TOP bylinky pre zdravé dýchacie cesty: Tieto si dopestuješ i doma!

TOP bylinky pre zdravé dýchacie cesty: Tieto si dopestuješ i doma!

  • Zdieľaj:
 • 1

Pestovanie si vlastných byliniek je čoraz populárnejšie. Niet sa však čomu čudovať. Možnosť odtrhnúť si z kvetináča pri varení vlastný rozmarín či pažítku je na nezaplatenie. Mnohé bylinky nie sú pritom len skvelými pomocníkmi v kuchyni, ale zabúdať nemôžeme ani na to, že majú svoje miesto v tradičnej ľudovej medicíne. Nejedna bylinka má blahodarný vplyv napríklad na trávenie, iná zase tlmí bolesti hlavy a ďalšia je nápomocná pri problémoch s močovými cestami.

Rovnako dokážu mnohé byliny podporiť zdravie dýchacích ciest, čo sa nielen v tomto chrípkovom období skutočne hodí. Dopestovať si pritom niektoré z nich môžete i doma. Ak nemáte záhradku, nezúfajte. Stačia vám semienka, vhodný substrát, kvetináče a trochu miesta na balkóne či dokonca parapete v kuchyni. A ktoré bylinky dokážu posilniť dýchací systém a pomôcť aj pri rôznych respiračných ťažkostiach?

Odporúčame: Ako zaradiť do života viac pohybu? Jeho nedostatok škodí nášmu zdraviu!

dúška tymianová

Zdroj: Shutterstock®

Dúška tymianová

Tymian je obľúbenou liečivou aj koreňovou bylinou, ktorú mnohí pestujú v črepníku na balkóne. Dúška tymianová, latinsky Thymus vulgaris, je nižší poloker z čeľade hluchavkovité. Obľubuje priepustný substrát a veľa slniečka. Zbiera sa vňať krátko pred kvitnutím a suší do zásoby. Táto bylina pomôže pri liečbe prechladnutia či kašľa. Na dýchacie cesty pôsobí dezinfekčne, tlmí infekciu v ústach a pomáha pri bolestiach v hrdle. Pripravujú sa čaje i odvary na kloktanie.

Žerucha siata

Žerucha siata patrí medzi bylinky s najnižšími nárokmi na pestovanie. Dopestovať ju zvládne naozaj každý, či už v kvetináči so substrátom, alebo aj na vlhkej vate či v miskách na klíčenie. Táto chutná bylinka je pritom prospešná pre zdravie vo viacerých smeroch. Žerucha je bohatá na vitamín C a prispieva k dobrej funkcii imunitného systému. Pôsobí antibioticky aj antisepticky, pomáha bojovať s infekciami a prispieva k zdraviu dýchacích ciest. Môže podporovať vykašliavanie. Ideálne je ju konzumovať v surovom stave. Pridajte ju do nátierok, šalátov, cestovín a podobne.

saturejka

Zdroj: Shutterstock®

Saturejka záhradná

Ak si pestujete vlastné bylinky alebo ste sa s tým rozhodli začať, chýbať by vám nemala ani saturejka záhradná, ľudovo šťúbrik. Na liečebné účely zberáme kvitnúcu vňať. Saturejku je možné i posekať čerstvú do šalátov. Hodí sa k pečeným rybám. Rovnako je z nej možné pripraviť nálev na vnútorné použitie. Táto bylina má dezinfekčný a baktericídny účinok. Celkovo napomáha udržiavať dýchacie cesty zdravé. Môže pomôcť pri zápaloch horných dýchacích ciest. Okrem toho prispieva k zníženiu krvného tlaku.

Šalvia lekárska

Výborná je aj šalvia lekárska, latinsky Salvia officinalis, ktorá je charakteristická svojimi kopijovitými a spravidla plstnatými listami a modrofialovými kvetmi. Tento aromatický poloker je vhodné vysádzať v apríli do podlhovastých kvetináčov. Nadzemnú časť rastliny je možné zberať ešte pred rozkvetom, ale aj potom. Šalvia pôsobí antibioticky aj antisepticky a podporuje vykašliavanie hlienov. Pri angíne či zápaloch v ústnej dutine je vhodné odvar používať na kloktanie. Taktiež zmierňuje potenie.

pamajorán

Zdroj: Shutterstock®

Pamajorán obyčajný

Pamajorán obyčajný, latinsky Origanum vulgare, je liečivá bylina z čeľade hluchavkovité. Z rastliny sa zberá vňať, ktorá sa v sušenom, prípadne aj čerstvom stave využíva aj ako aromatická korenina, ktorú poznáme ako oregano. Pamajorán má pritom mnohé liečivé vlastnosti. Čaj z neho očisťuje dýchacie cesty, tíši kašeľ a uľahčuje odkašliavanie. Môže byť dobrým podporným prostriedkom pri liečbe čierneho kašľa, chronickej bronchitídy či iných respiračných ťažkostí. Okrem toho tlmí i žalúdočné kŕče a zlepšuje trávenie.

Bazalka pravá

Nakoniec ešte môžeme spomenúť bazalku. Bazalka pravá, latinsky Ocimum basilicum, je jednoročná rastlina, ktorá patrí v našich domácnostiach medzi často pestované bylinky. Hojne využívaná je pri príprave rôznych talianskych pokrmov. Jej lístky však nie sú len koreninou, ale aj prírodným liečivom. Možné je ich pridávať do jedál čerstvé, pri zdravotných ťažkostiach sa z nich tiež pripravuje nálev. Bazalka posilňuje imunitu, pôsobí antisepticky a pomáha bojovať proti infekciám. Môže byť užitočná pri zápaloch v ústnej dutine, výraznom kašli, taktiež nevoľnosti a nechutenstve.

Pozri aj: Aká je najlepšia bylina na urologické ťažkosti? S touto sa musíš zoznámiť!


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Adriena Krzeminská 23.04.20 19:31

karma
103.00

Bazalku, saturejku a šalviu si poctivo pestujem doma na parapete v kuchyni. Nič nie je lepšie, ako čerstvá bazalka na pizzi.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Lahodné pečené reďkovky: Pridaj balkánsky syr a máš dokonalý šalát
Pre štíhlu líniu

Lahodné pečené reďkovky: Pridaj balkánsky syr a máš dokonalý šalát

 • 4
 • 02.06.2022
Zdravá hrášková nátierka vhodná aj pre deti: Zamiluješ si ju!
Jednohubky

Zdravá hrášková nátierka vhodná aj pre deti: Zamiluješ si ju!

 • 3
 • 29.04.2022
Najlepšie recepty z čerešní: Žiadnemu z nich neodoláš, tak využi ich sezónu naplno
Dezerty

Najlepšie recepty z čerešní: Žiadnemu z nich neodoláš, tak využi ich sezónu naplno

 • 3
 • 20.06.2022
TOPlist