Rakovina obličiek – zákerná, no liečiteľná. Ako ju včas odhaliť?

Rakovina obličiek – zákerná, no liečiteľná. Ako ju včas odhaliť?

  • Zdieľaj:
 • 2

Obličky predstavujú jeden z najdôležitejších vnútorných orgánov ľudského tela. Tvoria moč, filtrujú krv, zbavujú nás odpadových látok a splodín metabolizmu, regulujú množstvo solí v organizme a majú mnoho ďalších úloh. Pre nás život je dostatočná činnosť aspoň jednej z nich nevyhnutná. V súvislosti s obličkami dokáže človeka potrápiť nejeden zdravotný problém. Veľmi častá je napríklad pyelonefritída, bežne nazývaná ako zápal obličiek. Poznáme pritom rozličné signály problémov s obličkami. Upozorniť na ne nás môžu ťažkosti s močením, bolesti chrbta či nadmerná únava. Rôzne ťažkosti človeku spôsobujú aj nádorové ochorenia tohto párového orgánu. Rakovina obličiek je zákerná a pre úspešnú liečbu je ju nevyhnutné odhaliť včas. Ako sa prejavuje?

Aké sú rizikové faktory rakoviny obličiek?

Pod pojmom rakovina obličiek môžeme rozumieť spravidla zhubné nádory obličiek, pričom najčastejšie sa vyskytuje adenokarcinóm obličky. Spomenúť však môžeme napríklad i takzvaný Wilmsov nádor, tiež nefroblastóm, čo je zhubný nádor rastúci z obličky. Ten sa vyskytuje primárne v detskom veku. Pri rakovine obličiek dochádza vplyvom rozličných a často neznámych faktorov ku vzniku, množeniu a hromadeniu sa abnormálnych buniek, ktoré vytvárajú nádor. Ten postupne rastie, pričom bunky sa môžu ďalej šíriť do okolitých tkanív a spôsobovať rozvoj sekundárnych nádorov.

Prípady výskytu nádorov obličiek v súčasnej dobe neustále rastú. Podobne, ako pri iných typoch rakoviny, ani v tomto prípade nie je možné hovoriť o nejakých presných príčinách ochorenia. Hovorí sa len o viacerých rizikových faktoroch, ktoré k rozvoju nádoru obličky môžu prispieť. Rolu zohráva genetika, riziko tiež môže stúpať kvôli fajčeniu, obezite, zlej životospráve či vysokému krvnému tlaku. Viac ohrození sú pacienti s chronickým ochorením či zlyhávaním obličiek a starší jedinci. Choroba má najvyšší výskyt po 60. roku života, pričom sú vo vyššej miere postihnutí muži.

Pozri aj: Predsavzatie zdravšie jesť? Tu sú úplné základy zdravého stravovania!

prejavy rakoviny obličiek

Zdroj: Shutterstock®

Tieto príznaky ochorenia neignorujte!

Mnohé typy zhubných nádorov obličiek sú skutočne nebezpečné, vrátane spomínaného adenokarcinómu obličky. Často rastú nepozorovane, v prvotných štádiách nespôsobujú postihnutému žiadne ťažkosti a dlhú dobu sa tak choroba rozvíja bezpríznakovo. Nádor obličiek však neraz metastázuje, a to napríklad aj do kostí či pľúc, pričom až vtedy sa objavia nejaké príznaky. Vo všeobecnosti však môžeme medzi prejavy rakoviny obličiek, ktoré vznikajú na základe rastu nádoru, zaradiť tupú bolesť v bedrovej oblasti, prípadne bolesti brucha. Taktiež môže byť prítomná krv v moči.

V neskorých fázach je dokonca možné objaviť už hmatateľný útvar v brušnej dutine. Okrem toho sa rozvojom ochorenia postupne objavujú aj pomerne nešpecifické príznaky. U pacienta môže byť zaznamenaný úbytok hmotnosti, nadmerná únava, opakovaná zvýšená teplota bez zrejmého dôvodu či nechutenstvo. Objaviť sa môže i chudokrvnosť, pocity na vracanie či vysoký krvný tlak. Podľa toho, kam nádor metastázoval, sa objavujú mnohé ďalšie ťažkosti. Napríklad v prípade kostných metastáz trápia jedinca silné bolesti postihnutých kostí.

liečba rakoviny obličiek

Zdroj: Shutterstock®

Dôležité je skoré odhalenie problému!

Nádory obličiek sú skutočne zákerné. Keďže sa dlho rozvíjajú bez pozorovateľných príznakov, odhaliť sa môžu až neskoro. Pre úspešnú liečbu akéhokoľvek rakovinového ochorenia sú však skorá diagnostika a včasné zahájenie liečby rozhodujúce. Práve preto nie je vhodné ignorovať akékoľvek zmeny v zdravotnom stave. Mali by byť konzultované s lekárom a rovnako je potrebné chodiť na preventívne prehliadky. Na rakovinu obličiek sa neraz príde úplnou náhodou, napríklad ju odhalí vyšetrenie pri úplne inom ochorení. Pri diagnostike nádoru na obličke sa využívajú zobrazovacie vyšetrenia, napríklad aj CT (počítačová tomografia), ktoré okrem iného ukážu aj umiestnenie nádoru.

Pre potvrdenie sa tiež odoberajú vzorky tkaniva obličky pre laboratórne vyšetrenie. Po diagnostikovaní ochorenia stanovuje vhodnú liečbu odborník, a to s ohľadom na zdravotný stav pacienta a najmä štádium, v ktorom sa rakovina nachádza. Ak je nádor malý, odstráni sa pri chirurgickom zákroku. V neskorších štádiách je neraz potrebné aj odstránenie celej obličky. Následne je podľa potreby využívaná chemoterapia, rádioterapia či iná podporná forma liečby. Adenokarcinóm obličky, ktorý sa spomedzi iných nádorov vyskytuje najčastejšie, žiaľ, nemá veľmi dobrú prognózu. Omnoho lepšiu má spomínaný Wilmsov nádor, vyskytujúci sa prevažne v detskom veku, ktorého úspešnosť liečby je pomerne vysoká.

Odporúčame: Nejdeš bez neho ani na krok? Zisti, či ťa trápi závislosť na mobile!


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 22.01.20 07:52

ĽŠ
karma
100.00

Zákerná choroba!

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 22.01.20 17:37

MM
karma
107.00

poznám jeden prípad v mojom okolí, zdá sa, že je vyliečený

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Biela horúca čokoláda na 4 spôsoby pre domácu pohodu: Nik jej neodolá
Nápoje

Biela horúca čokoláda na 4 spôsoby pre domácu pohodu: Nik jej neodolá

 • 6
 • 08.12.2022
Jablkový perník s čokoládovou polevou a orechmi – konkuruje tomu tradičnému
Dezerty

Jablkový perník s čokoládovou polevou a orechmi – konkuruje tomu tradičnému

 • 4
 • 24.10.2022
Krémová šošovicová polievka: S čerstvým chlebom jej neodoláš
Polievky

Krémová šošovicová polievka: S čerstvým chlebom jej neodoláš

 • 5
 • 03.10.2022