Najlepší prírodný liek? Zisti, čo je kvercetín a ako ho získať

Najlepší prírodný liek? Zisti, čo je kvercetín a ako ho získať

Slovo „antioxidanty” skloňujeme v dnešnej dobe pomerne často a nemenej ani tu, na našom portáli. Je to tak aj preto, že antioxidanty sú veľmi dôležitými bojovníkmi za ľudské zdravie, pretože sa dokážu celkom úspešne popasovať s voľnými radikálmi. Niektoré antioxidanty sú silnejšie ako iné a aj keď je dôležité prijímať všetky druhy, niektoré jednoducho vynikajú. Zistite, čo je kvercetín a prečo ide o najlepší prírodný liek pre váš organizmus.

Rastlinný pigment

Kvercetín je flavonoid, ktorý v podstate môžeme označiť aj za rastlinný pigment, keďže sa nachádza najmä v sýto farebnej zelenine a ovocí. Podľa odborníkov na zdravú výživu je práve kvercetín antioxidant, ktorý vo svojom jedálničku nutne potrebujete, pretože je najschopnejším bojovníkom proti voľným radikálom a dokáže pôsobiť ako prevencia pred tými najzákernejšími druhmi rakoviny. Štatisticky ľudské organizmy zásobené kvercetínom zomierajú oveľa menej na niektoré druhy rakoviny, čo z kvercetínu robí ten najlepší prírodný liek.

Pozri aj: Čím nahradiť žehličku v domácnosti? S týmito 5 trikmi si pomôžeš!

prírodný liek na cukrovku

Zdroj: Shutterstock®

Protizápalový agent

Najviac ľudských ochorení vzniká z nebezpečného vnútorného zápalu. Práve proti zápalu dokáže kvercetín bojovať, čím prispieva k celkovému ozdraveniu organizmu. Možno sa to zdá ako nemožné, no vďaka tomuto antioxidantu sa môžete vyhnúť srdcovým ochoreniam, niektorým mentálnym postihnutiam či dokonca autoimunitným chorobám. Kvercetín vám môže pomôcť aj s vysokým cholesterolom, cukrovkou, alergiami či astmou, žalúdočnými vredmi, infekciami močových ciest, ale aj s chronickými ochoreniami prostaty či pokožky, napríklad s dermatitídou.

zdroje kvercetínu

Zdroj: Shutterstock®

Prírodné zdroje kvercetínu

Pre doplnenie kvercetínu do organizmu nemusíte pracovať príliš ťažko, pretože ho zoženiete aj v lekárňach či bio obchodoch vo forme výživových doplnkov. Ak chcete ísť prírodnou cestou, zaraďte do svojho jedálnička potraviny bohaté na kvercetín, väčšinou ide o ovocie a zeleninu. Z ovocia ho hľadajte v jabĺčkach, čučoriedkach, černiciach, brusniciach, čerešniach a citrusoch. Vysoký obsah kvercetínu má zelená listová zelenina, brokolica, červená cibuľa, paradajky, špargľa, papriky, kapary, olivy a strukoviny. Kvercetín možno hľadať aj v kakau, čiernom a zelenom čaji a v bylinkách, ako je šalvia či gingko biloba.

Vyskúšaj: Ako posilniť vzťah s partnerom? Je joga pre páry najlepším riešením?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 19.05.19 08:29

ĽŠ
karma
100.00

Dôležitý antioxidant, vďaka za článok!

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 19.05.19 11:10

MC
karma
109.00

Zasa niečo nové (aspoň pre mňa).

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 19.05.19 17:35

MM
karma
100.00

ako vždy, pestrá strava, prichádza obdobie, keď zeleniny a ovocia bude plná záhrada, treba to len využiť

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 20.05.19 00:10

karma
115.00

Snažím sa jesť čo najviac zeleniny aj ovocia každý deň.

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 20.05.19 19:22

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala ešte som o ňom nepočula

  • 0
Odpovedať

Mária Lipčejová 20.05.19 19:52

ML
karma
-1.00

Zaujímavý článok, zdravie si treba vážiť a každý deň si posilniť imunitu nie liekmi, či umelými vitamínmi ale zdravou vyváženou stravou.

  • 0
Odpovedať

Soňa Horáčková 21.05.19 14:42

SH
karma
119.00

super článok, dozvedela som sa kopu nových informácií

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní