Stavikrv vtáčí: S akými zdravotnými ťažkosťami ti pomôže jeho vňať?

Stavikrv vtáčí: S akými zdravotnými ťažkosťami ti pomôže jeho vňať?

Stavikrv vtáčí je napohľad pomerne nenápadná bylinka. Zároveň nepatrí medzi tie najznámejšie rastliny, no dokáže pomôcť pri mnohých zdravotných problémoch. Ako už napovedá názov, uplatnenie nachádza napríklad pri zastavovaní krvácania. Oddávna sa taktiež využíva napríklad pri liečbe tuberkulózy či cholery. Poradí si však s mnohými ďalšími neduhmi. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké má stavikrv účinky a ako ho používať!

Poznáte stavikrv?

Stavikrv vtáčí, ľudovo aj truskavec či štukavica, je jednoročná plazivá bylina z čeľade stavikrvovité, ktorá dorastá zvyčajne do dĺžky okolo 50 centimetrov. Rastie prakticky po celom svete. Najviac rozšírený je v miernom pásme, pričom je ho možné nájsť od nížin až po pahorkatiny. Stavikrv rastie prevažne ako burina. Hustejšie porasty vytvára pri cestách, plotoch či starých múroch aj na poliach. Obľubuje vlhšie pôdy s dostatkom dusíka, no vyrastie i na stanovištiach s horšími pestovateľskými podmienkami. Táto rastlina je charakteristická vláknitým koreňom, z ktorého vyrastá dlhá plazivá článkovaná stonka.

Tá je porastená užšími lístkami. Okrem toho je rastlina takmer po celej dĺžke pokrytá drobnými kvetmi bielej až ružovkastej farby, ktoré vyrastajú z pazúch listov. Kvety sa objavujú od júna až do neskorého októbra. Plodmi stavikrvu sú nažky, ktoré sú obľúbenou potravou semenožravých vtákov. Na liečebné účely sa zberá jeho kvitnúca vňať, ktorú je vhodné sušiť pri teplote do 45°C. Sušenú vňať stavikrvu vtáčieho tiež zoženiete v lekárňach, na internete aj v predajniach so zdravými potravinami.

Odporúčame: Plánovanie tehotenstva a strava: Tieto živiny ti nesmú chýbať!

účinky stavikrvu vtáčieho

Zdroj: Shutterstock®

Objavte jeho skvelé účinky!

Stavikrv je súčasťou ľudového liečiteľstva už veľmi dlhú dobu. Už od nepamäti je známy najmä svojou schopnosťou zmierňovať až zastavovať krvácanie. Táto bylina je však charakteristická mnohými ďalšími účinkami. Celkovo napríklad napomáha v tele odstraňovať toxické a odpadové látky, prečisťuje krv a podporuje látkovú premenu. Okrem toho sa podieľa na správnej funkcii tráviaceho traktu. Stavikrv môže byť osožný napríklad pri kolikách, hnačke, žalúdočných ťažkostiach aj poruchách metabolizmu. V súčasnosti však asi najväčšie uplatnenie našiel pri liečbe chorôb močového ústrojenstva.

Môže byť nápomocný pri obličkových kameňoch. Má močopudné účinky, prečisťuje celé močové cesty a podporuje správnu činnosť obličiek. Stavikrvom vtáčím môžete tiež podporiť liečbu rozličných pľúcnych ochorení, napríklad zápalu priedušiek. Rovnako môže pomôcť v boji proti nepríjemnému kašľu a hlienom. Pri použití zvonka má nakoniec blahodarný vplyv aj na pokožku tela. V spomínanej bylinke sa nachádza množstvo cenných látok. Stavikrv je zdrojom trieslovín, organických kyselín, kremičitanov aj flavonoidov.   

použitie stavikrvu vtáčieho

Zdroj: Shutterstock®

Ako ho používať zvonka i zvnútra?

Sušenú vňať stavikrvu vtáčieho môžete využívať zvonka i zvnútra. Z čajovej lyžičky sušenej rastliny a 2 dcl vriacej vody si ľahko pripravíte príjemný čaj, ktorý vám môže uľaviť od tráviacich ťažkostí. Taktiež ním podporíte prečistenie organizmu a krvi. Nápoj nechajte lúhovať 10 až 15 minút. Ak vás trápia spomínané problémy s močovým ústrojenstvom, pripravte si nesladený odvar z 2 až 3 polievkových lyžíc sušeného stavikrvu na 1 liter vody. Ten popíjajte v priebehu celého dňa. Vyskúšajte ho najmä pri nepríjemných a často bolestivých zápaloch.

Silnejší zápar, približne z 1 polievkovej lyžice na 2 dcl vody, môžete zase využiť zvonka. Vhodný je na prečistenie pokožky. Vo forme obkladov ho môžete aplikovať na krvácajúce alebo zle sa hojace či zapálené rany. Taktiež môže byť veľmi nápomocný pri rozličných kožných ochoreniach. Stavikrv účinne podporí rýchlejšie hojenie pokožky.

Pozri aj: Zbav sa chybičiek krásy: Toto sú najlepšie bylinky proti bradaviciam!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Mária Slováková 06.02.19 08:46

MS
karma
118.00

Tak na toto ročné obdobie pri prechladnutí a kašli je táto bylinka ako stvorená.

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 06.02.19 18:45

MM
karma
100.00

na každú chorobu vyrástla bylinka, znova a znova sa to potvrdzuje

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 06.02.19 23:25

karma
113.00

Stavikrv nepoznám,ešte som sa s ním nestretla.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 07.02.19 18:22

JK
karma
100.00

Tútu bylinku nepoznám a to zberám a suším veľa byliniek na čajík

  • 0
Odpovedať

Marika Michálková 07.02.19 22:06

MM
karma
107.00

o tejto rastline počujem prvý krát

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní