Je posadnutosť zdravým jedlom nebezpečná? Daj si na ňu veľký pozor

Je posadnutosť zdravým jedlom nebezpečná? Daj si na ňu veľký pozor

Najznámejšími poruchami stravovania sú bezpochyby anorexia a bulímia, pri ktorých pacienti buď nejedia vôbec, alebo skonzumovanú stravu vyvrátia v snahe nepribrať z nej ani deko. Nie sú však jedinými poruchami príjmu potravy, ktoré môžu ohroziť zdravie človeka, ak sa podcenia. Ortorexia je porucha, ktorá by sa inak dala opísať aj ako chorobná posadnutosť zdravým jedlom. Aj keď sa to možno nezdá, je takisto nebezpečná.

O kvantitu nejde

Zatiaľ čo anorexia či bulímia sú skôr poruchy, pri ktorých si postihnuté osoby, teda pacienti, nadmerne strážia denný kalorický príjem, ortorexia nie je o kvantite, ale o kvalite. Pri ortorexii hovoríme o nezdravej posadnutosti zdravou stravou, čo často vedie až k nezdravej podvýžive. Táto porucha je pomerne nová a môže za ňu súčasný moderný spôsob života, kedy sa oveľa viac ako v minulosti zameriavame na cvičenie a celkový zdravý životný štýl. S týmto ide ruka v ruke nezdravá kontrola toho, čo jeme.

Zaujme ťa: Neuveriteľných 17 zaujímavostí o autách: O týchto vie len málokto!

zdravé stravovanie sa

Zdroj: Shutterstock®

Príznaky ortorexie

Možno ste práve vy človekom, ktorý do úst nedá nič bez nálepky bio. Kedy sa treba obávať spomínanej ortorexie? Ak spozorujete niektorý z jej príznakov, majte sa na pozore, aby vás zdravý životný štýl nevyšiel príliš draho.

  • Eko, bio, raw je vaša svätyňa. Prvým príznakom ortorexie je, že ani za nič nezjete jedlo, ktorého pôvod nepoznáte a nič, čo nie je eko, bio alebo raw. Zároveň sa príliš fixujete na zloženie potravín.
  • Nič nezdravé nezjete. Všetkého veľa škodí a občas by ste mali upustiť aj od príliš zdravého životného štýlu a takpovediac zhrešiť. Z jednej sladkej tyčinky za týždeň sa vám nič nestane.
  • Každé porušenie vás stojí nervy. Ak sa aj pristihnete pri tom, že v jedení zhrešíte, neskôr si to úzkostlivo vyčítate. To je tiež príznak ortorexie. Pochybenie v strave vám spôsobuje emocionálne problémy, niekedy vedúce až k depresii či úzkosti zo svojho konania.
  • Bezhraničné chudnutie. Ak príliš veľa chudnete, môže to byť prejav ortorexie. Aj keď schudnutie ako také nie je vaším cieľom, dosahujete ho tým spôsobom, že vášmu organizmu nedodávate to, čo potrebujete, stránite sa niektorých zložiek potravy a celkovo potravín, ktoré neuznávate.

Pozri aj: Máš opuchnuté prsty na rukách? Vieme, čo za tým môže byť

znaky podvýživy

Zdroj: Shutterstock®

Ortorexiu nepodceňujte

Je možné, že ste o ortorexii ešte nepočuli, no v dnešnom svete sociálnych sietí, na ktorých influenceri prezentujú zdravé jedlo a neustále cvičenie, je bežnejšia, ako si myslíte. Ortorexiu rozhodne nepodceňujte, pretože je takisto nebezpečná ako anorexia či bulímia. Ak ste u seba spozorovali niektorý z príznakov chorobnej posadnutosti zdravou stravou, vyhľadajte pomoc. Prvým krokom je uznať, že máte problém, ďalším navštíviť odborníka. Ak necháte ortorexiu zájsť príliš ďaleko, riskujete nielen nebezpečnú podvýživu vedúcu k zlyhávaniu orgánov, ale aj k psychickým problémom vedúcim až k úplnej sociálnej izolácii.

Vyskúšaj: Na beh zabudni! Rýchla chôdza ťa dostane do skvelej formy


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 18.03.19 05:06

ĽŠ
karma
100.00

Všetkého veľa škodí, ani tento prípad nie je výnimkou.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 19.03.19 17:52

MM
karma
100.00

každá posadnutosť je nebezpečná

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 16.04.19 11:07

karma
127.00

Treba dbať na to, čo jeme, ale posadnutosť v konečnom dôsledku znižuje kvalitu nášho života.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní