Máš v tele nedostatok vápnika? Pozor, máš vážny problém!

Máš v tele nedostatok vápnika? Pozor, máš vážny problém!

Vápnik je neskutočne dôležitý minerál pre ľudské telo. Napovedá to aj skutočnosť, že aj keď sa jeho drvivá väčšina sústreďuje v našich kostiach a zuboch (až 99 percent), ostatné jedno percento je v krvi, svaloch, a teda v každej bunke tela.

V prípade, že je vaším problémom práve nedostatok vápnika, je vo vašom najlepšom záujme napraviť to! Správny denný príjem vápnika je totiž kľúčový k všeobecnému zdraviu, a to nehovoríme len o zdraví kostry. Prečítajte si o tom, ako zistíte, že trpíte nedostatkom vápnika a čo v takomto prípade robiť!

Pozri aj: Páni, zabudnite na klasiku: V móde sú netradičné snubné prstene

vápnik v mliečnych produktoch

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa prejavuje?

Nedostatok vápnika v tele vedie k tomu, že telo si potrebné kalcium odoberá z kostí, čo spôsobuje ich stenčovanie a môže viesť až k osteoporóze. S nedostatkom vápnika sa môžu potýkať ľudia, ktorí denne neprijímajú dostatok vápnika v jedle. Nachádza sa samozrejme v mliečnych produktoch, ale aj v morských plodoch, sušených fazuliach, orechoch či v zelenej listovej zelenine.

Ďalej sa s nedostatkom vápnika potýkajú ženy v období menopauzy a vápnik prirodzene chýba starnúcim ľuďom. Potom ním môžu trpieť ľudia, ktorým chýba horčík, fosfor či vitamín D, čo sú živiny, podporujúce vstrebávanie vápnika.

Ako spoznáte, že vám chýba vápnik? Symptómami sú pichavé bolesti svalov, suchá pokožka, krehké nechty, žlté zuby a ich vysoká kazivosť, príliš časté zlomeniny a iné úrazy, týkajúce sa kostí, ale aj insomnia, a teda nespavosť.

Bude sa ti páčiť: Nový trend umelých rias je tu: Fungujú magnetické mihalnice?

nedostatok vápnika spôsobuje zlomeniny

Zdroj: Shutterstock®

Aké choroby spôsobuje?

Nedostatok vápnika spôsobuje niekoľko zákerných chorôb, ktoré by ste určite nechceli dostať. Preto je dobré tento problém prebrať s vaším lekárom a nasadiť vhodnú liečbu, respektíve doplniť hladinu vápnika.

V prípade, že to zanedbáte, čelíte riziku osteoporózy, čo je rednutie kostí často vyskytujúce sa najmä u žien, ďalej vám hrozia kardiovaskulárne ochorenia, pretože vápnik chráni pred chorobami srdca alebo vysoký krvný tlak. Niektoré štúdie dokonca tvrdia, že nedostatok vápnika môže viesť až k rakovine konečníka a prostaty.

Neprehliadni: Čo spôsobuje nespavosť? Neuveriteľné, ale môžu za to tvoji rodičia!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Daniela Bieliková 31.03.18 11:32

DB
karma
117.00

vápnik je naozaj pre telo veľmi dôležitý, treba predchádzať osteoporóze v neskoršom veku...

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 31.03.18 18:26

KK
karma
105.00

patrím už do skupiny 50 + a skúsila som na vlastnej koži čo to je

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 31.03.18 20:00

karma
109.00

myslím,že vápnika prijímam v strave tak akurát,zatiaľ problémy nemám,ale človek nikdy nevie...

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 31.03.18 20:06

PV
karma
113.00

Som Kozorožec, a viem že ľudia v tomto znamení ,majú problémy s klbmi ,kosťami a chrbticou.. Zatiaľ nemám vážne zdrav.problémy, ale obávam sa,že aj to príde..Možno je to aj v genetike, lebo mamka mala takéto problémy.. Jem veľa orechov a listovej zeleniny, samozrejme treba pridať pohyb.. !!!

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 31.03.18 21:03

ĽŠ
karma
100.00

Je to veľký problém, najmä pre ženy, užívam dlhodobo spolu s vitamínom D a K2.

  • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 31.03.18 21:54

SK
karma
86.00

snazim sa ho dostat do tela formou mliecnych vyrobkov... zelenej lidtovej zelenine a morskych priser..... nepcham do seba zbytocne umele vitaminy.... hladinu vapniku v krvi mi odobera moja lekarka pravidelne...

  • 0
Odpovedať

Monika Červinková 31.03.18 23:12

karma
87.00

sama neviem či ho mám dostatok...

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 01.04.18 16:45

MM
karma
100.00

tie zuby sú moja slabosť, aj suchú kožu mám, hlavne v zime, zlomeniny ma zatiaľ obchádzajú, snažím sa o dostatočný prísun vápnika

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní