Je skutočne ryžový sirup zdravšou náhradou cukru? Zisti pravdu!

Je skutočne ryžový sirup zdravšou náhradou cukru? Zisti pravdu!

Obchodné reťazce nám v súčasnej dobe ponúkajú obrovské množstvo najrozličnejších sladidiel, ktoré o sebe tvrdia, že sú oveľa zdravšie ako klasický biely cukor. Pravda však môže byť v niektorých prípadoch trochu odlišná a spomínané náhrady cukru nemusia byť až tak zdraviu prospešné. Ako je na tom málo známy ryžový sirup? To vám prezradíme v nasledujúcom článku. Zistite, o aké sladidlo ide, aké má účinky a ako sa dá využiť v kuchyni! 

Už ste skúsili ryžový sirup?

Ryžový sirup sa pripravuje pomerne zložitým technologickým procesom. V špeciálnych moderných zariadeniach sa zrná ryže postupne obrusujú, pričom vzniká akási lepkavá tekutina. Tá sa následne spracováva do konečnej podoby, čiže spomínaného ryžového sirupu. Na prípravu tohto sirupu sa zvyčajne využíva celozrnná ryža. Túto významnú a po celom svete používanú obilninu radíme do čeľade lipnicovité. Pochádza z tropických až subtropických oblastí prevažne juhovýchodnej Ázie.  

Ryža siata predstavuje jednoročnú rastlinu dosahujúcu výšku až 1,8 metra, ktorej semená sa sadia priamo do zavodnenej pôdy. Dnes sú jej najväčšími producentmi napríklad Čína, India či Vietnam. Zaujímavým faktom je, že v súčasnosti poznáme cez 10 000 kultivarov ryže siatej, pričom mnohé z nich nachádzajú v potravinárskom priemysle rozličné využitie. Okrem spomínaného sirupu sa z niektorých kultivarov pripravujú alkoholické nápoje, spomenúť môžeme napríklad saké a z iných zase múka či olej.  

Odporúčame: Vieš, prečo si dopriať teplý kúpeľ? Pozor, nejde len o hygienu!

účinky ryžového sirupu

Zdroj: Shutterstock®

Je zdravší alebo nie?

Ryžový sirup obsahuje niečo cez 30 kcal v 10 g porcii. V jeho zložení môžeme okrem sacharidov nájsť aj bielkoviny, najmä dôležité esenciálne aminokyseliny či vitamíny a minerálne látky. Tento sirup je zdrojom niektorých vitamínov skupiny B aj mangánu, draslíka či zinku. Hlavnou výhodou tohto sirupu je, že má skôr nižší glykemický index. Do tela je tak energia dodávaná postupne, vďaka čomu nedochádza ku kolísaniu hladiny cukru v krvi.

Ryžový sirup taktiež neprekysľuje žalúdok a v organizme pôsobí skôr zásadito. Jeho ďalšou výhodou je, že neprispieva k vyplavovaniu niektorých minerálov z ľudského tela. Hoci je tento sirup o niečo výživnejšou a zdravšou formou sladidla ako napríklad biely cukor, stále je vhodné používať ho v primeranom množstve. Keďže je o niečo menej sladký, je nutné si dávať pozor na to, koľko ho v pokrme použijete. Táto zásada platí o to viac, ak ho konzumujete napríklad počas redukčných diét. 

použitie ryžového sirupu

Zdroj: Shutterstock®

Ako ryžový sirup používať?

Ryžový sirup ľahko zoženiete v rozličných predajniach so zdravými potravinami aj na internete. Za 350 ml balenie zaplatíte v priemere okolo 4 eur. Pri nákupe si však dávajte pozor na kvalitu produktu. V zložení by ste nemali nájsť žiaden pridaný cukor, konzervačné látky či farbivá. Orientovať sa môžete aj podľa množstva použitej ryže. Siahnuť môžete napríklad po produkte v bio kvalite, pri výrobe ktorého bola použitá ryža z ekologického poľnohospodárstva.  

Ryžový sirup je farbou aj konzistenciou podobný medu či javorovému sirupu. Je však o niečo menej sladký, preto je potrebné sa naučiť, ako s ním sladiť. Jeho chuť je zároveň veľmi neutrálna, preto sa dá použiť v mnohých pokrmoch. Využiť ho môžete pri pečení koláčov, zákuskov či sušienok. Oslaďte ním palacinky, tvaroh, kašu či puding. Skvelá je kombinácia ryžového sirupu s jogurtom a obľúbenými orieškami. Rovnako ho môžete pridať aj do ovocného šalátu.

Pozri aj: Spoznaj senzačné benefity galgánu: Brat zázvoru, no ešte lepší!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 11.01.19 06:51

ĽŠ
karma
100.00

Ryžový sirup som ešte neskúšala, vďaka za článok!

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 11.01.19 08:02

SK
karma
113.00

samozrejme, všetko s mierou...

  • 0
Odpovedať

Ľudka Uličná 11.01.19 16:16

ĽU
karma
100.00

o ryžovom sirupe som ešte nepočula

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 11.01.19 21:52

karma
113.00

Ryžový sirup nepoznám,počujem o ňom prvýkrát.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní