Nie je bio ako bio! Prečo sú bio potraviny nebezpečné?

Nie je bio ako bio! Prečo sú bio potraviny nebezpečné?
  • 05.05.2018
  • Simona Kostková

Zdravá strava je skvelé platidlo pre naše telo, ktorým môžeme vyvážiť každodenný stres, negatívne emócie alebo choroby. Avšak niekedy je ťažké dopriať si naozaj kvalitnú stravu a teraz narážame na stav, v ktorom ju kupujeme. Väčšina čerstvej zeleniny a ovocia, ktoré nepochádzajú z našej krajiny, je totiž postrekovaná.

Samozrejme, z povrchu každého jablka či šalátu sa snažíme zmyť všetky škodliviny. To nestačí! Pesticídy, ktoré sa na ich povrchu nachádzajú, majú dôležitú úlohu, ale napriek tomu môžu zanechať v našom tele neplechu. Prečo ani bio potraviny nie sú bio a od čoho to závisí?

Návrat k prírode je dnes IN

Bio potraviny sú už dlhšiu dobu veľmi populárne a čoraz viac ľudí dbá na to, čo nakupuje. Hlavným dôvodom je zrejme to, že všetko znečistenie, ktorému sme denne vystavení v spolupráci so stresom, zvyšuje riziko vzniku civilizačných chorôb. Ľudia sa preto snažia vrátiť k pôvodným, zdravým spôsobom stravovania, kedy sa jedlo všetko dopestované výlučne v ich krajine alebo dokonca na ich záhrade.

Bohužiaľ, väčšina potravín je dnes chemicky upravovaná a do určitej miery prispôsobená nášmu životnému štýlu. V obchodoch nájdeme všemožné exotické ovocie, ktoré sme videli na obrázku, polotovary, ktoré nám zachránia 20 minút denne a my tak môžeme viac pracovať. Všetky látky, ktoré sa používajú na výrobu či úpravu potravín, sú pre naše telo neprirodzené a niektoré dokonca škodlivé. Prečo by sme teda všetci nemali siahnuť po čistých a zdravých potravinách z prírody?

Pozri tiež: Šperky z jantáru majú silu, ktorá ťa očarí. Vieš, odkiaľ sa berie?

pesticídy

Zdroj: Shutterstock®

V ovocí viac, než v zelenine

Postrekovanie potravín je dôležité, hlavne ak cestujú z ďaleka a prepravu by „neprežili“. Chemikálie dokážu zabrániť aj napadnutiu rôznych mikróbov, čo je užitočné tak pre nás, ako pre ovocie či zeleninu. Našťastie, na kontrolu postrekovaných potravín existuje mnoho úradov, a to či už u nás alebo v rámci celej EÚ. Odborníci z týchto úradov kontrolujú pozostatok pesticídov v plodoch. Tvrdia, že čo sa týka našej krajiny a našich susedov, sme na tom zhruba rovnako a problém s postrekmi predstavujú hlavne tretie krajiny.

Kontroly napriek tomu prebiehajú neustále a z tohto hľadiska by sme mohli byť pokojní. Aj napriek minimálnej kontrole, ktorá v exotických krajinách prebieha, v našich podmienkach sú všetky dovezené plodiny kontrolované. Zato potraviny, vypestované u nás, sú na tom celkom dobre – nie sú absolútne nezávadné, ale ani extrémne zamorené pesticídmi. Zaujímavosťou je, že viac sú zvyšky pesticídov nachádzané v ovocí, než v zelenine.

dovážané ovocie

Zdroj: Shutterstock®

Na ktoré plodiny si treba dať pozor?

Medzi exotické druhy ovocia, ktoré bývajú najčastejšie postrekované, patria hlavne citrusy, broskyne, jahody aj hrozno. S hroznom máme problémy aj u nás, pretože stále je obtiažne dopestovať ho bez pesticídov. Určite ste ako prvé pomysleli na banány, že? Podľa odborníkov, obsah pesticídov v banánoch nie je vôbec vysoký.

Rovnako sa kontrolujú aj sušené plodiny a dokonca aj med, avšak analýzy sú v poriadku. Problémy predstavujú aj pesticídy, ktoré boli dávno zakázané, no ich pozostatky sa v ovocí či zelenine nachádzajú dodnes. Je to preto, že získali rezistenciu (odolnosť) a nájdeme ich hlavne v mliečnych výrobkoch, vo vajciach a iných produktoch živočíšneho pôvodu.

Zaujme ťa: Bujónové kocky: Aká je realita - používať ich alebo na ne zabudnúť?

ochrana rastlín

Zdroj: Shutterstock®

Je bio tá správna voľba?

Bio potraviny sú určite tou lepšou aj zdravšou voľbou, i keď často drahšou. Odborníci sa zhodujú, že kontrola týchto potravín je minimálna a aj napriek tomu nachádzajú zvyšky pesticídov. Ako to je možné? Pravdou je, že podmienky, v ktorých sa dané ovocie alebo zelenina pestuje, donútia pestovateľa k postrekovaniu.

Presne pre takéto prípady existuje pár internetových stránok, kde si môže každý overiť, či potravina, ktorú si plánuje kúpiť, obsahuje pesticídy alebo nie. Dalo by sa teda povedať, že nájsť dnes bio potraviny, ktoré nie sú chemicky upravované, je naozaj ťažké a keď už, tak sa oplatí si za ne priplatiť. 

bio potraviny

Zdroj: Shutterstock®

Ovocie aj zelenina, ktorú denne nakupujeme, je pod dohľadom odborníkov, ktorí kontrolujú hodnoty zvyškov pesticídov. Napriek tomu, nepodceňujte dôkladné umývanie potravín, ideálne v teplej vode, pretože to je jediný spôsob, ako aspoň minimálne znížiť množstvo týchto zvyškov. 

Pri nákupe bio potravín nezabudnite tiež na to, že i keď pochádzajú z overeného zdroja zo Slovenska, kde nepoužívajú žiadne postreky, pôda, v ktorej sa ovocie aj zelenina nachádza, nemusí byť čistá. Môže byť kontaminovaná z podzemných vôd, z okolitého prostredia a mnohých iných zdrojov.

Hoď očkom: Ako rozoznať zdravé ovocie a zeleninu od chemicky ošetreného? Takto!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Elena Švachová 05.05.18 22:46

karma
109.00

Najzdravšie ovocie a zelenina je z vlastnej záhradky.Lenže banány,alebo pomaranče nám na záhradke nerastú a tak sme nútení si ich kupovať...a bohužiaľ aj s pesticídmi.Alebo sa vzdať ich konzumácie...

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 06.05.18 19:13

MM
karma
100.00

my si skoro všetko dopestujeme sami, vieme, čo jeme

  • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 07.05.18 11:11

MB
karma
98.00

aj bio produkty sa postrekuju, aj ked minimalne, ale predsa sa mozu, aj tak si myslim, ze su lepsou alternativou. A aj ovocie a zelenina dopestovane na Slovensku a vo velkom uvadzane do obehu su postrekovane skladovacími pesticidmi, nie len dovazane.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní