Odvrátená stránka preháňadiel: Poznáš vedľajšie účinky laxatív?

Odvrátená stránka preháňadiel: Poznáš vedľajšie účinky laxatív?

So zápchou sa z medicínskeho pohľadu potýkate vtedy, ak chodíte na veľkú potrebu menej ako trikrát do týždňa. Problémy s vyprázdňovaním nie sú vôbec príjemné, čo zrejme potvrdí každý, kto sa s nimi niekedy vo svojom živote stretol. Aj preto pacienti, ktorí tápajú nad tým ako sa zbaviť zápchy, siahajú po voľnopredajných prostriedkoch známych ako preháňadlá. Napriek tomu, že sa dajú preháňadlá kúpiť bez lekárskeho predpisu, podľa odborníkov by mali pacienti konzultovať ich užívanie s lekárom. Poznáte odvrátenú stránku preháňadiel, teda vedľajšie účinky laxatív?

Nie sú dlhodobým riešením

Zápcha je jedna vec, chronická zápcha zasa druhá. Chronickú zápchu definuje nepravidelná stolica (frekvencia >3 týždenne), a to po dobu niekoľko po sebe nasledujúcich týždňov či dokonca dlhšie. A tu prichádza aj skutočné riziko, ktoré so sebou laxatíva prinášajú. Preháňadlá sú určené na rýchlu a účinnú úľavu od zápchy vďaka tomu, že stimulujú pohyb čriev a zjednodušujú vyprázdňovanie. Nejde však o voľnopredajný liek, ktorým by sme si mali pomáhať pravidelne a dlhodobo a už vôbec nejde o prostriedok, ako liečiť zápchu naozaj účinne. Naopak, použitie laxatív by malo byť skôr zriedkavé a krátkodobé.

Inšpiruj sa: Ktoré ryby sú najzdravšie? Tieto by mali byť v našich jedálničkoch!

liečba zápchy

Zdroj: Shutterstock®

Vedľajšie účinky a riziká laxatív

Každý, kto laxatíva používa, by si mal pred ich samotným užitím pozorne prečítať príbalový leták, prípadne by mal dlhodobejšie problémy a s nimi spojené užívanie preháňadiel konzultovať s lekárom. Vedľajších účinkov laxatív je totiž mnoho. Môže sa stať, že ich užívaním vás bude namiesto zápchy trápiť opačný problém, teda hnačka. Okrem toho môžu laxatíva spôsobiť neskutočný smäd, nadúvanie, plynatosť, ale i kŕčovité bolesti v podbrušnej oblasti. V súvislosti s užívaním laxatív sa tiež môže dostaviť zvracanie, nevoľnosti, zvláštne sfarbenie moču, podráždenie konečníka a v prípade, že niektoré druhy preháňadiel neužívate správne dokonca i zhoršenie stavu vašej  zápchy. Užívanie laxatív môže so sebou priniesť aj väčšie zdravotné ťažkosti, medzi ktoré patrí krvácanie z oblasti konečníka, stolica s prímesou krvi, dezorientácia, silné bolesti a kŕče, slabosť či nepravidelný tlkot srdca.

Frekventované užívanie laxatív so sebou prináša aj určité riziká. Veľkým problémom je, ak sa od nich organizmus stáva závislým a stráca tak prirodzenú schopnosť vyprázdniť sa. Laxatíva môžu ďalej kolidovať s určitými liečivami, ako sú antibiotiká, lieky na srdce alebo lieky na kosti a môžu sa dostať aj do materského mlieka (v prípade, že žena dojčí), čo môže viesť k hnačkám u dieťaťa. V neposlednom rade môžu laxatíva spôsobiť dehydratáciu organizmu.

prevencia zápchy

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia zápchy

Ak vás v minulosti trápili opakované zápchy, najlepšie je upraviť svoj životný štýl tak, aby k žiadnej zápche v budúcnosti nedochádzalo a dobré je tiež identifikovať príčiny zápchy, ktorými môže byť nedostatok tekutín, zlá životospráva, stres i niektoré z ochorení tráviaceho traktu. Do svojho každodenného jedálneho lístka by ste mali zaradiť skôr jedlá s vysokým obsahom vlákniny, ktorá podporuje zdravé trávenie. Odborníci ďalej odporúčajú vyhnúť sa jedlám, ktoré nemajú vysoký podiel vlákniny a tiež mliečnym produktom a zároveň odporúčajú piť dostatok tekutín. Proti zápche bojuje aj kvalitný spánok, ktorého musíte mať dostatok a tiež dostatok pohybu. Ak máte problémy so zápchou, nutkanie na stolicu by ste nemali nikdy ignorovať a potláčať.

Pozri aj: 3 zaujímavé spôsoby, ako využiť vajíčka pri varení


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 02.08.20 06:05

ĽŠ
karma
100.00

Laxatíva určite nie sú vhodné na pravidelnú a dlhodobú pomoc.

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 02.08.20 15:43

karma
108.00

Určite krátkodobo užívať,nie je to riešenie.

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 03.08.20 11:02

KK
karma
105.00

určite zápcha nie je príjemná, ale s laxatívami opatrne

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 05.08.20 09:00

AS
karma
108.00

niekedy však jedlá s vysokým obsahom vláknin nepomôžu, ak sa človek málo hýbe

  • 0
Odpovedať

Anna Podmanická 31.08.20 22:04

AP
karma
106.00

Podľa mňa je lepšie namiesto laxatív siahnuť po potravinách, ktoré upravujú trávenie. V terajšom období odporúčam slivky.

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 20.09.20 03:57

KS
karma
133.00

V prípade nutnosti určite odporúčam radšej prírodnú cestu namiesto tabliet a tou je senny čaj, mne vždy pomôže.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní