Osteoporóza ohrozuje straší aj mladých

Osteoporóza ohrozuje straší aj mladých

Okolo osteoporózy sa vznáša množstvo mýtov. Azda najčastejším je, že ide o chorobu dôchodcov a mladších sa vôbec netýka. Nepodceňujte však riziko len preto, že ste v produktívnom veku a máte pocit, že nepatríte do ohrozenej skupiny. Ako ukazujú svetové i slovenské štatistiky, tento pocit je iluzórny. Osteoporóza straší mladých! 

Osteoporóza  

Je závažné metabolické ochorenie kostí. Tie strácajú veľa vápnika, minerálu nevyhnutného na to, aby zostali pevné a silné. Kosti slabnú, ich hmota redne a narúša sa ich stavba. Choroba je často nazývaná aj tichou epidémiou, lebo väčšina z nás ani len nepostrehne, kedy sa vlastne začala. Všimneme si ju až v momente, keď je už neskoro – vplyvom malého pádu napríklad utrpíme zlomeninu. 

Odporúčame prečítať: Fitlopta – čo všetko si môžeme na nej precvičiť?

                                  Spoznajte zdravé rastlinné mlieka

osteoporóza

Zdroj: Shutterstock®

Osteoporózou v súčasnosti trpí na celom svete vyše 200 miliónov žien, len u nás je ich bezmála štvrť milióna. Odvápňovanie kostí nehrozí len tým po menopauze – aj predčasnej – , ale i tým, ktoré nikdy nerodili. Kosti totiž spevňuje ženský hormón estrogén, ktorého hladina v tele v istej fáze dramaticky klesne.

Odporúčame prečítať:  Aby v krku ani na jeseň nebolelo

Zlomeniny z objímania

Bežným príznakom a zároveň najzávažnejšou komplikáciou osteoporózy sú zlomeniny, ktoré zvyknú postihovať krčok stehnovej kosti, stavce chrbtice a drobné kostičky zápästia. Fraktúry v dôsledku osteoporózy vznikajú už pri malej záťaži a tlaku, napríklad pri sedení, prudšom zakašľaní, čupnutí, zdvíhaní predmetov či dokonca objímaní! 

osteoporóza ako ju liečiť

Zdroj: Shutterstock®

Keďže nedostatok pohlavných hormónov a ich nerovnováha ovplyvňuje rovnako negatívne obe pohlavia, dôležitá je jej skorá prevencia v detskom veku a v čase dospievania. Na pevných kostiach si zakladáme už odmalička. Tí z nás, ktorí si v mladosti vytvorili väčšie zásoby vápnika, majú (vo veku, kedy sú priamo ohrození osteoporózou) viac kostnej hmoty k odbúravaniu. Maximá kostnej hmoty dosahujeme medzi 30. až 35. rokom života, potom nám už začínajú prirodzene rednúť. Najskôr pomaly, neskôr sa proces rapídne zrýchľuje.

Odporúčame prečítať:  Povedzte zbohom bolesti chrbta pri cestovaní

mlieko

Zdroj: Shutterstock®

Mlieko ako najlepšia prevencia

Medzi hlavné rizikové faktory, ktoré však môžeme sami priamo ovplyvniť, patria nízky príjem vápnika v strave, nedostatok vitamínu D a pohybovej aktivity, ale i zlozvyky, ako napríklad fajčenie. Riešenia a návody, ako na to, máme pritom priamo pod nosom: mlieko a mliečne výrobky ako bohatý a dostupný zdroj vápnika v spojení s vitamínom D, viac športu a zdravší životný štýl.

Odporúčame prečítať:  Recepty - zdravá maškrta - Cinnamon rolls

Osteoporóza ide ruka v ruke s nedostatkom vápnika a vitamínu D v tele. Konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov je najlepšou prevenciou, no dôležitá je v tomto prípade aj pravidelnosť. Na to, aby mohlo telo maximálne vyťažiť zo zdravotných benefitov mlieka, by ste si ho mali dopriať každý deň.

Odporúčame prečítať: Dva poháre mlieka nielen pre zdravé kosti a zuby      

Vápnik, obsiahnutý v mlieku, potrebujú deti a dospievajúci pre správny vývoj kostí a zubov, budúce mamičky pre zdravý vývoj plodu, dospelí pre pevnosť a optimálnu hustotu kostného tkaniva, správne fungovanie srdcového svalu, dobrú zrážanlivosť krvi a bezchybnú činnosť nervovej sústavy a buniek. Preto ho telo musí za každú cenu v krvi udržať na normálnej hodnote. Pokiaľ je vápnika v tele málo, začne si ho odbúravať z kosti.

mlieko

Zdroj: Shutterstock®

Vitamín D pomáha vstrebávaniu vápnika v črevách. Kým v minulosti sa jeho nedostatok riešil len u starších a predovšetkým po zime, dnes je postihnutá alarmujúco veľká časť populácie - a to dokonca aj v lete. Nepochybne sa na tom podpisuje sedavý spôsob života, príznačný pre dvadsiate prvé storočie.  

Odporúčame prečítať:  Vitamín E – vitamín krásy

Cigarety, alkohol a lieky

Dôležitý vplyv na vznik osteoporózy v akomkoľvek veku majú aj cigarety, nadmerné pitie alkoholu, kofeínových nápojov a čiernej kávy. Veľmi zle pôsobí na kosti aj užívanie rôznych liekov, napríklad antiepileptík, antidepresív, analgetík či glukokortikoidov. 

cigarety

Zdroj: Shutterstock®

Telesný pohyb

Nezanedbateľným faktorom podporujúcim výskyt osteoporózy u mladých je nedostatok pohybu. Súčasná generácia čoraz častejšie preferuje pohodlie pred programovým pohybom. Cvičenie je však dôležité, pretože spevňuje kosti a významne tak podporuje tvorbu novej kostnej hmoty a jej neustálu obnovu.

Odporúčame prečítať: Skoncujte s fajčením už dnes!

cvičením proti chorobám

Zdroj: Shutterstock®

Preto behajme, plávajme, bicyklujme, robme akýkoľvek rekreačný šport, tancujme, posilňujme svalstvo... Len sa pravidelne, aspoň trikrát do týždňa, hýbme. 

Odporúčame prečítať:  SPRÁVNE CVIKY na sedavý spôsob života...


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 12.03.16 17:50

SK
karma
114.00

osteoporoza je naozaj nebezpecna choroba, vidim to na mojej svokre, kvoli tejto chorobe ma za sebou uz 13 zlomenin, preto sa snazim do jedalnicka zaradovat vela mliecnych vyrobkov, vela pohybu

  • 0
Odpovedať

Jijo Indegene 20.06.23 10:31

JI
karma
-1.00

Ďakujeme, že ste sa vo svojom článku venovali dôležitosti osteoporózy. Je dôležité šíriť povedomie o tomto stave a podporovať proaktívne opatrenia pre zdravie kostí. Vaše cenné znalosti sú veľmi cenené!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní