Nedovolí ti bolesť žalúdka spávať? Poraz ju s týmito ingredienciami!

Nedovolí ti bolesť žalúdka spávať? Poraz ju s týmito ingredienciami!

V poslednom čase sa stretávame s množstvom zdravotných problémov, ktoré sa stávajú čoraz bežnejšími a trápia sa nimi milióny ľudí po celom svete. Bolesť žalúdka v tomto prípade nie je žiadnou výnimkou. A môžeme povedať, že dokáže človeka vyviesť z miery a prispieť k jeho celkovej nepohode.

Pichanie, ostrá alebo mierna bolesť, či pálenie v brušnej dutine môže byť príznakom menších alebo závažnejších zdravotných problémov. Vo väčšine prípadov môžete nájsť úľavu v prírodných domácich prostriedkoch na bolesť žalúdka.  Výkonné a netoxické kuchynské výrobky dokážu zmierniť bolesť žalúdka a iné sprievodné javy, ako je plynatosť, zápcha, či dokonca infekcie. Ktoré ingrediencie sú v tomto prípade najprospešnejšie? Na silu ktorých sa pri bolesti žalúdka obrátiť?

Zaujme ťa: Recept na úžasný nápoj na vyčistenie pľúc pre fajčiarov

Zázvorový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Zázvor

Mnohých by v prvom rade napadlo siahnuť po sóde, ktorá prospieva tráveniu. Áno, je to v poriadku, no odporúčame vám skôr čaj z čerstvého zázvoru. Hlavnou zložkou zázvoru je gingerol – silný antioxidant, ktorý pomáha znižovať vplyv voľných radikálov na pokožku, ale tiež pomáha tráveniu a zmierňuje bolesť žalúdka. Čerstvý zázvorový čaj má protizápalové účinky, ktoré podporujú tráviace enzýmy a neutralizujú tak žalúdočné kyseliny. Skvelou alternatívou sú aj rôzne zázvorové doplnky, ako sú pastilky, tinktúry atď. Majte však na pamäti, že zázvor je dosť ostrý a štipľavý, preto ak nemáte radi ostré chute, tak vyskúšajte niektorý z ďalších tipov. 

Mätový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Mäta pieporná

Podobne ako zázvor, tak aj čerstvá mäta je vhodná na upokojenie bolesti žalúdka. Všetko čo potrebujete, je šálka teplej vody a zopár lístkov mäty, z ktorej si spravíte čaj. Poprípade tiež môžete zvoliť obyčajné žuvanie čerstvých lístkov mäty. Tým, že je mäta nenáročná na pestovanie, tak patrí medzi najvyužívanejšie ľudové recepty na bolesť žalúdka. Mäta napomáha tráveniu, čo má v konečnom dôsledku priaznivý vplyv aj na bolesť žalúdka. Mimochodom, ak máte bolestivú menštruáciu, tak čaj z čerstvej mäty účinkuje aj na menštruačné kŕče. 

Odporúčame: Nezvyčajné využitie drôtenky v domácnosti? Tu je niekoľko tipov!

Sóda bikarbóna a pripálený toast

Zdroj: Shutterstock®

Sóda bikarbóna

Ako hovorieva moja starká, sóda-múčka je najlepším liekom na bolesť žalúdka a na zlepšenie trávenia. Stačí, ak zmiešate jednu lyžičku sódy bikarbóny s teplou vodou a tento nápoj vypijete. Sóda bikarbóna takto napomáha zmierniť pálenie záhy a zlepšuje činnosť celého tráviaceho systému.  

Spálený toast

Tento trik ocenia hlavne tí, ktorí mávajú problém s opicou po požití alkoholu. Uhlie sa bežne používa v nemocniciach, hlavne pri otrave alkoholom alebo potravinami, aby sa neutralizovali toxíny v tráviacom systéme. Podobne funguje aj uhlie z pripáleného toastu. To dokáže absorbovať časť alkoholu a neutralizovať toxíny, vďaka čomu nebudete pociťovať nevoľnosť ani bolesť žalúdka. 

Feniklové semená

Zdroj: Shutterstock®

Feniklové semená

Semená feniklu sú tiež skvelým domácim liekom na žalúdočné kŕče a plynatosť. Konzumácia čaju, pripraveného z feniklových semien je účinná na trávenie. Fenikel totiž obsahuje anetol a kyselinu asparágovú. Anetol je prchavý olej, ktorý stimuluje tráviace a žalúdočné šťavy, a tak znižuje zápal žalúdka a čriev. Semená feniklu obsahujú aj všetkým známu vlákninu, ktorá (ako vieme) podporuje trávenie. Okrem toho, fenikel tiež oplýva antibakteriálnymi a dezinfekčnými vlastnosťami, ktoré pomáhajú zlepšiť funkčnosť tráviaceho systému. 

Pozri aj: Problémy s očami: Čo znamenajú suché oči alebo zažltnuté bielka?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Maria Machackova 09.10.17 01:05

MM
karma
-1.00

Dobrý deň, ja osobne mám so zázvorom výborné skúsenosti. Ako hovorila moja babka liek na všetko. Nastrúhame si zázvor, pridám med a trošku škorice. Každý deň, počas zimného obdobia polievkovú lyzicu.Super

 • 2
Odpovedať

Soňa Krátka 09.10.17 07:18

SK
karma
114.00

zázvor a mäta, tieto máme overené, odskúšané, pomáhajú

 • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 09.10.17 14:05

MM
karma
100.00

toto je presne môj prípad, skúsim mätu

 • 1
Odpovedať

Dana Hajzušová 09.10.17 18:10

DH
karma
79.00

mne zaberá jedine soda bikarbona, ale jej užívanie dlhodobo nie je velmi zdravé

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 10.10.17 01:18

MD
karma
132.00

Ja som taký čajíkový typ, takže keď ma prepadne bolesť, najskôr to riešim bylinkami..fenikel aj mäta je fajn, tiež medovka alebo materina duška..

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 10.10.17 13:15

karma
108.00

Mäta zaberie vzdy..

 • 0
Odpovedať

Lucia Stupková 19.11.17 08:24

LS
karma
100.00

Mata a soda su top!Matovy caj alebo soda a vodou vzdy pomozu

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 15.05.19 21:22

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 20.11.20 15:58

JK
karma
100.00

Tiež mám tento problém pijem mätový čaj

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní