Kedy treba piť najviac vody? Toto ste možno ani netušili!

Kedy treba piť najviac vody? Toto ste možno ani netušili!
 • 07.07.2021
 • Ingrid Maderičová

O tom, že voda je najdôležitejšia tekutina pre nás, všetci dobre vieme. A vieme aj to, že treba dodržiavať pitný režim, nielen v lete, keď sú horúčavy, ale aj počas celého roka. No vedeli ste, že pitie vody v správnom čase maximalizuje jej efekt pre naše telo? Kedy treba piť? Ktoré momenty sú najdôležitejšie? 

Ráno

Jeden pohár vody najlepšie dva hneď ráno po prebudení, ešte pred umytím zubov, pomáha aktivovať vnútorné orgány. Pitie vody ráno je najdôležitejšie z celého dňa. Pomôže vám riadne naštartovať telo do nového dňa. Naštartuje sa lymfatický systém, ktorý reguluje tekutiny v tele, odvádza toxíny a bojuje s infekciami. Ak ráno vypijete 2 až 4 dcl vlažnej vody, môže sa vám zvýšiť metabolizmus až o 24%. Pitie vody na prázdny žalúdok pomáha vyčistiť črevá, aby boli schopné ľahšie prijímať živiny.

Jedlo

Pite jeden pohár vody 30 minút pred každým jedlom. Pripraví to váš žalúdok a uľahčí tak trávenie. Neodporúča sa piť tesne pred ani počas jedla. Rovnako tak po jedle nepite veľa tekutín. Ak ste medzi hlavnými jedlami hladní, najprv sa napite. Zistite, či nie ste len dehydratovaní, niekedy máte pocit, že ste hladní, no v skutočnosti ste možno len smädní.

Sprcha

Jeden pohár vody pred sprchovaním zlepšuje tlak krvi.

Pozri aj: Bojíš sa prechladnutia? Tak odhaľ spôsob, ako pestovať zázvor doma!

cvičenie

Zdroj: Shutterstock®

Cvičenie

Napite sa pred cvičením a dopĺňajte tekutiny aj počas neho. Dôležité je piť po skončení cvičenia, aby ste doplnili stratené tekutiny. Ale nepite priveľa a príliš rýchlo!

Choroba

Pite viac vody, ak ste chorí. Rovnako tak zvýšte prísun vody, ako po iné dni, ak ste obklopení chorými ľuďmi, či už doma alebo v práci. Telo potrebuje vyplaviť z tela vírusy a baktérie, preto pite viac ako inokedy.

Únava

Ak ste unavení, no i napriek tomu potrebujete fungovať, napite sa vody. Aktivuje vám to mozog a vy môžete ďalej pracovať.

Spánok

Jeden pohár vody pred spaním pomáha predchádzať infarktu alebo mŕtvici. Nepite však viac, aby ste nemuseli v noci vstávať.

Pozri aj: Vedľajšie účinky kofeínu: Ako ich zmierniť a na čo si dať pozor?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

16 komentárov

Jana Koščová 02.12.12 11:07

JK
karma
-1.00

ja osobne pred spanim stale vypijem pohar cistej vody

 • 0
Odpovedať

Valéria Džupinková 02.12.12 11:38

VD
karma
-1.00

Vrelá vďaka za tento článok, konečne mám jasno kedy mám piť tekutiny.  To že mám piť aj pred sprchou som ani netušila. 

 • 0
Odpovedať

Miriama Džupinková 02.12.12 11:44

MD
karma
-1.00

Ja pijem hrozne malo, niekedy sa až večer zarazím nad tým, že som celý deň nič nevypila. Neviem ako si mám pomôcť zvyknúť na to, že mam piť. Ked moje telo si to nejak nežiada a preto na to zabúdam.

 • 0
Odpovedať

Sisa Urbanová 11.12.12 18:10

SU
karma
-1.00

Veľmi zaujímavý článok, o tom som vôbec netušila. Ďakujem.

 • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 16.12.12 16:45

BS
karma
100.00

Deň začínam 2 dcl vlažnej vody a môj organizmus je už zvyknutý na toto množstvo a deň aj končím 2 dcl vody, robím tak už dlhšie a som spokojná, pomáha.

 • 0
Odpovedať

stanka adamčíková 16.12.12 17:05

SA
karma
-1.00

Snažím sa dodržovať pitný režim aj ked je to pre mňa osobne náročné,lebo nepociťujem tolko potreby sa napiť ako sa uvádza , že by sme denne mali...no ale snažím sa, takisto vodu do prázdneho žalúdku ráno nalačno sa mi moc nežiada :/

 • 0
Odpovedať

Magdaléna Farulová 16.12.12 22:15

MF
karma
-1.00

Dodržiavať pitný režim pre mňa nie je problém v lete,ale bohužiaľ v zimnom období je to už horšie,aj keď sa snažím na to dávať pozor,nie vždy denne vypijem toľko tekutín ako by som mala a samozrejme ,že hneď pociťujem dôsledky :(

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 15.07.21 16:46

AK
karma
100.00

Ja si myslím že vodu treba piť počas celého dňa v malých množstvách.

 • 0
Odpovedať

Ingrid Štefanová 17.07.21 13:17

karma
92.00

problem ma ten kto nepocituje smed,aj ked ma nedostatocny pitny rezim

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní