STOP bolesti! Ako sa zbaviť svalových kŕčov prírodným spôsobom?

STOP bolesti! Ako sa zbaviť svalových kŕčov prírodným spôsobom?

Bolesti svalov sú s nami takmer na dennom poriadku, a to ani nemusíme byť aktívnymi športovcami. Tuhé, tvrdé a naduté svaly, ktorých kontrakcie nepríjemne ovplyvňujú náš život, sa často riešia syntetickými liekmi, ktoré sú v konečnom dôsledku veľmi návykové, a teda aj nebezpečné.

Ak sa potýkate so svalovými kŕčmi, nie ste v tom sami. Tieto svalové kontrakcie sa vyskytujú najčastejšie v bruchu, v oblasti rúk a nôh, zápästí a chodidiel. Neštandardné nie sú ani v oblasti rebier a chrbta. Dajte im ZBOHOM raz a navždy! Ako sa zbaviť svalových kŕčov prírodnými a osvedčenými metódami?

Bude sa ti páčiť: Pobyt na čerstvom vzduchu ako liek: Akých problémov ťa zbaví?

čo zaberá na tuhé svaly

Zdroj: Shutterstock®

Majú ich športovci aj tehuľky

Svalové kŕče sa najčastejšie spájajú so športovcami, ktorí to s tréningom mierne alebo trocha viac preženú. Často sa však stáva, že športovci zabúdajú na dôkladný strečing alebo na rekonvalescenciu, ktorá by taktiež mala trvať určitý čas a nemala by sa skracovať ani zanedbávať.

S kŕčmi v svaloch sa nepotýkajú len atléti. Zažívajú ich ľudia s problémami s chrbticou, ale aj tehotné ženy, “vďaka” rýchlemu priberaniu. So svalovými kŕčmi bojujú aj ženy v období menštruácie. Spôsobuje ich sťahovanie maternice. Nezabúdajme ani na to, že kŕče svalov môžu byť sprievodným príznakom vážnych ochorení, ako je svalová dystrofia či skleróza multiplex.

prírodná lekáreň

Zdroj: Shutterstock®

Prírodné lieky na svalové kŕče

Ako pri každej diagnóze, aj svalové kŕče môžeme zahnať prírodne, teda bez toho, aby sme do svojho tela pchali nespočetné množstvo liekov a chemikálií. Tie v organizme narobia viac škody, ako úžitku, a to nikto z nás nechce. Aké sú teda prírodné uvoľňovače svalov?

Nahliadni sem: Športovci, pozor! Viete, aký je vplyv sexu na športový výkon?

kamilkový olej na svalové kŕče

Zdroj: Shutterstock®

Kamilka

Keď neviete, čo so sebou, siahnite po bylinkách! Zdá sa, že vo svete byliniek sa nájde odpoveď na každé ľudské trápenie… Inak to nie je ani pri kŕčoch vo svaloch. Kamilka obsahuje 36 flavonoidov, ktoré majú významné protizápalové účinky. Zaobstarajte si kamilkový esenciálny olej a vmasírujte ho na miesta postihnuté kŕčom, alebo si doprajte kamilkový čaj. Keď nemáte poruke kamilkový olejček, pomôcť by vám mal aj mätový, arnikový či olej z citrónovej trávy.

čerešňový džús na svalové kŕče

Zdroj: Shutterstock®

Ovocná spása

Záchranu pri nepríjemných svalových kŕčoch môžeme hľadať nielen u bylinkáriek, ale zrejme aj v ovocnom sade. Aktívni bežci, ktorí sa s týmto problémom potýkajú najčastejšie, väčšinou stavia všetky svoje karty napríklad na čerešňový džús, ktorý pôsobí proti zápalom svalov a ich nadmernému preťaženiu. Čerešne sú aj antioxidantmi, takže v tomto prípade nie je o čom polemizovať.

Okrem čerešní sa môžeme pri svalových bolestiach obrátiť aj na superovocie s menom čučoriedka. Veď čo by čučoriedka nezvládla? Pri svalových kŕčoch pomáhajú jej protizápalové účinky, antioxidačné schopnosti a taktiež schopnosť bojovať proti oxidačnému stresu.

Preskúmaj: Veľké odhalenie z kuchyne: Toto sú koreniny lákajúce hmyz!

kajenská paprika na svaly

Zdroj: Shutterstock®

Kajenská paprika

Na tento zoznam sa, ako vidíte, dostalo aj pálivé korenie. Kajenská paprika obsahuje kapsaicín, ktorý sa považuje za prírodný uvoľňovač svalov. Takže, ak vás trápia svalové kŕče, treba si kajenskej papriky v kuchyni dopriať viac. Kapsaicín dostanete kúpiť aj ako výživový doplnok a často je aj prísadou v krémoch proti bolestí kĺbov a svalov.

Doplňte živiny!

Svalové kŕče môžu byť aj znakom toho, že vášmu telu niečo chýba. Zvyčajne to býva vitamín D alebo magnézium. Vitamín D do tela dostanete cez slnečné lúče alebo vajíčka či ryby. Nedostatok magnézia vyriešia strukoviny, banány, hnedá ryža a ďalšie potraviny, bohaté na magnézium. Odpoveďou sú samozrejme v oboch prípadoch aj voľne dostupné výživové doplnky.

- Anketa

POTÝKATE SA S BOLESTIVÝMI SVALOVÝMI KŔČMI?

Odpovedalo 68 ľudí  

Stále, najmä keď športujem.
16%
Občas ma potrápia...
71%
Stalo sa mi to asi raz či dvakrát.
6%
Svalové kŕče ma zatiaľ obchádzajú.
7%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Marta Bujdošová 01.06.18 14:18

MB
karma
98.00

jaaaj, nadranom v posteli, mi neprijemne zvykol v zime tahat nohu krc. Ja som to vyriesila ponozkami.

  • 0
Odpovedať

Alena Hocková 11.04.19 15:13

AH
karma
-1.00

Manžela trápia krče veľmi často. A keďže mu minule zachutil kamilkový čaj, asi mu ho začnem variť pravidelne. Snáď to zaberie.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 10.08.21 22:08

JK
karma
100.00

Mám zdravotné problémy veru ma kŕče vedia riadne potrápiť

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní