Je horčičný olej bezpečný na použitie? Kedy ho radšej v obchode obísť?

Je horčičný olej bezpečný na použitie? Kedy ho radšej v obchode obísť?

Horčičný olej pochádzajúci z horčičných semien je bohatý na mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré podľa všetkého znižujú pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Dokonca sa hovorí, že obsahuje zložky s protizápalovými účinkami. Avšak jeho použitie v kuchyni môže predstavovať vážne riziko, najmä pre tých najmenších, teda pre deti.

Pravdou je, že horčičný olej sa v kuchyni i alternatívnej medicíne používa už dlhé desaťročia. Je typický pre ázijskú, ale najmä indickú kuchyňu. Jeho chuť je trošku podobná chuti chrenu alebo wasabi, ktoré pokrmom dodávajú zaujímavú a jemne pikantnú chuť. Jeho použitie je však kontroverzné a podľa všetkého sú potenciálne riziká pomerne veľké na to, aby bol bežne používaný. To však nebráni tomu, aby tento olej bol používaný na skrášľovanie. V 100 gramoch horčičného oleja nájdete:

 • 59 gramov mononenasýtených mastných kyselín
 • 21 g polynenasýtených mastných kyselín
 • 11 g nasýtených mastných kyselín
olej z horčičných semien

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú potenciálne riziká používania horčičného oleja?

Spor okolo horčičného oleja pramení predovšetkým z obáv, či je alebo nie je pre telo toxický. Aby sme pochopili dôvody, je potrebné pozrieť sa na spôsob jeho výroby. Horčičný olej sa extrahuje studeným lisovaním horčičných semien. Olej sa extrahuje parnou destiláciou semien namočených vo vode. Horčičné semienka obsahujú enzým zvaný myrozináza a glukozinolát sinigrín. Keď sú tieto zlúčeniny vystavené tlaku alebo teplu, vytvárajú toxické zlúčeniny, ktoré sú pre ľudský organizmus jedovaté. To je dôvod, prečo je potrebné dávať si na horčičný olej pozor. Neodporúča sa ho pridávať do teplých pokrmov, skôr len do studených šalátov alebo iných studených jedál, ktorým dodá jemne pikantnú chuť.

Horčičný olej je teda možné používať v studenej kuchyni alebo na ošetrenie pokožky. Pozor však na akú pokožku ho použijete. Rozhodne ho nepoužívajte na masáž detskej pokožky, nakoľko je príliš citlivá. Tiež by sa mohla nepríjemná reakcia naň objaviť aj na citlivej pokožke u dospelých ľudí. Ak chcete vyskúšať jeho účinky, tak si najskôr kvapku oleja naneste na zápästie – ak sa do 24 hodín neprejaví žiadna reakcia, olej môžete pokojne použiť na pokožku.

Pozri aj: Bolestivé afty v ústach u detí: Čo pomáha pri aftóznej stomatitíde?

olej z horčičných semien

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú výhody horčičného oleja?

Medzi výhody patrí schopnosť liečiť ochorenie ďasien, posilniť zdravie srdca či zmierniť zápal v tele. Disponuje tiež antibakteriálnymi a protiplesňovými vlastnosťami, posilňuje vlasy a skrášľuje aj náš najväčší orgán, teda kožu.

 • Uvoľňuje telo – horčičný olej redukuje stres a podporuje relax tela. Stačí ho použiť na masírovanie. Masírovaním dokonca môže horčičný olej pomôcť zmierniť bolesť svalov.
 • Lieči ďasná – výskum ukázal, že horčičný olej je skvelou prírodnou liečbou ochorení ďasien, a to vďaka protizápalovým a antibakteriálnym účinkom.
 • Posilňuje zdravie srdca – obsiahnuté mononenasýtené a polynenasýtené tuky znižujú zlý cholesterol a zvyšujú dobrý cholesterol. Znížením zlého cholesterolu v tele môžete predchádzať obezite, ochoreniam obličiek a pod.

Horčičný olej prospieva aj našej pokožke. Pri vonkajšej aplikácii pokožku chráni pred voľnými radikálmi, vďaka vyššiemu obsahu vitamínu E. Tiež pomáha redukovať jemné linky i hlbšie vrásky. Mastné kyseliny tiež prospievajú zdraviu vlasov. Horčičný olej môžete vmasírovať do vlasovej pokožky pre stimuláciu prietoku krvi do pokožky, čo stimuluje rast vlasov.

Zaujme ťa: Počula si o NATTO? Toto sú dôvody, pre ktoré sa ho oplatí konzumovať!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Katarína Konečná 19.10.21 08:33

KK
karma
105.00

nepoužívam, u nás sa najviac používa olivový olej

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 19.10.21 10:12

MS
karma
118.00

Tento olej som zatiaľ nepoužila. Počula som len horčičných semienkach.

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 19.10.21 20:28

ZS
karma
100.00

Ani som o ňom nepočula

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 20.10.21 05:51

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavé informácie.

 • 0
Odpovedať

Maria Pomšahárová 20.10.21 17:24

karma
-1.00

Asi ho vyskušam ...

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní