Vieš, aké sú príčiny pruhu? Nepodceňuj jeho liečbu ani prevenciu!

Vieš, aké sú príčiny pruhu? Nepodceňuj jeho liečbu ani prevenciu!

  • Zdieľaj:
 • 3

Je to ťažké, nezdvíhaj to, lebo dostaneš pruh! Takéto upozornenie dostal snáď už každý, kto sa rozhodol naťahovať sa s nejakým ťažkým predmetom. O aký zdravotný problém však ide? Pruh môže vzniknúť najmä v mieste oslabenia brušnej dutiny a typicky sa prejavuje napríklad nepríjemnou bolesťou brucha. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké sú príčiny pruhu, ako prebieha liečba a ako je možné sa tomu problému vyhnúť.

Čo je to pruh?

Prietrž, hernia alebo hovorovo aj pruh predstavuje oslabenie, prípadne až natrhnutie brušných svalov, v dôsledku čoho dochádza s pomocou tlaku k vytlačeniu tukových tkanív či dokonca orgánov cez oslabené miesto. Pruh môže vzniknúť na viacerých miestach, a to prevažne v oblasti slabín, pupka či stehien. V mnohých prípadoch sa však objavuje práve na brušnej stene. Vtedy vzniká takzvaná brušná prietrž, ktorá je najčastejším druhom hernie. Podľa miesta vzniku tohto zdravotného problému rozoznávame napríklad slabinový či pupočný pruh.

Hernia však niekedy vzniká aj na mieste pooperačnej jazvy. Príčiny tohto zdravotného problému bývajú rôzne. Jedinec sa s oslabenou brušnou dutinou môže už narodiť. K oslabeniu však môže dôjsť aj po úraze, operácii, počas tehotenstva a po pôrode alebo jednoducho len starnutím. Predpokladá sa tiež, že vplyv na rozvoj pruhu môže mať aj zvyšovanie vnútrobrušného tlaku, ku ktorému môže dôjsť napríklad v dôsledku pretrvávajúceho chronického kašľa. Rizikovými faktormi pruhu sú aj obezita či neprimeraná fyzická záťaž a námaha.

Odporúčame: Mandľové kamene: Príčina zápachu z úst, o ktorej vie len málokto!

pruh

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa prejavuje?

Prietrže môžeme rozdeliť ešte na vonkajšie a vnútorné. Vnútorná prietrž vzniká vo vnútri brušnej dutiny a nie je na povrchu tela viditeľná voľným okom. Veľmi častá je však práve vonkajšia prietrž. U postihnutého je možné pozorovať pod kožou viditeľný obsah brušnej dutiny, a to pri napnutí brušných svalov a niekedy aj v pokoji. Okrem popísané vydutia na bruchu či v okolí slabín môže jedinca trápiť bolesť v oblasti postihnutého miesta. Bolesť môže značne narastať najmä pri väčšej fyzickej námahe, ale pokojne i pri kašli. Taktiež sú časté pocity tlaku alebo pálenia v bruchu či slabinách.

Prejavy pruhu pritom môžu byť spočiatku len mierne, no zvyknú sa postupne zhoršovať. Postihnutý môže postupne bolesť pociťovať aj v oblasti bedier či genitálií, záleží na akom mieste pruh vznikol. Navyše môže bolesť po oddychu miznúť a objavovať sa znova po nejakej aktivite. Pri podozrení na pruh je vhodné prekonzultovať zdravotný stav s lekárom. Ten prietrž rýchlo diagnostikuje,  napríklad pomocou palpačného vyšetrenia, čiže vyšetrenia hmatom. Prítomnosť vnútornej prietrže môže byť zase potvrdená vďaka využitiu nejakej zobrazovacej metódy.  

liečba pruhu

Zdroj: Shutterstock®

Nepodceňujte liečbu ani prevenciu!

Ignorovanie liečby pruhu môže viesť k vzniku viacerých komplikácií. Dôjsť môže napríklad k priškrteniu prívodnej cievy, ktorá zásobuje orgán vo vydutine, čo vedie k odumieraniu prietržového obsahu. Dostupných je hneď niekoľko metód liečby, ktoré môže lekár pacientovi odporučiť. Herniu je možné odstrániť chirurgicky, a to klasickým zákrokom aj laparoskopickou metódou. Výhodou laparoskopie je, že je menej invazívna. Pristupuje sa k nej najmä pri opakujúcom sa pruhu.

Pri väčších prietržiach sa zase do postihnutej oblasti vkladá sieťka, ktorá má držať tkanivá na správnom mieste. Po operácii je nevyhnutné dodržiavať režimové opatrenia. Jedinec by sa mal k postupným denným aktivitám navracať pomaly a mal by sa vyvarovať nadmernej fyzickej záťaži. Rekonvalescencia môže trvať až do 6 týždňov. Prevencia je dôležitá pre zdravých jedincov aj osoby, ktoré pruh v minulosti už potrápil. Vhodné je dbať na primeranú telesnú hmotnosť, udržiavať sa v pohybe a zdravo sa stravovať. Taktiež by mal byť človek opatrný a nemal by preceňovať vlastné sily.  

Pozri aj: Potraviny po dátume spotreby: Neuveríš, ale nie všetky patria do koša


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 18.01.19 06:39

ĽŠ
karma
100.00

Človek by mal byť v prvom rade naozaj opatrný a nepreceňovať svoje sily.

 • 0
Odpovedať

Lenka Čajová 18.01.19 20:11

karma
97.00

Netreba sa precenovat a vzdy s rozvahou vsetko robit

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 18.01.19 22:23

karma
100.00

No určite nebudem dvíhať nič ťažké...

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Snár: Snívalo sa ti o krvi? Čo naznačuje krvácajúci človek alebo zviera?
Voľný čas

Snár: Snívalo sa ti o krvi? Čo naznačuje krvácajúci človek alebo zviera?

 • 2
 • 06.06.2022
Kvasený medvedí cesnak: Najstarší spôsob jeho uchovania do zásoby
Inšpirácie

Kvasený medvedí cesnak: Najstarší spôsob jeho uchovania do zásoby

 • 6
 • 16.04.2022
5 tipov na efektívne a jednoduché upratovanie s kovovým regálom
Domácnosť

5 tipov na efektívne a jednoduché upratovanie s kovovým regálom

 • 0
 • 19.05.2022
TOPlist