Príčiny opuchnutých končatín sú rôzne. Toto sú tie najčastejšie!

Príčiny opuchnutých končatín sú rôzne. Toto sú tie najčastejšie!

Opuchnuté nohy či ruky nemusia byť vždy príznakom vážnejšieho zdravotného problému. Stačí, ak je vonku horúce letné počasie a nohy sa ľahko nalejú a na pohľad zväčšia svoj objem.

Ak však viete, že opuchy vašich nôh nie sú spôsobené dlhým cestovaním, treba sa mať na pozore. Tu sú tie najčastejšie príčiny opuchov končatín.

1. Lymfedém

Lymfatický obeh je dôležitým cirkulačným mechanizmom v tele človeka, pretože rozvádza lymfu, svetložltú tekutinu podobnú krvi, vo vlastnej lymfatickej sústave. Ak je prúdenie lymfy narušené a dochádza k nesprávnemu odtoku, začnú sa hromadiť tekutiny a bielkoviny v nej viazané. Tým vniká opuch zvaný lymfedém, a to najmä na dolných končatinách. Lymfedém je chronické ochorenie lymfatického obehu, ktoré je okrem opuchov sprevádzané aj zmenou farby kože a tvaru končatín. Ochorenie vzniká z viacerých príčin, napríklad po operačných zákrokoch dolných končatín, po rádioterapii alebo po vybratí lymfatických uzlín.

Odporúčame: Zastavený zubný kaz nie je mýtus! Ako ho zastaviť?

Príčiny opuchov u rôzne

Zdroj: Shutterstock®

2. Ochorenie žíl

Žilový systém pracuje na podobnom princípe ako ten lymfatický, s tým rozdielom, že v ňom prúdi krv. Žily totiž zabezpečujú prúdenie krvi z tela naspäť do srdca. Ak je tento proces narušený a krv je nedostatočne rozvádzaná, začne sa hromadiť a spôsobovať opuch. Môže k tomu dôjsť, ak sú chlopne v žilách oslabené a nedokážu poriadne zamedziť spätnému prietoku krvi. Problém taktiež nastáva v prípade oslabenia stien samotných žíl. Stav žíl ovplyvňuje vek, životný štýl, ale aj vrodená predispozícia.

3. Alergia alebo zápal

Alergická reakcia zvyšuje priepustnosť ciev, a tak vzniká opuch. K takejto reakcii dochádza napríklad po bodnutí hmyzom alebo po kontakte s nejakou rastlinou. Môže však vzniknúť aj oveľa ťažšia alergická reakcia, kedy dochádza k opuchom celého tela a život človeka je ohrozený. Pri infekčných aj neinfekčných zápaloch sa cievy rozširujú a opäť zvyšujú priepustnosť cievnych stien. Následne môžu vznikať začervenané a opuchnuté zápalové ložiská.

Bude vás zaujímať: Denne jeden banán - čo všetko dokáže?

Naliate nohy

Zdroj: Shutterstock®

4. Zlyhávanie orgánov

Opuchy vznikajú aj pri nesprávnej funkcii pečene, srdca či pľúc. Srdcové zlyhávanie zapríčiňuje, že krv je nedostatočne prečerpávaná, hromadí sa a vznikajú opuchy v nohách. Pri ochoreniach pečene zase krv nedokáže cez poškodenú pečeň poriadne pretekať, a preto sa začne hromadiť v cievach pred ňou. Tento stav môže nastať napríklad pri cirhóze pečene. Medzi ochorenia spôsobujúce opuchy patrí aj chronická bronchitída, čiže ochorenie pľúc. Vtedy je zvýšený tlak v žilách, čo sa okrem iného prejavuje aj opuchmi nôh.

Bude vás zaujímať: Čo si zbaliť, ak cestujete na jeden deň?

opuchy nôh v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

5. Tehotenstvo

Počas gravidity nie sú boľavé nohy s opuchmi ničím zvláštnym. Ak však dochádza k opuchom aj bez námahy a nemiznú ani po spánku, môže to signalizovať preeklampsiu. Ide o ochorenie ciev placenty, pri ktorom je prietok krvi medzi placentou a maternicou nedostatočný. Tým je značne obmedzený presun krvi a živín medzi matkou a dieťaťom. Okrem nôh opúchajú aj ruky, tvár či brucho. Vo väčšine prípadov je preeklampsia odhalená počas pravidelných gynekologických prehliadok.

Bude vás zaujímať: Recept: Opekané batáty so salámou


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Soňa Kelemenová 08.03.17 07:17

SK
karma
86.00

naštastie mna tieto neduhy obchádzajú..... ale moje kolegyne sa veruže v lete dosť trápia.... nepríjemné....

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 08.03.17 12:16

MM
karma
100.00

poznám tento problém, najmä v horúčavách

  • 0
Odpovedať

Lenka Piovarčiová 08.03.17 19:07

LP
karma
80.00

aj mna to v lete trapi je to neprijemne

  • 0
Odpovedať

Lenka Piovarčiová 08.03.17 19:07

LP
karma
80.00

aj mna to v lete trapi je to neprijemne

  • 0
Odpovedať

Monika Filípková 08.03.17 19:13

MF
karma
56.00

Tak tento problém poznám veľmi dobre, keďže aj mňa trápia tieto neduhy.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 08.03.17 22:03

SK
karma
114.00

pamätám si, že v tehotenstve sa mi to stávalo a manžel ma musel v zime obúvať do čižiem, to už som bola asi v deviatom mesiaci ...

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 09.03.17 14:20

JK
karma
100.00

V tehotenstve mi opuchali no teraz už nie

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní