Nepodceňuj príliš časté močenie! Povieme ti, kedy cikáš priveľa

Nepodceňuj príliš časté močenie! Povieme ti, kedy cikáš priveľa

Poznáte ten pocit, keď je záchod v nedohľadne a vy nemôžete prestať prešľapovať z nohy na nohu, pretože vám treba ísť na malú? Určite sa vám niečo podobné už stalo. A teraz si predstavte, že máte tento pocit viac ako 8-krát za deň. To je totiž hranica, kedy vás podľa urológov môže trápiť príliš časté močenie. Ako ho identifikovať, ako sa prejavuje a kedy s týmto problémom zájsť za odborníkom?

Symptómy častého močenia

S častým močením mávajú najväčší problém starí ľudia a tehuľky. V týchto prípadoch ide o úplne normálny prejav aktuálneho zdravotného stavu. Ak však opakované a časté nutkanie na močenie pociťuje zdravý dospelý človek, nastáva galiba. Ako identifikovať, či ide o diagnózu či len zhodu náhod či obyčajné prechladnutie? Najlepšie je sledovať niekoľko symptómov.

Prvým indikátorom je počet návštev toalety za účelom malej potreby za deň, teda frekvencia močenia. Ako už sme naznačili vyššie, za časté močenie sa považuje 8-krát a viac. Tento jav sa pritom musí opakovať pravidelne. Ďalšími symptómami môže byť bolestivé nutkanie, neustály pocit plného mechúra aj krátko po tom, ako sa vycikáte, únik moču, ale aj zapáchajúci moč, prípadne krv v moči.

Vyskúšaj: Toto sú najlepšie zdroje luteínu! Prečo však túto látku potrebujeme?

ako zahnať nutkanie na močenie

Zdroj: Shutterstock®

Čo môže signalizovať?

Časté močenie nemusí znamenať vôbec nič, no môže byť prejavom vážneho ochorenia. Preto je s opakujúcimi sa symptómami vhodné radšej navštíviť lekára, aby zistil samotnú príčinu vašich problémov. Vo všeobecnosti sa môžete stretnúť hneď s niekoľkými diagnózami. Frekventované močenie môže signalizovať diabetes, zápal močového mechúra, problémy s prostatou, ochorenie obličiek a v najhoršom prípade aj rakovinu močového mechúra.

močopudné látky

Zdroj: Shutterstock®

Ako si pomôcť?

V prípade, že u vás lekár žiadnu diagnózu neobjavil, no časté močenie vás trápi stále, možno musíte pristúpiť k zmene životného štýlu. Močový mechúr sa dá aj vycvičiť, čo znamená, že ho začnete postupne učiť menej frekventovanému močeniu. Kľúčom je vydržať a aj vtedy, keď sa nám už veľmi chce cikať, záchod navštívime až v krajnej núdzi. Postupne by sa malo obdobie medzi močeniami predlžovať.

Okrem toho môžete z jedálnička vyradiť diuretické, teda močopudné látky. Medzi ne patrí alkohol, kofeín, štipľavé jedlá či rôzne vodové ovocie a zelenina. Keď už nič nezaberá, obráťte sa na Kegelove cvičenia, ktoré slúžia na posilnenie panvového dna.

Inšpiruj sa: Už si ochutnala bazalkové semienka? Podpor nimi svoje zdravie aj ty!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 27.01.19 07:53

ĽŠ
karma
100.00

Môže signalizovať naozaj rôzne problémy, dá sa vycvičiť, no určite netreba podceňovať!

  • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 27.01.19 21:11

HZŠ
karma
100.00

Časté močenie, to je veľmi nepríjemné, zažila som, mala som zápal močových ciest.

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 27.01.19 22:15

karma
113.00

Časté močenie môže spôsobiť aj veľa vypitej vody,si myslím.Po vypitej káve musím ísť aspoň 2x a ako je tu spomenuté,tak aj po ovocí a po melóne ani nehovorím...

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 28.01.19 14:08

MM
karma
100.00

močové cesty a zvlášť mechúr je moja Achillova päta

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 15.02.19 15:04

JK
karma
100.00

Mávam zápal močových ciest

  • 0
Odpovedať

Katarína Šugar 18.02.19 18:33

karma
108.00

na toto su velmi dobre brusnice, ich vytazok ci caj

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní