Večne studené nohy a ruky – čo s tým?

Večne studené nohy a ruky – čo s tým?
  • 21.05.2016
  • Silvia Karasová

Mávate neustále, alebo aspoň príliš často studené ruky a nohy? A to aj vtedy, keď sú vonku letné teploty? Na pohľad ide o bezvýznamný problém, avšak pre tie, ktoré trápi, to až také bezvýznamné nie je.

Studené ruky a nohy pritom nemusia hovoriť len o tom, že sme „zimomrivé“. Naznačovať môžu dokonca aj zdravotné problémy, ktoré by sme nemali prehliadať. Zaužívané je zasmiať sa, že osoba so studenými nohami, má nedostatok sexu. Ono úprimne, až tak ďaleko od pravdy táto frázička nemusí byť.

Odporúčame prečítať: Prečo by sme si mali pridávať mlieko do kávy a čaju?

Možno sú studené nohy takou malou záhadou, ale čo je jasné je zopár spúšťačov. Tak napríklad stres. Ten má prsty už v kdejakých zdravotných problémoch, či ťažkostiach z oblasti krásy. Najčastejšie sú studené ruky a nohy spájané s nedostatočným prekrvením. Pri vypätom období, alebo tiež v chladnejšom prostredí majú cievy tendenciu zúžiť sa, čo prekrvenie len zhoršuje. 

Večne studené nohy a ruky – čo s tým?

Zdroj: Shutterstock®

Za studenými nohami, rukami stojí ale aj tlak. Paradoxne tak vysoký, ako aj nízky. Preto je potrebné starať sa o svoje srdiečko, ale tiež hladinu cholesterolu v krvi, či robiť prevenciu proti vzniku cukrovky.

Odporúčame prečítať: Čo sa stane, keď prestaneme jesť cukor?

Studené nohy a ruky môžu indikovať aj chudokrvnosť, nedostatok železa v tele, či dokonca poruchy štítnej žľazy. Ak vás problémy trápia dlhodobo, mali by ste preto zvážiť návštevu lekára a urobiť si minimálne preventívnu prehliadku. 

Večne studené nohy a ruky – čo s tým?

Zdroj: Shutterstock®

Ako si zahriať studené nohy a ruky?

Musíme vás sklamať, ale neponúkneme vám žiadne tajomné triky. Len jednoduché rady, ktoré ak ste ešte neobjavili, môžu vám predsa len pomôcť.

1. Noste správnu obuv – nepodceňujte výber svojich topánok. Voľte nielen príťažlivé na pohľad, ale tiež také, ktoré sú kvalitné a čo to aj vydržia. Topánky, do ktorých vám zateká, len čo trochu spŕchne, medzi ne určite nepatria.

2. Vyskúšajte termooblečenie – ak už pocit ľadových končatín naozaj neviete zniesť zakúpte si termo ponožky, prípadne aj termorukavice. Ak vám je celková zima, pomôže aj termotielko, či bundy, do ktorých sa oplatí investovať trebárs v športových obchodoch. 

Odporúčame prečítať: Odvrátená strana lásky

Večne studené nohy a ruky – čo s tým?

Zdroj: Shutterstock®

3. Začnite cvičiť – cvičenie a prekrvenie tela ide ruka v ruke. Ak vediete skôr pasívny život, prácu v kancelárii a domáce vysedávanie na gauči, nedivte sa, že je vám zima. Telo pohyb potrebuje a preto sa prekonajte a venujte mu aspoň pár minút denne.

4. Zájdite do wellness – v kúpeľoch majú jednu metódu zvanú Kneippov chodník, ktorého základom je striedanie studenej a teplej vody a chôdzi po kamienkoch. Táto metóda zlepšuje prekrvenie končatín, čo môžete praktizovať aj doma pravidelne v sprche. Z času na čas si doprajte aj horúci kúpeľ a pravidelnú masáž, prípadne aspoň premasírovanie tak rúk, ako aj nôh. 

Odporúčame prečítať: Pripravte si doma zdravú orieškovú nátierku

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Lucia Kobíková 21.05.16 07:08

LK
karma
100.00

Studené nohy- tie mám stále, ale nikdy ma to nezaujímalo.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 21.05.16 09:00

SK
karma
114.00

obcas ked mam studene nohy, tak do postele nosim aj "nocne" ponozky

  • 0
Odpovedať

Lenka Lapuniková 21.05.16 09:14

LL
karma
-1.00

Aj mňa trápia večne studené ruky a nohy.

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 21.05.16 11:10

AK
karma
100.00

ja mám studené len v zime

  • 0
Odpovedať

Renáta Mularčíková 22.05.16 21:16

RM
karma
100.00

Zaujímavý článok,ja mám studené nohy stále v zime aj v lete.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní