Uhas svoj smäd vodou! Poradíme ti, ktorá voda je najzdravšia

Uhas svoj smäd vodou! Poradíme ti, ktorá voda je najzdravšia
 • 16.06.2018
 • Simona Kostková

Ak by ste sa mali zamyslieť, ktorú vodu máte najradšej? Minerálnu, destilovanú alebo tú obyčajnú z vodovodu? Väčšina z nás by určite hlasovala pre tú z kohútika. Pili ju už naše staré mamy a piť ju budú aj naše vnúčatá, tak prečo vymýšľať?! Minerálne vody tiež nie sú zlou voľbou, hlavne počas letných dní, kedy nás bublinky v studenej minerálke dokážu príjemne schladiť.

Avšak na výber máme aj destilovanú, zásaditú či dokonca živú vodu. Podľa čoho si vybrať vodu a ktorá je pre naše telo najlepšia? Poradíme a ozrejmíme vám, aké sú pozitíva a negatíva jednotlivých druhov vody, ktoré sú momentálne dostupné. Čítajte ďalej a nezabudnite piť!

Voda z kohútika

Favoritom číslo jedna, pre väčšinu z nás, je stále voda z vodovodu. Je skoro všade dostupná, vo väčšine reštaurácií a kaviarní zadarmo, dobre chutí a môžeme si ju dať kedykoľvek sme smädní. Bohužiaľ, odporcov čistej vody je stále viac a viac. Najväčším problémom je podľa nich nadmerná kontaminácia vody. Väčšinou ide o ťažké kovy, ktoré dokážu nenávratne nahradiť niektoré z dôležitých prvkov v našom tele a spôsobiť nám nepatrné poškodenia, ktoré až postupom času, v spojení s inými látkami, môžu vyústiť do ochorenia.

Ďalšou vecou, ktorá vraj znehodnocuje pitnú vodu, sú lieky, ktoré aj napriek čisteniu vo vode zostanú – často sa spomínal ibalgin, ktorý je v nadmerných množstvách dokonca v rybách. Práve na čistenie takejto vody sa používa chlór, ktorý predstavuje ďalšie nebezpečie. Môžeme ju teda piť? I keď my osobne nedáme na vodu z vodovodu dopustiť, lekári odporúčajú ju filtrovať. Filtrovanie vás vyjde dokonca lacnejšie, než kupovanie balenej vody.

Neprehliadni: Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

pitná voda

Zdroj: Shutterstock®

Balená voda

Z predchádzajúceho nám vyplýva, že lepšou voľbou, než je voda z vodovodu, môže byť balená voda. Avšak tu nájdeme ďalší problém – a to v prípade, že kupujete vodu v plastovej fľaši. Bolo dokázané, že mnoho fliaš uvoľňuje nebezpečné látky do obsahu, ktorý v nich je. Väčšinou sú to látky, ktoré majú negatívny vplyv na naše hormóny, môžu mať dokonca rakovinotvorný účinok. Čo proti tomu môžeme spraviť? V tomto prípade nám ostáva už len jediná možnosť – kúpiť si filter a piť filtrovanú vodu.

V obchodoch dnes nájdeme dokonca niektoré, hoci drahšie, minerálky v sklenenej fľaši, ktoré sú vhodnou alternatívou. Pozor: Pokiaľ vás vyššie spomenuté informácie neodrádzajú od pitia minerálok z plastovej fľaše, dávajte si pozor hlavne v lete, na to, kde ich skladujete. Vystavujete sa totiž oveľa väčšiemu riziku, ak necháte fľašku s pitím na slnku – látky, obsiahnuté v plaste, sa rýchlejšie uvoľnia do vody.

živá voda

Zdroj: Shutterstock®

Destilovaná alebo filtrovaná voda?

Ďalšou možnosťou, ako uhasiť smäd, je destilovaná voda. Ide o vodu, ktorá bola zbavená všetkých látok, aj tých minerálnych a najčastejšie sa s ňou stretávame pri varení. K destilácii môže prísť, či už varením vody, ale aj tak, že necháte odstáť vodu na slnku a dokonca si ju môžete už ako destilovanú kúpiť v obchode. Odborníci však varujú, že táto nie je určená na pitie, pretože sa za vodu nepovažuje a môže nám v tele pekne uškodiť. Samozrejme, v prípade, že si robíte kávu alebo čaj, toto riziko nehrozí. Niektorí však, naopak, odporúčajú pitie destilovanej vody na krátke obdobie – napríklad pri detoxikácii, pretože dokáže z tela odvádzať toxíny.

Naproti tomu filtrovaná voda, ktorú sme neraz spomínali ako ideálnu voľbu spomedzi všetkých spomenutých, je celkom podobná destilovanej. Filtráciou sa taktiež odstraňuje z pitnej vody väčšina látok, napríklad škodlivý chlór, i keď niektoré ťažké kovy vo vode zostanú. Ak použijete filtračnú kanvicu, máte vyhraté. Ak použijete prietokový vodný filter, môžu nastať problémy. Touto najjemnejšou filtráciou totiž dostanete rovnako demineralizovanú vodu akou je destilovaná, a tá podľa lekárov stojí za mnohými ochoreniami.

filtrovaná voda

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie možnosti

Živá voda - najzdravšou voľbou je čistá pramenistá voda, ktorá má spomedzi všetkých ideálne pH, neobsahuje žiadne chemické látky a je bohatá na minerály. Bohužiaľ, nekúpite ju v obchode - zdroj musíte nájsť v prírode.

Kokosová voda - je zdrojom nielen vody, ale aj dôležitých elektrolytov. Navyše kokosová voda obsahuje kyseliny, ktoré posilnia našu imunitu, pôsobia antibakteriálne, proti vírusom aj plesniam. Obdobne to môže byť so šťavou z ovocia či zeleniny, ktoré síce nenahradia čistú vodu, ale môžu byť príjemným spestrením.

Zásaditá voda - hodnota pH nášho vnútorného prostredia je veľmi dôležitá. Práve preto mnohí odborníci radia, aby sme sa zbavili prekysleného prostredia, a to pitím zásaditej vody. Recept na ňu je veľmi jednoduchý - nakrájaný zázvor, lístky mäty, citrón, uhorku dáme do filtrovanej vody a máme hotovo. Pomôže nám to predchádzať napríklad vzniku rakoviny. 

Odpadneš: Šokujúce! Nový šialený a nebezpečný trend - raw voda!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Ľubica Šťastná 16.06.18 06:51

ĽŠ
karma
100.00

Poučný a zaujímavý článok, vďaka!

 • 0
Odpovedať

Zoran Majkovic 16.06.18 10:37

ZM
karma
87.00

Zamyslime sa ... co piju zvierata a co pili ludia pred starociami ? Dazdovu vodu ! Ta tecie v potokoch aj riekach. Dazdova voda je destilovana, "obohatena" o prach z ovzdusia. Co piju namornici na vojnovych lodiach a ponorkach ? Destilovanu vodu ! Keby bola skodliva, urcite by ju obohacovali o mineraly, ale nerobia to, pretoze sa zistilo, ze anorganicke mineraly z vody ludske telo vyuzit nedokaze ... teda ak nepocitam moznost, ze ich vyuzije na vyrobu oblickovych kamenov. Voda je polarne rozpustadlo , preto destilovana/demineralizovana voda ma vacsiu snahu "rozpustat" (nazbierat jony) z okolia, preto ak chcem jej "hlad" uspokojit, uvarim z nej bilinkovy caj, pripadne macerat z rastlin alebo ovocia. Najhorsim riesenim je pit mineralky alebo sladene zbrndy z plastovej flase ! Nielen ze obsahuju telu nepotrebne mineraly, cukor, konzervanty, ale aj chemicke pripravky, bez ktorych by flasu nebolo mozne vyrobit.
Ale tuto pravdu "otravinarsky" priemysel "balenej vody" na etiketu nenapise !

 • 2
Odpovedať

Elena Švachová 16.06.18 22:09

karma
109.00

Ja vodu striedam.Mám filtračnú kanvicu,takže chvíľu pijem filtrovanú vodu,potom zas vodu z vodovodu,ktorú si nechám odstáť.A občas si dám aj minerálku...

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 17.06.18 11:32

DB
karma
117.00

som šokovaná, čo som sa dozvedela o obyčajnej vode...

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 17.06.18 12:02

karma
107.00

Striedame to aj z kohutika aj minerálky.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 17.06.18 19:17

MM
karma
100.00

každá rada drahá...

 • 0
Odpovedať

Marta Hollá,st 17.06.18 19:57

MH
karma
-1.00

Ja to mám rôzne, raz minerálku, raz vodu z vodovodu, čaje, vodu z filtračnej kanvice, ...

 • 0
Odpovedať

Emília Kožáková 17.06.18 21:45

EK
karma
-1.00

Kedže u nás je naozaj dobrá voda, pijem túto z kohútika a minerálky vôbec nekupujem.

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 18.06.18 21:33

JK
karma
100.00

Mám svoju pitnú vodu bývam na dedine

 • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 19.06.18 13:47

BS
karma
100.00

U mňa je to najčastejšie voda z vodovodu, minerálky, ktoré tiež striedam, filtrovaná voda a soda stream. V žiadnom prípade nepijem sladené nápoje. Skôr preferujem ovocie, hlavne melóny, ktoré doslova milujem. Dokážu zahasiť smäd, sú primerane sladké, skrátka super ovocie.

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní