Vedci prichádzajú s novou nádejou: Vedia, ako vyliečiť leukémiu?!

Vedci prichádzajú s novou nádejou: Vedia, ako vyliečiť leukémiu?!

  • Zdieľaj:
 • 3

V jeden deň si človek užíva a raduje sa zo života, no na druhý deň sa môže ocitnúť v nemocnici a bojovať o svoj život. Leukémia je nevyspytateľná a niekedy prichádza zo dňa na deň. Ide o ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernej a nekontrolovateľnej produkcii bielych krviniek – leukocytov, ktoré sa množia a zhubne bujnejú. Premnožené bývajú predovšetkým v kostnej dreni, vďaka čomu leukémiu mnohí označujú za ochorenie kostnej drene. V jednoduchosti povedané, leukémia predstavuje rakovinu bielych krviniek, ktoré zaisťujú obranyschopnosť organizmu.

Nakoľko existuje viacero typov leukémie, tak sa používajú aj rôzne liečebné postupy. Isté druhy leukémie sa liečia biologickými liekmi, iné zase chemoterapiou. V niektorých prípadoch je dokonca nutné kombinovať biologické lieky s chemickými a niekedy je potrebné podstúpiť transplantáciu kostnej drene. Avšak vedci prichádzajú s novou nádejou pre pacientov, ktorí trpia leukémiou. Objavili totižto nový spôsob jej liečby, a to prostredníctvom jedného vitamínu.

Pozri aj: Rakovina obličiek – zákerná, no liečiteľná. Ako ju včas odhaliť?

ako liečiť leukémiu

Zdroj: Shutterstock®

Akútna myeloidná leukémia a vitamín B6

Akútna myeloidná leukémia (AML) je druhým najbežnejším druhom leukémie, s ktorou sa lekári stretávajú, no dalo by sa povedať, že aj najzákernejšia, pretože sa rýchlo šíri a šance na jej vyliečenie sú minimálne. Rakovinové bunky sa pri tejto forme leukémie veľmi rýchlo delia, preto lekári boli viac-menej pri liečbe bezmocní. Vedci však zistili, že rakovinové bunky pri AML rastú využívaním vitamínu B6. Ten urýchľuje proces delenia buniek, v dôsledku čoho má leukémia rýchly progres.

Podľa tímu vedcov a štúdie zverejnenej v časopise Cancer Celljournal existuje možnosť, ako zastaviť delenie buniek v prípade AML. Údajne je možné zastaviť rakovinu manipuláciou enzýmu, ktorý aktivuje vitamín B6 spôsobujúci samotné delenie buniek, a to bez poškodenia zdravých buniek, ktoré vitamín B6 potrebujú na to, aby prežili a fungovali správne.

vedecky objav liečby leukémie

Zdroj: Shutterstock®

Stačí obmedziť vitamín B6?

Vedecký tím diagnostikoval 230 génov, ktoré sú aktívne v leukemických bunkách a každý jeden testovali. Sledovali činnosť každého génu a snažili sa obmedziť činnosť podozrivých génov, ktoré by mohli spôsobovať delenie buniek. Vďaka tomu objavili enzým PDXK, ktorý sa ukázal ako najdôležitejší pre rast rakoviny. Ukázalo sa, že tento enzým riadi používanie vitamínu B6 tak, že vytvára proteíny produkujúce aktívnu formu vitamínu. Avšak treba podotknúť, že ak sú bunky zdravé, tak nepotrebujú dostatočný prísun vitamínu B6. Ten aktivujú len vtedy, keď je potrebné ich delenie.

Vedci sa teda zhodli na tom, že pacienti trpiaci na AML by mali obmedziť príjem vitamínu B6 v strave, aby predišli deleniu buniek spôsobujúcich rakovinu. Samozrejme, vedci pracujú na vývoji lieku, ktorý by ovplyvňoval enzým PDXK a ktorý by pomohol zastaviť šírenie leukémie. Zároveň by mal tento liek pomáhať predchádzať poškodeniu zdravých buniek, ktoré vitamín B6 potrebujú na svoje prežitie. Vitamín B6 je totižto dôležitý pre správne fungovanie mozgu a celého nervového systému!

Odporúčame: Rakovina pažeráka: Ako sa prejavuje? Je ju možné včas rozpoznať?


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Jana Komadová 03.03.20 19:00

karma
100.00

Tak to by bolo super konečne liek na rakovinu

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 04.03.20 08:27

MC
karma
109.00

Držím prsty ,aby sa im liek vydaril.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 09.03.20 23:50

karma
112.00

Držím palce všetkým chorým,aby sa vyliečili...

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Kyselina ferulová v kozmetike – prečo ju vyhľadávať v pleťových prípravkoch?
Pleť

Kyselina ferulová v kozmetike – prečo ju vyhľadávať v pleťových prípravkoch?

 • 2
 • 26.01.2023
3 tipy pre krásnu pleť podľa Katy Perry: Takto sa zbavila akné!
KRÁSA

3 tipy pre krásnu pleť podľa Katy Perry: Takto sa zbavila akné!

 • 4
 • 01.12.2022
Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®
Novinky

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®

 • 2
 • 20.01.2023