Intolerancia na lepok: Tieto varovné signály neignoruj!

Intolerancia na lepok: Tieto varovné signály neignoruj!

  • Zdieľaj:
 • 6

Intolerancia na lepok patrí v súčasnej dobe medzi veľmi časté zdravotné problémy.

Neznášanlivosť na určitú látku v potrave sa vyskytuje v niekoľkých stupňoch, a to od miernej precitlivenosti až po ochorenie s názvom celiakia. Organizmus pritom môže na nežiaducu prítomnosť lepku reagovať odlišnými spôsobmi.

Tráviace ťažkosti, bolesť kĺbov, i kožné problémy môžu naznačovať, že má vaše telo s lepkom problém. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú najčastejšie signály tohto druhu intolerancie.

Ako je to s lepkom?

Lepok, alebo inak, glutén, je zmes proteínov. Spolu so škrobom sa nachádza v niektorých obilninách, napríklad v pšenici, jačmeni či raži. Táto látka je nerozpustná vo vode. Využíva sa ako prímes do potravín s nízkou nutričnou hodnotou. U určitého percenta populácie sa objavuje intolerancia na lepok. Existuje hneď niekoľko typov tohto zdravotného problému. V prvom rade ide o gluténovú senzitivitu, čiže akýsi druh precitlivenosti na lepok v strave. Pacientom nie je diagnostikovaná celiakia, no majú s gluténom ťažkosti.

Taktiež je častá alergia na lepok, ktorá je spôsobená alergickým mechanizmom. Najzávažnejšou formou intolerancie lepku je však celiakia. Ide o autoimunitné ochorenie, ktoré je spôsobené trvalou neznášanlivosťou imunitného systému voči lepku. V prípade jeho prítomnosti v organizme produkuje tento systém protilátky, pretože chybne považuje glutén za škodlivý. Choroba postihuje hlavne tenké črevo.
Za účinnú liečbu spomínaných zdravotných problémov sa považuje dôsledné dodržiavanie bezlepkovej diéty.

Pozri aj: Tip na výlet: Babička mení obec Louka na rozprávkovú krajinu

tráviace ťažkosti

Zdroj: Shutterstock®

Hlavné príznaky intolerancie:

1. Problémy s trávením

Najčastejším prejavom intolerancie lepku sú rôzne ťažkosti s trávením. Môže sa objavovať plynatosť, hnačka, nadúvanie aj pretrvávajúca zápcha. Napríklad zápcha je častá hlavne u malých detí. Ak vás trápi zlé a nefunkčné trávenie, môže mať vaše telo problém práve s prítomnosťou gluténu v strave.

2. Keratóza

V spojitosti s intoleranciou lepku sa veľmi často vyskytujú aj kožné problémy. Signálom môže byť napríklad ochorenie keratóza, ľudovo nazývané aj kuracia koža. Ide o drsné hrbolčeky prítomné hlavne na zadnej časti rúk a stehien. Telo vám však problém s lepkom môže dávať najavo aj v podobe vyrážok, akné či pľuzgierikov. Intolerancia na glutén je častá tiež u ľudí so psoriázou či ekzémom.

Odporúčame: Vyrob si domáce maslo! Ako na to? Skús tento jednoduchý recept!

chronická únava

Zdroj: Shutterstock®

3. Chronická únava

Ste nepretržite unavený? Aj to je jeden z príznakov gluténovej intolerancie. Vedecké štúdie dokázali, že neznášanlivosť lepku kvôli zápalu znižuje telesné energetické zásoby. Ďalšími prejavmi sú problémy so sústredením i zahmlená myseľ. Či je chronická únava spôsobená práve touto intoleranciu vie lekár zistiť pri vyšetrení.

4. Diagnóza autoimunitných ochorení.

V prípade, že vám bola v minulosti diagnostikovaná autoimunitná choroba, je vysoká šanca, že vaše telo trápi i gluténová intolerancia. Ide hlavne o ochorenia ako reumatoidná artritída, skleróza multiplex či ulcerózna kolitída.

bolesť hlavy

Zdroj: Shutterstock®

5. Bolesť kĺbov, svalov a hlavy

Ak je organizmus citlivý na lepok, často sa to prejavuje aj bolesťami svalov a kĺbov. Taktiež sa objavujú zápaly a opuchy. Samozrejme, najskôr je potrebné vylúčiť, či spomínané bolesti nesúvisia s vekom a opotrebovaním kĺbov. S gluténovou intoleranciou však môže súvisieť i často sa vyskytujúca bolesť hlavy, ktorá prechádza až do migrény.

6. Hormonálna nerovnováha

Keď je lepok v tele nežiaduci, často spôsobuje zápaly a nesprávnu funkciou žliaz s vnútorným vylučovaním. Tieto žľazy produkujú hormóny, ktoré vplývajú na činnosť rôznych orgánov tela. Ich úlohou je zabezpečiť v organizme homeostázu, čo je akási stálosť vnútorného prostredia. Narušenie správnej funkcie žliaz s vnútorným vylučovaním môže viesť k hormonálnej nerovnováhe.

náladovosť

Zdroj: Shutterstock®

7. Zmeny nálad

Nakoniec môžeme medzi ďalšie príznaky intolerancie na lepok zaradiť i neustále výkyvy nálad. Objavuje sa striedanie emócií, a to smútku i šťastia. Okrem náladovosti môže postihnutý pociťovať úzkosť, depresiu či beznádej. Všetko to môže vyplývať zo skonzumovaných jedál s obsahom lepku.

Pozri aj: Ako vyzerá základ dekoratívnej kozmetiky? Týchto top 10 musíš mať!


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Soňa Krátka 06.10.17 08:43

SK
karma
113.00

zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Monika Červinková 06.10.17 13:15

karma
87.00

skúšala som raz jesť menej lepku... lebo som mala pocit že som po ňom unavena, mám zlé trávenie... a bolo to lepšie...

 • 0
Odpovedať

Tomáš Kamenár 06.10.17 16:04

TK
karma
105.00

dobre vedieť

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 06.10.17 19:28

MM
karma
107.00

myslím, že sa to s tým lepkom už preháňa

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 07.10.17 01:20

MD
karma
121.00

Je to závažné ochorenie, celoživotné, nedodržiavať diétu znamená píliť si konár pod sebou....nasadiť si však diétu bezdôvodne,bez vyšetrenia, je nerozvážnosť ktorá sa môže časom vypomstiť

 • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 07.10.17 18:35

MZ
karma
-1.00

Treba na to dávať pozor.. sama viem, že to nie je sranda..

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Poznáš gua sha kameň? Zisti, prečo je to TOP pomôcka na masáž tváre!
Pleť

Poznáš gua sha kameň? Zisti, prečo je to TOP pomôcka na masáž tváre!

 • 4
 • 30.10.2021
Nalíčte sa s Dermacol ako hollywoodska hviezda: Daenerys Targaryen z Game of Thrones
Líčenie

Nalíčte sa s Dermacol ako hollywoodska hviezda: Daenerys Targaryen z Game of Thrones

 • 3
 • 22.09.2021
Zaostrené na nohy: Je TOTO trendy pedikúra alebo len obyčajný žart?!
Nechty

Zaostrené na nohy: Je TOTO trendy pedikúra alebo len obyčajný žart?!

 • 13
 • 06.08.2021
TOPlist