Kasia sennová: Zisti, s akými neduhmi ti pomôžu jej liečivé listy!

Kasia sennová: Zisti, s akými neduhmi ti pomôžu jej liečivé listy!

Kasia sennová je okrasná, ale predovšetkým i liečivá rastlina. Využívajú sa z nej primárne jej listy, ktoré sú plné cenných látok, a to vrátane flavonoidov i glykozidov. Táto bylina sa pritom osvedčila pri mnohých zdravotných problémoch, predovšetkým tých, ktoré súvisia s tráviacim traktom človeka. V nasledujúcom článku vám prezradíme, ako kasia pôsobí na organizmus a pri akých ťažkostiach sa na ňu môžete spoľahnúť.

Poznáte kasiu?

Kasia sennová, latinsky Cassia senna alebo často nazývaná aj senna, je rastlina, respektíve ker až poloker z čeľade bôbovité. Dorastá do výšky až jedného metra. Do Európy ju údajne už v 11. storočí priviezli Arabi. V súčasnosti sa vyskytuje najmä v tropických oblastiach. Pomerne rozšírená je napríklad v severovýchodných oblastiach Afriky. Kasia je často vysádzaná aj ako okrasná rastlina. Rovnako sa na mnohých územiach pestuje na priemyselné účely.

Tento poloker je charakteristický najmä svojimi perovito zloženými listami, ktoré majú vajcovitý až kopijovitý tvar. Na pohľad pripomínajú listy agátu. Plodom kasie sennovej je plochý struk, v ktorom sa zvyčajne ukrýva 6 až 8 semien obklopených mäkkou dužinou. Kvety sú menšie, majú žltú farbu a sú usporiadané v jednoduchých strapcoch. Na liečebné účely sa získavajú listy aj semená kasie.    

Pozri aj: Láka ťa dočasná farba na vlasy? Tak spoznaj jej výhody a hrozby!

účinky kasie sennovej

Zdroj: Shutterstock®

Ide o najlepšiu bylinku na trávenie?

Kasia sennová bola už odpradávna využívaná ako liečivá rastlina. Kedysi ju liečitelia využívali najmä na očistu organizmu. Dokonca sa údajne verilo, že takýmto prečistením tela je možné zlepšiť i psychický stav pacienta. Dnes je kasia známa predovšetkým svojimi blahodarnými účinkami na celý tráviaci systém. Podporuje proces trávenia aj vylučovanie žlče a dopomáha k pravidelnému vyprázdňovaniu. Táto rastlinka priaznivo pôsobí na črevnú mikroflóru a stimuluje činnosť čriev. Liečivá droga obsahuje triesloviny, flavonoidy, sliz aj glykozidy.

Kasia je charakteristická hlavne silnými laxatívnymi účinkami. Uplatnenie teda našla ako prírodné preháňadlo. Je veľkým pomocníkom najmä pri problémoch so zápchou. Pomôcť môže pri zápchach vyvolaných cestovaním, nesprávnym stravovaním či po rôznych chirurgických zákrokoch. Zvyšuje hybnosť čriev aj sekréciu črevného hlienu a znižuje vstrebávanie vody črevnou stenou, vďaka čomu sa urýchľuje priechod zmäkčenej stolice črevom. Droga z kasie mierne dehydruje, preto je pri jej užívaní potrebné prijímať viac tekutín.

čaj z listov senny

Zdroj: Shutterstock®

Ako ju používať?

Sušené listy kasie sennovej si môžete zakúpiť v kamenných aj internetových lekárňach i špecializovaných predajniach so zdravými potravinami. Sú vhodné na prípravu čaju na vnútorné použitie. Zvyčajne sa zalievajú 1 až 2 čajové lyžičky sušených listov senny 2,5 dcl vriacej vody. Nápoj je potrebné nechať lúhovať aspoň 12 až 15 minút. Po scedení konzumujte nápoj ešte teplý. Najvhodnejšie je dopriať si kasiový čaj večer pred spaním, aby k vyprázdneniu došlo v ranných hodinách. Jeho silné laxatívne účinky sa totižto zvyčajne dostavujú v priebehu 6 až 12 hodín.

Tento nápoj však nie je určený na dlhodobé užívanie. Zvyčajne sa odporúča používať kasiu sennovú maximálne jeden týždeň vkuse. V opačnom prípade by sa totiž mohli objaviť nežiaduce účinky, ako napríklad brušné kŕče či dehydratácia. Telo by si na sušenú drogu mohlo dokonca zvyknúť, no a potom by už nemala žiadne účinky. Nakoniec ešte zmienime, že túto rastlinu by na liečebné účely nemali používať tehotné ani dojčiace ženy.

Pozri aj: Baktéria Shigella: Milión ľudí ročne kvôli nej príde o život!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 13.02.19 06:35

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavá bylinka! Nepoznám, ďakujem za článok!

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 13.02.19 16:08

MM
karma
100.00

nepoznám túto rastlinku

  • 0
Odpovedať

Alena Cepova 13.02.19 21:32

AC
karma
-1.00

Priroda lieci!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní