Piješ energetické nápoje? Pozri, čo dokážu napáchať v tvojom tele!

Piješ energetické nápoje? Pozri, čo dokážu napáchať v tvojom tele!

Najlepší spôsob, akým telu doplniť energiu, je bezpochyby kvalitný spánok. Niektorí v krajnom prípade, keď je teplá posteľ ešte v nedohľadne, siahnu aj po povzbudivom energetickom nápoji. Pre iných je zase tento nápoj stálou súčasťou ich pitného režimu. Ako vlastne tieto nápoje vplývajú na náš organizmus? V nasledujúcom článku vám o nich zodpovieme tie najdôležitejšie otázky!

Čo obsahujú energetické nápoje?

Energetické nápoje sú zvyčajne založené na kombinácii kofeínu a cukru, ktorá má nakopnúť ľudský organizmus k zvýšenej fyzickej alebo psychickej výkonnosti. Veľmi častou ingredienciou je i taurín. Táto látka je v kombinácii so spomínaným kofeínom veľmi účinná a napomáha odďaľovať nástup pocitu únavy. Okrem toho sa do tohto druhu nápoja pridávajú rozličné farbivá či konzervačné látky, čo vždy závisí od konkrétneho výrobcu.

V niektorých energetických nápojoch sú pridávané ďalšie stimulujúce látky, napríklad efedrín. Ten stimuluje centrálny nervový systém a napomáha odstraňovať únavu. Taktiež sú využívané výťažky z guarany či cezmíny paraguajskej, z ktorej listov sa varí čaj maté. Niektorí výrobcovia tiež pridávajú ženšen, vitamíny skupiny B, sacharid, nazvaný glukuronolakton, kreatín či molekuly L-karnitínu. Umelé sladidlá zase napomáhajú prebíjať horkú chuť kofeínu.

Pozri aj: Toto potrebuješ vedieť: Aké jedlá sú pre štítnu žľazu dobré?

vplyv energetických nápojov

Zdroj: Shutterstock®

Skutočne telu dodajú energiu?

Ako sme uviedli už vyššie, energetické nápoje obsahujú veľké množstvo látok, ktoré majú za úlohu dopraviť do tela energiu a oddialiť únavu. Aminokyselina taurín sa zúčastňuje na metabolických procesoch v mozgu. Jeho prítomnosť v organizme zvyšuje koncentráciu a navodzuje pocit pohody. Taktiež napomáha zmenšovať pocit únavy, napríklad po cvičení. Ženšen v tele znižuje stres a vplýva na zvýšenie hladiny energie.   

Karnitín napomáha premene tukov a keratín dodáva energiu pre svalové kontrakcie. Glukuronolakton zase zlepšuje pamäť, koncentráciu a znižuje únavu. Energetický nápoj začína zvyčajne v organizme účinkovať už po desiatich minútach po vypití. Kofeín zrýchli frekvenciu srdca a ďalšie ingrediencie zabezpečia čulosť a sústredenosť. Nutné je však dodať jednu dôležitú vec. Účinky väčšiny látok, obsiahnutých v energetických nápojoch, sú len krátkodobé a už do jednej hodiny môžu odznievať.

vedľajšie účinky energetických nápojov

Zdroj: Shutterstock®

Môžu nám tieto nápoje škodiť?

Platí, že všetkého veľa škodí. Dlhodobá a nadmerná konzumácia energetických nápojov môže mať skutočne negatívny vplyv na zdravie človeka. Tento druh nápojov zaťažuje celý obehový a nervový systém či žalúdok. Neustále nárasty a poklesy hladiny cukru v krvi môžu negatívne pôsobiť na psychickú rovnováhu a spôsobiť bolesti hlavy. Energetické nápoje pri častej konzumácii ohrozujú i obličky. Na ich poškodení sa môže podieľať práve vysoký podiel fruktózy.

Rovnako nemôžeme zabudnúť, že energetické nápoje sú plné cukru. Nadmerná konzumácia silno sladených nápojov zvyšuje riziko obezity i výskyt zubného kazu. Mnoho štúdií potvrdilo aj ďalšie negatívne účinky týchto nápojov, ako napríklad bolesti žalúdka či podráždenosť. Hoci energetické nápoje majú za úlohu dobiť telo energiou, z dlhodobého hľadiska môžu spôsobiť nadmernú únavu organizmu až poruchy spánku.

konzumácia energetických nápojov deťmi

Zdroj: Shutterstock®

Kto by ich nemal konzumovať?

Viacero skupín by sa konzumácii energetických nápojov malo vyhnúť úplne. Sú to napríklad deti, tehotné či dojčiace ženy aj chorí jedinci. Znepokojivé je, že v posledných rokoch stúpa počet detí, konzumujúcich energetické nápoje. Výskumy vo Švajčiarsku ukázali, že vysoká konzumácia kofeínu môže u detí viesť k spomaleniu vývoja mozgu. Tieto nápoje rovnako negatívne ovplyvňujú srdce a neskôr i zhoršujú možnosť sústrediť sa alebo kvalitne sa vyspať. Energetickým nápojom by sa tiež mali vyhýbať pacienti s vysokým krvným tlakom.

Energetické nápoje sa často podávajú s alkoholom, a to napríklad na rôznych diskotékach. Kombinácia alkoholu a kofeínu predstavuje pre telo a zdravie skutočné riziko. Tieto dve látky majú spolu odvodňujúci účinok, riedia krv a spôsobujú rýchlejší pulz. Stimulujúce látky, ktoré sa v nápoji nachádzajú, tiež zrýchľujú vstrebávanie alkoholu i nástup jeho vplyvu. Po konzumácii tejto kombinácie nápojov sa môže dostaviť agresivita, strata sebakontroly, mdloby či dokonca strata vedomia.

Odporúčame: Kam za krásou... jazyka? Toto sú najhoršie zlozvyky vo vyjadrovaní

- Anketa

AKO STE NA TOM S KONZUMÁCIOU ENERGETICKÝCH NÁPOJOV VY?

Odpovedalo 3931 ľudí  

Neviem si bez nich predstaviť pracovný deň
5%
Občas si energetický nápoj doprajem, ale nie často
6%
Vôbec ich nepijem
89%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Marta Bujdošová 09.05.18 13:58

MB
karma
98.00

Myslim si, ze je to to najhorsie co mozeme pit, ja sa mu vyhybam. Ich predaj by mal byt tak isto limitovany vekom ako u alkohole.

  • 2
Odpovedať

Elena Švachová 09.05.18 22:30

karma
109.00

Energetické nápoje som nikdy nepila,ani nepijem,ani piť nebudem...Viem,že moje deti tak isto tieto nápoje nepijú a ľutujem všetky decká,ked vidím v ich rukách tento nápoj.

  • 1
Odpovedať

Marián Podmanický 09.07.18 20:51

MP
karma
111.00

Som zásadne proti tomuto ošiaľu. Kto má v sebe koľko toľko súdnosti, určite tieto nápoje odmieta. Najhorší sú na tom naši mladí, ktorí veľmi rýchlo siahajú po všetkých veciach prinášaných súčasnou modernou dobou. Niekedy sa nedá pozerať, ako postávajú s plechovkami týchto „zázrakov“ v rukách. Myslím, že by bolo treba ísť trochu prísnejšie voči výrobcom rôznych energeťákov. Určite nie je všetko pravda, čo tam popíšu. Tá cena, za akú sa poväčšinou predávajú vôbec nezodpovedá kvalite.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní