Najväčšie mýty o šedinách: Máme ich naozaj zo stresu? ​

Najväčšie mýty o šedinách: Máme ich naozaj zo stresu? ​

Naozaj nikomu nepridá na sebavedomí moment, kedy v zrkadle zočí svoj prvý šedivý vlas. Predstavte si aj to, že táto situácia nastane, keď čerstvo oslávite tridsiatku alebo nebodaj, keď si ešte užívate bezstarostný mladý život dvadsiatnika... Hotová pohroma. Šedivé vlasy sú naozaj považované za jeden z najznámejších prejavov starnutia. Nie však všetko, čo sa hovorí, je pravdou a tak si poďme oddeliť fakty od výmyslov. Najväčšie mýty o šedinách a ich logické vysvetlenia môžu začať!

Šediny má na svedomí stres ​

Azda najčastejšie počujeme mamičky sťažovať sa, že zo svojich neposlušných detí zošedivejú. Nie je to však celkom tak. Stres k šedinám dopomáha, no nespôsobuje ich. Ak sa chcete niekomu za šediny sťažovať, skúste to na adrese svojich rodičov. Šediny sú totiž genetickou záležitosťou a ak chcete vedieť, kedy šedivé vlasy dorazia aj na vašu hlavu, spýtajte sa, kedy sa s nimi začala potýkať mama či otec.

Čo teda šediny naozaj spôsobuje? Šedivé vlasy má na svedomí pokles hladiny melanínu v tele. Takže keď bunky produkujú menej melanínu, môže to vyústiť do vyrastania menej pigmentovaných vlasov, ktoré pôsobia oproti ostatným šedivo. Toto je dôvod, prečo nikdy nezošednú vaše vlasy zo dňa na deň. Šediny prichádzajú postupne a vymieňajú plnohodnotne pigmentované vlasy.

Inšpiruj sa: Ako zastaviť vypadávanie vlasov? Tieto fakty ťa prekvapia!

spôsobuje fajčenie šediny

Zdroj: Shutterstock®

Životný štýl na ne nemá vplyv ​

Aj keď sú šediny genetika, nikdy sa na vek, kedy ošediveli rodičia, nespoliehajte. Šedivé vlasy môže privolať oveľa skôr nezdravý životný štýl alebo, naopak, zdravý ich môže oddialiť. A čo ich príchod urýchľuje? Tak napríklad fajčenie, ale aj nedostatok dôležitých vitamínov v tele, ako sú béčka, kyselina listová, biotín, vitamín D3, vápnik či železo. Takže vyvážená strava je kľúč k udržaniu krásnej farebnej hrivy čo najdlhší čas.

Strašiak menom pinzeta ​

Aj vy ste už počuli, že ak si pinzetou vytrhnete jeden šedivý vlas, narastú vám namiesto neho šedivé vlasy až dva? V tomto prípade ide o celkom obyčajnú rozprávku, ktorá nie je vôbec podložená faktami. Pinzetu by ste však podľa odborníkov nemali používať ako účinnú metódu odstraňovania šedivých vlasov. Pravidelným vytrhávaním síce vlas odstránite, no postupne môžete poškodiť vlasovú folikulu natoľko, že vám z nej už nový vlas nevyrastie. A takto môžete potupne stratiť viac, než dosť vlasov.

vytrhávanie šedín pinzetou

Zdroj: Shutterstock®

Ako slama? ​

Mnohé ženy si na lesknúce sa a zdravo vyzerajúce vlasy potrpia a obávajú sa, že keď sa ich hriva vymení za šedivú, budú mať na hlave zaručene len slamu. Ide o ďalší mýtus, pretože šedivé vlasy nemusia byť vždy slamovité. Šediny majú tvrdšiu a suchšiu štruktúru, nakoľko folikuly produkujú menej melanínu, ale aj prirodzených olejov, ktoré hydratujú vlasy. Preto netreba zaspať na vavrínoch a o svoje šediny sa príkladne starať a to najmä v prípade, ak si ich prefarbujete, čím vlasu ešte uberáte sily. Vlasy hydratujte a vaše šediny budú krásne, lesklé a zdravé.

Pozri aj: Správna starostlivosť o vlasovú pokožku: Na toto nikdy nezabúdaj!

- Anketa

MÁTE UŽ ŠEDINY?

Odpovedalo 68 ľudí  

Nie, som ešte príliš mladá!
4%
Jeden šedý vlas sa už u mňa objavil.
4%
Zatiaľ len niekoľko šedivých vlasov.
22%
Nie až tak veľa, no mám.
32%
Šedivé mám takmer všetky vlasy!
37%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Mária Liščinská 06.08.18 01:33

karma
132.00

Mám 25 rokov a hoci som si našla svoj prvý šedivý vlas na tmavohnedej hrive už pred 3 rokmi, momentálne ich nemám na hlave až tak-tragicky veľa. Ale nad čím som sa pousmiala v duchu je fakt, že som o mýtusoch-výmysloch, ktoré uvádzate v článku vedela veľmi dobre, teraz to mám aj podložené relevantným odkazom! Ďakujem za to! ;) ŠEDINY FOREVER!!!

  • 0
Odpovedať

Libuše Šumná 06.08.18 09:17

karma
113.00

já jsem to brala jako nevyhnutelnou nutnost, ale manžel to nesl těžce

  • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 06.08.18 09:44

karma
110.00

Mne začali šedivieť vlasy už na strednej, otec nemal ani 30 rokov a bol úplne šedivý. Mohli by už vymyslieť účinný prípravok na podporu obnovy melatonínu v tele, aby nám vlasy nešediveli. :o) Vďaka bohu za farby na vlasy. :O)

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 04.05.20 20:49

KS
karma
133.00

Prvé šediny sa mi začali objavovať už pred 30, čo už genetika nepustí. Podľa mňa nič nepomôže, keď to už raz máme dané. Takže dôležité je v tomto prípade si zvoliť správny odtieň farby na vlasy.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní