Prečo potrebuješ riboflavín? Doplň ho telu týmito potravinami!

Prečo potrebuješ riboflavín? Doplň ho telu týmito potravinami!

Riboflavín je látka, ktorá je pre správnu funkciu organizmu nevyhnutná. Podieľa sa na metabolizme sacharidov i lipidov. Keďže má antioxidačné účinky, napomáha telu bojovať proti voľným radikálom. Rovnako podporuje zdravie kože aj očí. V nasledujúcom článku vám prezradíme, čo je to riboflavín, ako sa prejavuje jeho nedostatok i ktoré potraviny sú jeho zdrojom.

Čo je to riboflavín?

Riboflavín zaraďujeme medzi vitamíny skupiny B. Známy je tiež pod názvom vitamín B2. Ide o oranžovožlté  farbivo, rozpustné vo vode. Riboflavín má v tele človeka viacero významných funkcií. Podieľa sa na metabolizme tukov i cukrov a vplýva na celkovú energetickú premenu v organizme. Taktiež je súčasťou enzýmov v dýchacom reťazci. Je nevyhnutný pre základný bunkový metabolizmus. Prispieva k udržiavaniu zdravej pokožky, slizníc aj očí. Ovplyvňuje tvorbu červených krviniek, telesný rast i hojenie tkanív.

Nedostatok riboflavínu sa prejavuje zvýšenou únavou, poruchami vstrebávania železa či náchylnosťou k tvorbe zápalov slizníc. Taktiež sa môže objaviť strata chuti do jedla alebo zažívacie problémy. Medzi ďalšie príznaky deficitu tohto vitamínu zaraďujeme úzkosť, poruchy spánku i koncentrácie či hypertenziu. Nadbytok riboflavínu telo zvyčajne neohrozuje. Táto látka je totiž rozpustná vo vode a jej prebytok je vylučovaný močom. Extrémne vysoké hladiny vitamínu  B2 však môžu byť pre telo toxické. Odporúčaná denná dávka riboflavínu je v priemere okolo 1 až 1,5 mg.

Pozri aj: Skvalén v kozmetike: Prečo je takým veľkým hitom?

pečeň

Zdroj: Shutterstock®

Zdrojom riboflavínu sú tieto potraviny:

1. Pečeň

Vysoký podiel riboflavínu môžete hľadať vo vnútornostiach. Dobrým zdrojom je napríklad kuracia, hovädzia či morčacia pečeň. V 100 gramovej porcii hovädzej pečene sa nachádzajú pokojne aj 3 mg vitamínu B2. Nájsť ho tiež môžeme v srdciach. Tieto potraviny sú navyše veľmi bohaté na železo. Sú teda dobrou prevenciou pred anémiou.

2. Mäso

Dobrým živočíšnym zdrojom riboflavínu je aj samotné mäso. Veľké množstvo cenného vitamínu je možné nájsť v jahňacom mäse. Spoľahnúť sa môžete i na hydinu. Zabudnúť však nemôžeme ani na morské živočíchy. Riboflavín vám doplní losos, makrela i sleď. Do jedálnička zaraďte skôr mastnejšie ryby. Sú nemierne bohaté na omega 3 mastné kyseliny.

vajcia

Zdroj: Shutterstock®

3. Vajcia

Ďalším významným zdrojom vitamínu B2 sú vajcia. Jedno veľké, natvrdo uvarené vajíčko, obsahuje v priemere 0,3 mg riboflavínu. Taktiež telu doplnia cholín, luteín, kyselinu listovú aj draslík. Rovnako sú bohaté na bielkoviny. Vajcia napomáhajú odstraňovať z tela zlý cholesterol a normalizujú hladinu cukru v krvi. Vplývajú na rýchlosť metabolizmu a podporujú trávenie.

4. Mlieko

Spomedzi živočíšnych zdrojov riboflavínu nesmieme zabudnúť na mlieko a mliečne výrobky. V jednom pohári mlieka sa nachádza okolo 0,5 mg vitamínu B2. Výskumy však ukázali, že pasterizáciou môže dochádzať k strate až 20 % riboflavínu. Čím je mlieko trvanlivejšie, tým je v ňom zvyčajne aj menej spomínanej látky. S obsahom vitamínu B2 sú na tom podobne aj mnohé syry, jogurty či tvaroh.

Odporúčame: Najväčšie mýty o cvičení: Vyvaruj sa im a podaj lepšie výkony!

špenát

Zdroj: Shutterstock®

5. Špenát

Riboflavín môžeme hľadať aj v zelenine. Dobrým zdrojom je špenát. Stogramová porcia tejto chutnej listovej zeleniny obsahuje približne 0,3 mg vitamínu B2. Špenát telu doplní i vlákninu, vitamín K, kyseliny pantoténovú či flavonoidy. Riboflavín tiež môžeme nájsť v špargli alebo brokolici.

6. Sója

Aj medzi strukovinami vieme nájsť dobré zdroje riboflavínu. Jedným z nich je napríklad sója. Tá, okrem iného, obsahuje aj fytoestrogény, železo i omega-3 a -6 mastné kyseliny. Do jedálnička tiež zaraďte hrach. Strukoviny sú navyše skvelým zdrojom rastlinných bielkovín.

mandle

Zdroj: Shutterstock®

7. Mandle

Poslednou kategóriou, v ktorej sa nachádzajú zdroje vitamínu B2, sú orechy. Výdatnú dávku cennej látky vedia telu ponúknuť napríklad mandle. V jednej 30 gramovej porcii sa skrýva približne 0,3 mg riboflavínu. Tieto chutné orechy sú i zdrojom bielkovín, zdravých tukov aj selénu. Spoľahnúť sa tiež môžete na vlašské orechy.

Pozri aj: Neznáma čierna reďkovka: Najzdravšia spomedzi svojich súrodencov!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ingrid Šimoniková 03.05.18 07:37

karma
74.00

skvelý článok, milujem mandle ..a takto si doplním vitamín

  • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 03.05.18 07:54

MB
karma
98.00

B2 je veru dolezita pre organizmus, ako aj vsetky vitaminy

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 03.05.18 23:28

karma
115.00

všetky tu spomenuté potraviny mám rada,takže by som mala mať riboflavínu dosť :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní