Radšej prevencia, než liečba: Pozri sa, ako znížiť riziko infarktu!

Radšej prevencia, než liečba: Pozri sa, ako znížiť riziko infarktu!

Srdcový infarkt predstavuje život ohrozujúci stav. U postihnutého dochádza k odumretiu určitého množstva srdcového svalu, a to z dôvodu nedostatku prítoku krvi do srdcového svalu. Príčinou tohto akútneho stavu je úplné alebo čiastočné uzavretie niektorej koronárnej artérie, čiže vencovitej tepny. V mnohých prípadoch spôsobuje toto uzavretie napríklad vytvorená krvná zrazenina.

Po postupnom odznievaní infarktu sa na poškodenom mieste začína vytvárať jazva. V súčasnosti nie je výskyt infarktu ničím výnimočným ani medzi mladšími ročníkmi. Medzi rizikové faktory, podieľajúce sa na vzniku ochorenia, zaraďujeme vek, pohlavie i genetickú predispozíciu.

Tieto faktory nie sú človekom ovplyvniteľné, no mnohé ďalšie je naopak možné eliminovať. Riziko infarktu totiž zvyšuje i fajčenie, dlhodobý psychický stres, vysoký krvný tlak či cholesterol. V nasledujúcom článku vám prezradíme, ako znížiť riziko infarktu a uchovať si zdravé srdce a celý kardiovaskulárny systém po celý život.

Odporúčame: Svieži dych a pekný chrup? S týmito tipmi to máš v malíčku!

zdravá strava

Zdroj: Shutterstock®

Ako znížite riziko infarktu?

1. Zdravo sa stravujte!

O telo by sme sa mali v prvom rade starať zvnútra. Zdravá strava dokáže udržať ideálnu úroveň tukov i cholesterolu v krvi. Ich vysoké hladiny totiž patria medzi najvýraznejšie rizikové faktory infarktu. Jedálniček by preto mal byť zostavený z dostatku zeleniny a ovocia.

Potrebné sú i zdravé tuky a vláknina. Vaše telo a najmä srdce ocení pravidelný prísun orechov, semienok, morských rýb, avokáda či bobuľového ovocia. Dôležitý je dostatok draslíka, horčíka i vitamínu C. K zdravej strave by sa mala pridať i striedmosť v konzumácii alkoholu a nefajčenie.

dostatok pohybu

Zdroj: Shutterstock®

2. Dostatočne sa hýbte!

Na pohyb má v dnešnej uponáhľanej a pohodlnej dobe čas čoraz menej ľudí. Nemusíte sa pritom venovať náročným športom, aby ste telo rozhýbali. Ideálnych je 30 minút cvičenia denne, no vhodných je aj niekoľko kratších aktivít. Vymeňte výťah za schody, jazdite na bicykli alebo choďte na prechádzku do prírody.

Na dostatok pohybu si dávajte pozor hlavne v prípade, že máte sedavé zamestnanie. Pasívny a sedavý spôsob života výrazne zvyšuje hladinu LDL cholesterolu a rovnako prospieva k hromadeniu tukov.

Pozri aj: Mávajú s tebou? Povieme ti, ako skrotiť hormóny prirodzene

konzultácia s lekárom

Zdroj: Shutterstock®

3. Nebuďte ľahostajný k zdravotnému stavu!

Ak vás trápi zhoršený zdravotný stav, neignorujte to. K vzniku infarktu môže prispievať napríklad vysoký krvný tlak, cholesterol, porucha lipidového metabolizmu i cukrovka. Vymenované zdravotné ťažkosti je pritom nevyhnutné riešiť s lekárom, ktorý stanoví liečbu. Pomôcť môžu predpísané lieky i zmena nesprávneho životného štýlu.

4. Dávajte pozor na obvod pása!

Spolu s nadváhou sa veľmi často vyskytuje i vysoká hladina cholesterolu a vysoký krvný tlak. Vyššia hmotnosť tiež prispieva k vzniku diabetu. Každý z vymenovaných faktorov navyše môže podnecovať rozvoj infarktu. Okrem čísla na váhe je však dôležité strážiť si najmä obvod pásu. Pás väčší, ako 88 cm u žien a 102 cm u mužov, prestavuje vysoké riziko srdcovo-cievnych chorôb aj mnohých ďalších civilizačných ochorení.

vyhýbanie sa stresu

Zdroj: Shutterstock®

5. Nestresujte sa!

Je to ľahšie povedať, ako urobiť, no je to nevyhnutné. Myslite na to, že dlhodobý stres má skutočne zdrvujúce účinky na celý organizmus. Nepriaznivo vplýva aj na stav srdca. Chronický stres pritom nezvyšuje len riziko infarktu, ale i ďalších ochorení. Dôležité je naučiť sa lepšie zvládať záťažové situácie a nájsť si čas na dostatok oddychu pre telo i myseľ. Uvarte si príjemný bylinkový čaj, prečítajte obľúbenú knihu alebo sa vyberte do prírody.

Pozri aj: Ako si udržať zdravé oči a dobrý zrak? Konzumuj tieto potraviny!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 26.07.18 05:32

ĽŠ
karma
100.00

Niet nad prevenciu. Srdcový infarkt predstavuje život ohrozujúci stav a v dnešnej dobe, žiaľ, čoraz častejšie i bez ohľadu na vek.

  • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 27.07.18 19:09

IM
karma
100.00

treba si davat na seba pozor no asi najhorší je stres a to je dnes neurekom

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní