Prečo sa naučiť odpočívať? Ako vplýva ničnerobenie na naše zdravie?

Prečo sa naučiť odpočívať? Ako vplýva ničnerobenie na naše zdravie?

Viete jednoducho vypnúť a vôbec nič nerobiť? Veľká časť ľudí si niečo také vôbec nedokáže predstaviť. Pritom ničnerobenie má blahodarný vplyv na naše duševné zdravie, schopnosť sústredenia a podporuje kreativitu. Naučte sa odpočívať a telo sa vám odvďačí.

Počas hektických pracovných dní by sme si stále mali nájsť čas sami pre seba. Môžete napríklad nerobiť nič alebo si vybrať aktivitu, pri ktorej dokážete plnohodnotne relaxovať.

Ničnerobenie nie je lenivosť

Starí Gréci dávali voľnému času veľkú váhu, hodnotili ním mieru ľudského šťastia a stavali ho nad nutnosť vykonávanej práce. V dnešnej uponáhľanej dobe je to, bohužiaľ, presne naopak. Väčšinou stihneme len krátky odpočinok, aby sme toho zvládli čo najviac. Navyše ani nevieme byť sami.

A to je podľa vedcov veľká chyba. Voľný čas, presnejšie ničnerobenie, totiž nie je ani lenivosťou a nie je len pre bohémov. A nie je to ani čas na šport, teda napríklad na fitko alebo behanie či jogu. Voľný čas je totiž doba, kedy sa sústredíme len na vlastné bytie.

Neprehliadni: Ako zabrániť únave očí pri práci s počítačom? Takto nebude zrak trpieť!

ako relaxovať

Zdroj: Shutterstock®

Veľké upratovanie

Je to ako pri športovcoch. Tí musia tiež po fyzickom výkone svoje telo regenerovať. Pri duševnej regenerácii je to podobné. Aj keď práve nič nerobíte, mozog stále pracuje. Spracováva všetky zážitky, triedi fakty a pocity. Niektoré časti mozgu sú počas spánku, meditácie alebo denného snenia dokonca oveľa aktívnejšie, ako keď sústredene o niečom premýšľame. Dalo by sa teda povedať, že počas nášho odpočinku prebieha v hlave veľké upratovanie.

Nápady za milión

Zažili ste, že vám uprostred ničnerobenia napadlo niečo skvelé? Tak to sa stalo presne z toho dôvodu, že váš upokojený mozog, ktorý predtým odfiltroval všetky informácie a zážitky, objavil riešenie, na ktoré by ste v zhone neprišli. Veď aj Archimedes údajne pochopil princíp správania sa telesa v kvapaline a vztlakové sily v okamihu, keď ležal vo vani. A Newton vraj zase driemal pod stromom, keď objavil gravitačný zákon.

ako oddychovať

Zdroj: Shutterstock®

Naučte sa počúvať telo

Aby ste sa naučili užívať si voľné chvíľky, musíte sa naučiť načúvať vášmu vnútornému navigačnému systému. Na chvíľu sa zastaviť, vytvoriť si odstup od každodenného zhonu a ujasniť si vlastné ciele a priority. Čo vo svojom živote považujete za skutočne dôležité? Čomu by ste radi venovali viac času a priestoru? A čo vám v tom bráni? Okrem toho je vedecky podložené, že príležitostné ničnerobenie predstavuje nevyhnutnú podmienku nášho duševného zdravia, má blahodarný vplyv na našu pamäť, schopnosť sústredenia a podporuje tvorivosť.

Neprehliadni: Prečo oprieť nohy o stenu? Len 20 minút a budú sa diať zázraky!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 10.01.20 06:13

ĽŠ
karma
100.00

Je iba prospešné naučiť sa načúvať nášmu vnútornému navigačnému systému, na chvíľu sa zastaviť, vytvoriť si odstup od každodenného zhonu a ujasniť si vlastné ciele a priority. Výborný článok!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní