Je správny čas na sprchu ráno či večer? Zisti, čo je lepšie!

Je správny čas na sprchu ráno či večer? Zisti, čo je lepšie!

Keď sa bavíme o sprchovaní sa, existujú dva tábory ľudí. Ľudia z prvého tábora si bez rannej sprchy nevedia predstaviť svoj deň, ľudia z toho druhého zasa bez sprchy či kúpeľa jednoducho večer nezaspia. My sme zisťovali, či vôbec existuje správny čas na sprchu, alebo ide čisto o vec osobnej preferencie.

Ranná preberie...

Keďže aj deň začína ráno, začneme rannou sprchou. Ranná sprcha nám z vedeckého hľadiska neposkytuje žiadny špeciálny benefit. Často je však súčasťou zaužívanej rannej rutiny človeka, podobne ako ranná šálka kávy alebo čítanie dennej tlače. Z tohto pohľadu môže byť ranná sprcha signálom pre mozog, že deň začína a je potrebné sa prebrať a prebudiť aj svoju produktivitu.

Odborníci však upozorňujú, že ranná sprcha by mala byť na tento účel rýchla a tiež vlažná. Dlhá a teplá sprcha by totiž mohla navodiť relaxačnú atmosféru, čo hneď zrána určite nechceme. Ak si však horúcu sprchu nedokážete odpustiť, môžete si ju dopriať aj ráno, no vzápätí na to by mala prísť blesková ľadová spŕška.

Inšpiruj sa: Novoročný HIIT tréning, pri ktorom sa zapotíš: Začni rok 2021 zdravo a svižne!

výhody rannej sprchy

Zdroj: Shutterstock®

... večerná uspí

Na rozdiel od rannej sprchy, o večernej sprche už dlho dobre vieme, aké významné benefity telu poskytuje. Okrem rutinného efektu, ktorý je rovnaký ako pri rannej sprche s tým rozdielom, že pre človeka predstavuje čas spánku, preukázateľne navodzuje uvoľnenie, relax a upokojenie. Podľa odborníkov má aj pozitívny účinok na kvalitu spánku a rýchlosť zaspatia.

Načasovanie je však v tomto prípade naozaj všetkým. Večernú sprchu by sme si mali dopriať 1,5 až 2 hodiny pred plánovaným zaľahnutím do postele. Telo sa tak zrelaxuje, oteplí, no vzápätí má možnosť sa ochladiť čo preukázateľne zvyšuje produkciu spánkového hormónu. Vďaka teplej sprche tak potenciálne nebudete mať problém s nespavosťou, čo je častým problémom mnohých ľudí.

výhody teplej sprchy

Zdroj: Shutterstock®

Každá má niečo do seba

Ak je vaše sprchovanie sa skôr účelové než pocitové a cieľom je z tela zmyť nečistoty z noci alebo z celého dňa, sprchujte sa jednoducho kedy chcete. Aj ranná, aj večerná sprcha totiž má niečo do seba a ak sa budete držať zásad uvedených vyššie, nič nepokazíte ani jednou z nich.

V prípade, že sa chcete sprchovaním aj zrelaxovať, zvoľte teplú večernú sprchu alebo ideálne aj kúpeľ. Ak sa však chcete ráno prebrať a naštartovať sa, správnou voľbou pre vás bude zasa svižná ranná sprcha.

Pozri aj: Trápi ťa neustály pocit chladu? Povieme ti, kedy navštíviť lekára


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 24.02.21 07:05

ĽŠ
karma
100.00

Každá má, veru, niečo do seba.

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 24.02.21 10:59

KK
karma
111.00

Mne viac vyhovuje večerná sprcha.

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 25.02.21 09:55

PV
karma
113.00

Ja sa vždy sprchujem večer.. Telo sa uvoľní po celom dni , a lepšie sa spí .. Ráno mi je zima :-) No v lete , v horúčavách , padne dobre studená sprcha .. !

  • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 25.02.21 16:44

JP
karma
109.00

Neviem ako kto, ale ja si dávam sprchu vtedy, keď mám pocit, že ju potrebujem, no myslím, že viac je prospešná večer.

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.03.21 21:40

karma
127.00

u mňa jednoznačne večer, nikam sa nemusím ponáhlať, je to väčšia pohoda.

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 21.03.21 22:23

MR
karma
104.00

uprednostňujem večernú sprchu

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní