice (hnačka, zápcha alebo striedanie oboch), bolesť brucha, nafukovanie a mnohé iné. Pôvod „črevnej neurózy" nie je zatiaľ celkom presne známy. Počula si už o tomto nepríjemnom ochorení? Vieš, čo sú jeho spúšťače a aké sú jeho príznaky? Možno ním trpíš aj ty, no doteraz si o tom ani netušila!

Pozri aj: STOP turbanu a šampónovaniu! Poradíme, ako na dlhé a zdravé vlasy

žalúdočné problémy

Zdroj: Shutterstock®

Čo je IBS?

Je to skratka odvodená od anglického slovného spojenia Irritable Bowel Syndrome (syndróm dráždivého čreva). V preklade ide o chronickú gastrointestinálnu poruchu, ktorá narúša normálne fungovanie hrubého čreva.

Najčastejšie sa vyskytuje u žien než u mužov a väčšinou postihuje energických ľudí, ktorí majú sklony všetko okolo seba organizovať a dominantné postavy na vyšších pracovných pozíciách. Najčastejšie sa prejavuje v mladom dospelom veku a zaraďuje sa medzi civilizačné ochorenia. V USA lekára vyhľadá asi 25% pacientov so syndrómom dráždivého čreva a v Európe až 63% pacientov. Ak sa nelieči, môže spôsobiť zlé vstrebávanie živín, ale aj nepríjemné situácie v spoločnosti. Syndróm dráždivého čreva je spôsobený abnormálnym pohybom črevnej steny, čo vyvoláva bolesti a ďalšie poruchy. Nepravidelné fungovanie čriev spôsobuje, že pohyby čriev sú pre pacienta bolestivé, preto vzniká bolesť žalúdka a rôzne ďalšie ťažkosti. Často sa objavia aj také príznaky, ktoré zdanlivo nesúvisia s trávením, ako napríklad bolesť chrbta.

Výskumy dokázali, že bakteriálne zloženie čreva výrazne ovplyvňuje celkové vnútorné prostredie ľudského organizmu a môže byť dôvodom vzniku  tohto syndrómu. Avšak poznatky o príčinách ochorenia sú malé a liečba sa sústreďuje len na potláčanie sprievodných symptómov.

hrubé črevo

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa prejavuje syndróm dráždivého čreva?

Príznaky sa líšia najmä na základe toho, či ide o syndróm dráždivého čreva s hnačkou alebo bez hnačky. Ak nie je prítomná hnačka, môže pacienta naopak trápiť zápcha. Spoločnými príznakmi u oboch foriem môže byť nafukovanie a prelievanie v črevách, bolestivé vyprázdňovanie stolice s pocitom diskomfortu po stolici. Pacient má opakované nutkanie na stolicu, ale pocit dostatočného vyprázdnenia konečníka sa dostavuje buď veľmi zriedka alebo vôbec. Pacienti s touto diagnózou mávajú často pocit neznášanlivosti mlieka a mliečnych výrobkov.  Hnačka sa často zhoršuje v rôznych stresových situáciách. Napríklad stres v práci, vo vzťahoch alebo v rodine sa v tomto ochorení prejavuje hnačkou. V prípade, že hlavným príznakom syndrómu dráždivého čreva je zápcha, pacientovi sa ledva podarí vyprázdniť jeden, maximálne dvakrát týždenne. Bolestivé nafukovanie a prelievanie v črevách sa stupňuje s predlžovaním času od poslednej stolice, čím je dlhší, tým sú príznaky pre pacienta nepríjemnejšie. Pacienti majú diagnózu vo veľa prípadoch nesprávne stanovenú a neraz končia u psychiatra ako „hypochondri".

Vyskúšaj tiež:​ Kvasinková infekcia: Môže ju spôsobiť aj prací prostriedok?

problémy s vyprázdňovaním sa

Zdroj: Shutterstock®

Fakty o IBS:

 • 30 % ľudí má IBS po celý život
 • 10 – 30 % návštev u gastroenterológa súvisí s príznakmi IBS
 • väčšinu postihnutých tvoria ženy vo veku 20 – 30 rokov
 • väčšina ľudí s IBS má menej ako 45 rokov
 • 40 % postihnutých má mierne príznaky, 35 % stredne závažné a 25 % závažné
 • len 30 % postihnutých má diagnózu IBS
IBS

Zdroj: Shutterstock®

Liečba syndrómu dráždivého čreva

Jediná možná účinná liečba je zmena životného štýlu.  Ochorenie vyžaduje vyhýbať sa stresu alebo situáciám vyvolávajúcim stres, ktoré sú najčastejšími príčinami choroby. Nevyhnutný je pravidelný pohyb, ktorý zlepšuje funkcie čriev a normalizuje ich fungovanie. Pacienti by sa taktiež mali zbaviť zlozvykov, ktoré vykonávajú na toalete (napríklad čítanie, lúštenie krížoviek a podobne), aby sa dokázali plne koncentrovať a neodvádzali svoju pozornosť. Ďalšie zlozvyky, ktoré by sa mali obmedziť, sú napríklad fajčenie, pitie kávy alebo alkoholu. Je potrebné zmeniť životný štýl aj z hľadiska stravovacích návykov. Počas hnačky je nutné vylúčiť z jedálnička potraviny, ktoré majú preháňací účinok alebo spôsobujú nadúvanie (strukoviny, sýtené nápoje, biela múka a kysnuté cestá). V prípade zápchy zvýš príjem vlákniny a tekutín, čím podporíš správne fungovanie čriev. Jedlá, ktoré by sa pri tomto type ochorenia mali absolútne vylúčiť, sú najmä: sladkosti, zákusky a iné potraviny s vysokým obsahom cukru, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, červené mäso a polotovary. Naopak, odporúča sa konzumácia probiotického jogurtu, množstvo zeleniny a ovocia, ryby, hydiny a nelúpanej ryže.


TIP:

 • Črevné kŕče môžeš zmierniť pomocou teplých obkladov brucha.
 • Pri zápche ti môže pomôcť pitie vlažnej vody.

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Mária Maxianová 01.02.18 07:44

MM
karma
100.00

o tomto by vedela rozprávať moja susedka, má tieto problémy, nezávidím, aj keď ja mám tiež svoje...

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 01.02.18 09:50

MB
karma
98.00

ja tiez pocitujem tento diskomfort a nevedea som, ze je to choroba, snazim sa sportovat a zdravo stravobvat, napriek toto mavam tento problem, stres sa mi nejako eliminovat nedari, asi to bude tym

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 01.02.18 15:33

karma
108.00

Počula som o tejto chorobe,je to trápenie.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 01.02.18 17:40

SK
karma
114.00

ach jaj

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 01.02.18 20:46

HZŠ
karma
102.00

Keď tak čítam, tak som aj nejaké príznaky u seba zbadala....

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 01.02.18 22:01

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi nepríjemná porucha...

 • 0
Odpovedať

Helena Povalova 02.02.18 13:22

HP
karma
107.00

Ďakujem za poučné a stále aktuálne čítanie.

 • 0
Odpovedať

Ján Komada 03.03.18 18:11

JK
karma
103.00

asi som sa v to článku našiel mám niektoré príznaky

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní