Mangán: Stopový prvok, ktorý je pre nás nesmierne dôležitý. Prečo?

Mangán: Stopový prvok, ktorý je pre nás nesmierne dôležitý. Prečo?

  • Zdieľaj:
 • 6

Mangán potrebuje naše telo len v malom množstve, no pre správnu funkciu organizmu je tento stopový prvok jednoducho nenahraditeľný. Je dôležitý pri metabolizme viacerých látok i pre správnu funkciu nervového systému. V článku sa dozviete, prečo je mangán potrebný, ako sa prejavuje jeho nedostatok a v ktorých potravinách sa nachádza. 

Aká je funkcia mangánu?

Mangán je chemický prvok, ktorý má značku Mn. Zároveň ide o biogénny prvok, vyskytujúci sa v živých organizmoch. V ľudskom tele sa vyskytuje prevažne v kostiach, ale aj pečeni, obličkách či svaloch. Mangán má antioxidačné vlastnosti a podieľa sa na mnohých metabolických procesoch. Je nevyhnutný pre tvorbu bielkovín, cukrov a tukov. Taktiež sa podieľa na metabolizme cholesterolu. Zabezpečuje, aby telo správne využívalo vápnik, železo i vitamín E. Dostatok mangánu v tele posilňuje rast svalov a podporuje tvorbu pohlavných hormónov i materského mlieka. Organizmus chráni pred vysokým krvným tlakom, cukrovkou, artritídou či srdcovými chorobami.

Nedostatok tohto stopového prvku sa môže prejaviť zvýšenou hladinou cholesterolu a krvného tlaku, nevoľnosťami či svalovými kŕčmi. Rovnako sa môžu objaviť problémy s očami, kožné ochorenia, lámavosť zubov či poruchy reprodukčných funkcií. Odporúčaná denná dávka mangánu je u dospelého jedinca približne od 2 do 5 mg minerálu. U dojčiacich žien by mal byť príjem spomínanej látky ešte vyšší. 

Pozri aj: Horká čokoláda: Myslíš, že vieš o nej naozaj všetko? Toto určite nie!

morské plody

Zdroj: Shutterstock®

Čo by sa malo nachádzať v našom jedálničku?

1. Ryby

Spomedzi potravín živočíšneho pôvodu sú na mangán bohaté najmä ryby a rozličné morské živočíchy. Napríklad 100 gramov varených mušlí obsahuje pokojne viac, ako 6 mg cenného minerálu, čo je viac, ako odporúčaná denná dávka. Spoľahnúť sa môžete i na raky či ustrice. Menšie dávky mangánu majú ryby. Rozhodnite sa pre šťuku, ostrieža či pstruha.

2. Orechy

Orechy sú známe množstvom zdravých tukov, ktoré obsahujú. Okrem toho sú mnohé z nich i dobrým zdrojom mangánu. Sto gramov lieskových orechov obsahuje viac, ako 5 mg dôležitej látky. V priemernej 30-gramovej porcii tak do tela dopravíte aj viac, ako 1,5 mg minerálu. Dopriať si môžete i vlašské, makadamové či kešu orechy, mandle i pistácie.

špenát

Zdroj: Shutterstock®

3. Listová zelenina

Ďalším rastlinným zdrojom mangánu je listová zelenina. Spoľahnúť sa pritom môžete na špenát, rímsky šalát, rukolu či kel. Množstvo spomínaného stopového prvku sa v jednotlivých druhoch zeleniny líši. Napríklad v stogramovej porcii šalátu sa skrýva okolo 1 mg mangánu. Tento stopový prvok však nájdete i v strukovinách.

4. Zemiaky

Dobrým zdrojom mangánu sú aj zemiaky. V stogramovej porcii sa nachádza v priemere od 0,6 do 1 mg cenného prvku. Zemiaky sú okrem toho bohaté na draslík, fosfor, vlákninu či vitamín C. Okrem toho sa podieľajú na udržiavaní optimálnej hladiny cholesterolu i krvného tlaku. Doprajte si ich varené či pečené!

čučoriedky

Zdroj: Shutterstock®

5. Čučoriedky

Aj medzi ovocím sa dajú nájsť dobré zdroje mangánu. Odporúčanú dennú dávku dôležitého stopového prvku vám pokryje stogramová porcia čučoriedok. Tie sú okrem toho bohaté na vitamín C, draslík, vápnik i horčík. Mangán vám doplní aj ďalšie bobuľové ovocie, ako jahody, černice či maliny. Okrem toho sa nachádza i v ananáse či avokáde.

6. Celozrnné potraviny

Mangán je bohato zastúpený vo väčšine celozrnných potravín. Dva plátky celozrnného chleba do tela dopravia v priemere 1,4 mg minerálu. Mangán vám doplní i hnedá ryža, ovsené vločky, pšeničné klíčky či tekvicové alebo slnečnicové semená.


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Soňa Krátka 06.06.18 09:13

SK
karma
113.00

už dlhší čas si kupujeme namiesto sladkostí mandle, každý deň ich zjeme asi po 10 kusov, tak som to čítala, že je to dobré, držíme sa toho...

 • 0
Odpovedať

Soňa Horáčková 06.06.18 14:12

SH
karma
119.00

poučný článok, každý vitamín je pre organizmus dôležitý...

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 06.06.18 17:30

MR
karma
109.00

podľa tohto článku mangánu mám dosť..

 • 0
Odpovedať

Emília Kožáková 06.06.18 21:31

EK
karma
-1.00

Všetky vymenované potraviny mám rada, jem ich pravidelne, len neviem, či v dostatočnom množstve. Ale žiadne umelé vitamíny ani doplnky výživy nekonzumujem a som v podstate zdravá.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 06.06.18 22:04

karma
109.00

Väčšinu tu spomínaných potravín konzumujem denne,hádam mám mangánu dostatok.

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 07.06.18 01:58

MD
karma
132.00

Hm, celý život riešime dcérkine choroby, okrem iného od útleho veku osteoporózu a ja som ani nevedela, že aj mangán je dôležitý prvok pre využitie vápnika v tele...Našťastie sa stravuje pestro a myslím že by nemala trpieť jeho nedostatkom, spomínané potraviny bežne jedáva..

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní