Pagetova choroba: Ako sa prejavuje a ktoré časti tela postihuje?

Pagetova choroba: Ako sa prejavuje a ktoré časti tela postihuje?

Medzi najznámejšie a pomerne rozšírené ochorenia kostí radíme najmä osteoporózu. Naše kosti však môžu byť ohrozené mnohými ďalšími ochoreniami, a to napríklad i menej známou Pagetovou chorobou. Ako sa prejavuje a je ju vôbec možné liečiť? V nasledujúcom článku vám povieme, o aké ochorenie ide a ako sa Pagetova choroba prejavuje či aké sú možnosti jej liečby!

O aké ochorenie ide?

Pagetova choroba predstavuje chronické ochorenie kostí, pri ktorom dochádza k ich postupnému deformovaniu. Táto choroba je charakteristická zvýšenou aktivitou špeciálnych kostných buniek, a to takzvaných osteoklastov a následným nadmerným odbúravaním pôvodného kostného tkaniva. To je nahradzované tkanivom novým, ktoré je však z hľadiska štruktúry odlišné. Tento proces má výrazne negatívny vplyv na samotnú kvalitu kostí.

Vznikajúca kosť nie je dostatočne pevná, má chaotickú štruktúru, nie je tak odolná ako zdravé kosti a dokonca môže dôjsť i k zmene jej tvaru. Pri Pagetovej chorobe postihnutí jedinci trpia krehkými kosťami a ich zvýšenou lámavosťou. Zasiahnuté pritom môžu byť rôzne kosti v tele, a to najmä dlhé kosti končatín, no taktiež rebrá, lebka či chrbtica. Presná príčina vzniku tohto ochorenia nie je úplne známa. Predpokladá sa však vplyv dedičnosti a genetiky, prípadne i prítomnosti infekcií vírusového pôvodu.

Pozri aj: Ako rozpoznať anémiu včas? Neuveríš, ale pozri na svoje viečka!

prejavy Pagetovej choroby

Zdroj: Shutterstock®

Prejavy Pagetovej choroby nemusia byť očividné!

Pagetova choroba vo väčšej miere postihuje skôr mužov a je častejšia u osôb starších ako 40 či 50 rokov. Toto ochorenie je rozšírenejšie v Európe, Severnej Amerike či Austrálii a naopak v Ázii či Afrike je menej bežné. V menšom množstve prípadov postihuje len jednu kosť v tele, častejšia je však forma, pri ktorej dochádza k deformácii viacerých kostí. Čo sa týka prejavov Pagetovej choroby, toto ochorenie prebieha u mnohých pacientov asymptomaticky, čiže bez nejakých príznakov.

Často dôjde k jej diagnostike len pri náhodnom vyšetrení, napríklad po opakovaných zlomeninách kostí. U niektorých jedincov sa však určité prejavy môžu objaviť. Ide zvyčajne o bolesť kostí a, samozrejme, ich častejšie lámanie. Pridať sa môže bolesť kĺbov či hlavy. Konkrétne príznaky však závisia aj od toho, ktoré kosti sú postihnuté. Napríklad v prípadoch, kedy je v blízkosti poškodených kostí dôležitý nerv, sa môže Pagetova choroba prejavovať i rozličnými neurologickými poruchami. Častejšie dochádza v dôsledku ochorenia k utláčaniu zrakového či sluchového nervu, vplyvom čoho sa u pacienta rozvíjajú i poruchy zraku alebo sluchu.

liečba Pagetovej choroby

Zdroj: Shutterstock®

Je možná liečba?

K diagnostike Pagetovej choroby dochádza na základe kompletnej anamnézy, pri ktorej sa sledujú príznaky, ako napríklad bolesť či predchádzajúce zlomeniny a ďalej i výskyt ochorení v rodine a podobne. Dôležité je röntgenové vyšetrenie kostí, prípadne i vyšetrenie krvi. Liečbu tohto ochorenia nie je vhodné odkladať ani podceňovať. Pagetova choroba totižto so sebou nesie vyššie riziko vzniku zlomenín kostí aj rozličné obmedzenia pri športových či voľnočasových aktivitách.

Proces liečby spočíva najmä v podávaní liečiv, ktoré majú vplyv na znižovanie nadmerného odbúravania pôvodnej kostnej hmoty. Okrem toho je proces liečby zameraný aj na odstraňovanie sprievodných príznakov choroby, napríklad práve bolesti. V prípade potreby sa tiež pristupuje k chirurgickému zákroku, ktorý je zameraný na odstránenie vzniknutých deformít.

Odporúčame: Vieš, na čo je dobré pálenie bobkového listu? Tento trik ťa dostane!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 03.05.19 07:23

ĽŠ
karma
100.00

Ešte som sa s týmto druhom ochorenia nestretla, iba s často skloňovanou osteoporózou; ďakujem za článok!

  • 2
Odpovedať

Elena Švachová 03.05.19 22:53

karma
115.00

Ach tie choroby.Ako by bolo na svete dobre,keby ich nebolo.

  • 2
Odpovedať

Jana Tonhauserová 04.05.19 08:20

karma
104.00

Vážime si svoje zdravie , nie každý má to šťastie,že je zdravý

  • 2
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní