Intolerancia na lepok: Tieto varovné signály neignoruj!

Intolerancia na lepok: Tieto varovné signály neignoruj!

Intolerancia na lepok patrí v súčasnej dobe medzi veľmi časté zdravotné problémy.

Neznášanlivosť na určitú látku v potrave sa vyskytuje v niekoľkých stupňoch, a to od miernej precitlivenosti až po ochorenie s názvom celiakia. Organizmus pritom môže na nežiaducu prítomnosť lepku reagovať odlišnými spôsobmi.

Tráviace ťažkosti, bolesť kĺbov, i kožné problémy môžu naznačovať, že má vaše telo s lepkom problém. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú najčastejšie signály tohto druhu intolerancie.

Ako je to s lepkom?

Lepok, alebo inak, glutén, je zmes proteínov. Spolu so škrobom sa nachádza v niektorých obilninách, napríklad v pšenici, jačmeni či raži. Táto látka je nerozpustná vo vode. Využíva sa ako prímes do potravín s nízkou nutričnou hodnotou. U určitého percenta populácie sa objavuje intolerancia na lepok. Existuje hneď niekoľko typov tohto zdravotného problému. V prvom rade ide o gluténovú senzitivitu, čiže akýsi druh precitlivenosti na lepok v strave. Pacientom nie je diagnostikovaná celiakia, no majú s gluténom ťažkosti.

Taktiež je častá alergia na lepok, ktorá je spôsobená alergickým mechanizmom. Najzávažnejšou formou intolerancie lepku je však celiakia. Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré je spôsobené trvalou neznášanlivosťou imunitného systému voči lepku. V prípade jeho prítomnosti v organizme produkuje tento systém protilátky, pretože chybne považuje glutén za škodlivý. Choroba postihuje hlavne tenké črevo.
Za účinnú liečbu spomínaných zdravotných problémov sa považuje dôsledné dodržiavanie bezlepkovej diéty.

Pozri aj: Tip na výlet: Babička mení obec Louka na rozprávkovú krajinu

tráviace ťažkosti

Zdroj: Shutterstock®

Hlavné príznaky intolerancie:

1. Problémy s trávením

Najčastejším prejavom intolerancie lepku sú rôzne ťažkosti s trávením. Môže sa objavovať plynatosť, hnačka, nadúvanie aj pretrvávajúca zápcha. Napríklad zápcha je častá hlavne u malých detí. Ak vás trápi zlé a nefunkčné trávenie, môže mať vaše telo problém práve s prítomnosťou gluténu v strave.

2. Keratóza

V spojitosti s intoleranciou lepku sa veľmi často vyskytujú aj kožné problémy. Signálom môže byť napríklad ochorenie keratóza, ľudovo nazývané aj kuracia koža. Ide o drsné hrbolčeky prítomné hlavne na zadnej časti rúk a stehien. Telo vám však problém s lepkom môže dávať najavo aj v podobe vyrážok, akné či pľuzgierikov. Intolerancia na glutén je častá tiež u ľudí so psoriázou či ekzémom.

Odporúčame: Vyrob si domáce maslo! Ako na to? Skús tento jednoduchý recept!

chronická únava

Zdroj: Shutterstock®

3. Chronická únava

Ste nepretržite unavený? Aj to je jeden z príznakov gluténovej intolerancie. Vedecké štúdie dokázali, že neznášanlivosť lepku kvôli zápalu znižuje telesné energetické zásoby. Ďalšími prejavmi sú problémy so sústredením i zahmlená myseľ. Či je chronická únava spôsobená práve touto intoleranciu vie lekár zistiť pri vyšetrení.

4. Diagnóza autoimunitných ochorení.

V prípade, že vám bola v minulosti diagnostikovaná autoimunitná choroba, je vysoká šanca, že vaše telo trápi i gluténová intolerancia. Ide hlavne o ochorenia ako reumatoidná artritída, skleróza multiplex či ulcerózna kolitída.

bolesť hlavy

Zdroj: Shutterstock®

5. Bolesť kĺbov, svalov a hlavy

Ak je organizmus citlivý na lepok, často sa to prejavuje aj bolesťami svalov a kĺbov. Taktiež sa objavujú zápaly a opuchy. Samozrejme, najskôr je potrebné vylúčiť, či spomínané bolesti nesúvisia s vekom a opotrebovaním kĺbov. S gluténovou intoleranciou však môže súvisieť i často sa vyskytujúca bolesť hlavy, ktorá prechádza až do migrény.

6. Hormonálna nerovnováha

Keď je lepok v tele nežiaduci, často spôsobuje zápaly a nesprávnu funkciou žliaz s vnútorným vylučovaním. Tieto žľazy produkujú hormóny, ktoré vplývajú na činnosť rôznych orgánov tela. Ich úlohou je zabezpečiť v organizme homeostázu, čo je akási stálosť vnútorného prostredia. Narušenie správnej funkcie žliaz s vnútorným vylučovaním môže viesť k hormonálnej nerovnováhe.

náladovosť

Zdroj: Shutterstock®

7. Zmeny nálad

Nakoniec môžeme medzi ďalšie príznaky intolerancie na lepok zaradiť i neustále výkyvy nálad. Objavuje sa striedanie emócií, a to smútku i šťastia. Okrem náladovosti môže postihnutý pociťovať úzkosť, depresiu či beznádej. Všetko to môže vyplývať zo skonzumovaných jedál s obsahom lepku.

Pozri aj: Ako vyzerá základ dekoratívnej kozmetiky? Týchto top 10 musíš mať!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Soňa Krátka 06.10.17 08:43

SK
karma
114.00

zaujímavé

  • 0
Odpovedať

Monika Červinková 06.10.17 13:15

karma
87.00

skúšala som raz jesť menej lepku... lebo som mala pocit že som po ňom unavena, mám zlé trávenie... a bolo to lepšie...

  • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 06.10.17 16:04

TK
karma
105.00

dobre vedieť

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 06.10.17 19:28

MM
karma
100.00

myslím, že sa to s tým lepkom už preháňa

  • 0
Odpovedať

Milka Damašková 07.10.17 01:20

MD
karma
132.00

Je to závažné ochorenie, celoživotné, nedodržiavať diétu znamená píliť si konár pod sebou....nasadiť si však diétu bezdôvodne,bez vyšetrenia, je nerozvážnosť ktorá sa môže časom vypomstiť

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 07.10.17 18:35

MZ
karma
-1.00

Treba na to dávať pozor.. sama viem, že to nie je sranda..

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní