Veľké klamstvo odhalené: Aj elektronická cigareta môže zabiť!

Veľké klamstvo odhalené: Aj elektronická cigareta môže zabiť!
 • 16.06.2018
 • Simona Kostková

Škodlivosť cigariet je, a asi aj navždy zostane, nepopierateľná. Napriek tomu, počet nových fajčiarov rastie každým dňom exponenciálnou rýchlosťou. Často práve vďaka e-cigaretám, ktoré vyzerajú ako zdravšia verzia. Tie sú veľkým lákadlom aj pre tuhých fajčiarov, ktorí sa nevedia zbaviť svojho zlozvyku a tak sa uchyľujú k tomuto menšiemu zlu. Je to pre naše zdravie, zdravie okolia či prostredie, lepšia voľba?

Boom s e-cigaretami ešte stále pretrváva a obchody majú stále dostatok zákazníkov. Mnohí doktori sa prikláňajú k názoru, že tieto elektronické cigarety sú naozaj zdravšou formou a neškodia nášmu zdraviu viac, než napríklad také autá či mobily. My sme si posvietili na tieto cigarety a prinášame vám informácie, ktoré vám prezradia, či sú škodlivé alebo ich môžete pokojne fajčiť.

Fajčiarom pomôže s odvykaním

Myšlienka vzniku elektronickej cigarety je určená hlavne pre fajčiarov, ktorí sa snažia zbaviť tohto zlozvyku. Vďaka tomuto „neškodnému“ zariadeniu, podľa najnovších informácií, prestanete byť fajčiarom a zaradíte sa medzi vajperov. Cigareta totiž pozostáva z náplne, ktorá obsahuje propylénglykol a rastlinný glycerol a súčasťou niektorých je aj nikotín. Vydychovanie dymu vám má tak navodiť pocit normálnej cigarety a jeho neutrálna vôňa vám zabezpečí, že si môžete cigaretku dopriať takmer kdekoľvek.

Avšak posledné roky nájdete vajperov naozaj všade – v hromadnej doprave, v obchodoch či na prechádzke v lese. Dym neobsahuje žiadnu zo škodlivých látok, ktoré sa nachádzajú v normálnych cigaretách, okrem tých, ktoré obsahujú nikotín. Práve toto je hlavný dôvod, prečo dnes vidíme vajpovať mnoho mladých ľudí. Cenovo dostupná, telu nezávadná a pritom vydychujete ozajstný dym - celkom lákavé, nie?

Nenechaj si ujsť: Fajčením k strate zubov - dôvod?

cigarety

Zdroj: Shutterstock®

Je naozaj neškodná?

Bohužiaľ, tak ako pitie nealkoholického piva privádza naše deti k chuti piva, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť, že časom budú holdovať normálnemu pivu, takisto to je aj s e-cigaretami. Naoko neškodné zariadenie totiž dokáže pomôcť fajčiarom prestať, avšak u nefajčiarov, ktorí začínajú práve s e-cigaretami, má opačný účinok. Avšak, naozaj je taká nezávadná ako sa o nej hovorí? Pozrite sa spolu s nami, ako to naozaj je!

Veľkou výhodou e-cigariet je, že vďaka menšiemu množstvu chemických látok, ktoré obsahujú, viete presne, čo fajčíte. V porovnaní s cigaretou, v ktorej sa nachádza vyše 5000 rôznych látok, z ktorých mnoho je karcinogénnych. Jediné, čo je vraj na e-cigarete nebezpečné, je nikotín, ktorý však nie je súčasťou každej. Ďalšou výhodou je pasívne fajčenie, ktoré pri elektronických cigaretách nevzniká. Rovnako vám nenapáchne ani oblečenie, vlasy či prsty a navyše si môžete vybrať aj príjemnú chuť do vášho zariadenia.

vaping

Zdroj: Shutterstock®

Toto sú hlavné negatíva:

Hlavným negatívom je fakt, že pri e-cigarete nie ste obmedzovaní – môžete fajčiť koľko chcete, oproti normálnej cigarete, ktorú taktiež môžete fajčiť koľko chcete, ale predsa len vám vždy sama dohorí. Vedci tvrdia, že jedna cigareta zodpovedá dvadsiatim potiahnutiam z elektronickej, takže toto môžete kedykoľvek, vďaka neobmedzenému vajpovaniu, dosiahnuť. Problémom je aj to, že napriek ľahšej identifikácii jednotlivých zložiek elektronickej cigarety, väčšina certifikátov, ktoré sú na Slovensku, pochádza z Číny, ktorá je pôvodcom tohto zariadenia.

Ďalším, aj keď menším problémom, sú príchute. Tie môžu rovnako obsahovať škodlivé látky, ktoré súvisia so vzácnym ochorením pľúc. Aj dve najhlavnejšie zložky, ktoré sa nachádzajú v aerosóle, sa môžu pri vysokej teplote rozkladať na nebezpečný formaldehyd. 

fajčenie

Zdroj: Shutterstock®

Milé dámy, či už preferujete normálnu cigaretku, pri ktorej vás každé potiahnutie presvedčí o tom, že žijete alebo vajpujete, škodíte si. Hlavný rozdiel medzi cigaretou a e-cigaretou je obsah škodlivých látok, ktorý je v cigarete oveľa väčší. Ďalším rozhodujúcim faktom je to, že ak prejdete z normálnej cigarety na elektronickú, zvýšite svoje šance, že so zlozvykom skoncujete a navyše klesne ohrozenie vášho okolia. V neposlednom rade je lákavá aj priaznivá cena, pretože elektronickou cigaretou dokážete ušetriť ročne viac, ako polovicu peňazí, ktoré by ste dali v stánku za krabičku.

Dá sa to zhrnúť tak, že fajčenie je supernezdravé a vajpovanie je iba nezdravé, takže ak ste fajčiar a chcete s tým skoncovať, vyskúšajte radšej elektronickú cigaretu. Pokiaľ však chcete začať vajpovať iba kvôli imidžu, určite to nerobte. Obsah škodlivých látok je stále dostatočne vysoký. Posledná rada na záver: Tak ako pri normálnej cigarete však platí aj pri elektronickej, že fajčiť môžete iba tam, kde je to dovolené.

Zaujme ťa: Fajčenie prospieva nášmu zdraviu? Neuveriteľné zistenie!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 16.06.18 06:49

ĽŠ
karma
100.00

Najlepšie nefajčiť vôbec...

 • 2
Odpovedať

Marianna Rajniaková 16.06.18 13:19

MR
karma
109.00

dá sa sa s fajčením skoncovať aj bez e-cigarety, len treba chcieť, mám to za sebou a nefajčím dvanásť rokov..

 • 4
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 16.06.18 20:05

HZŠ
karma
102.00

Som šťastná, že som tomu neduhu odolala.

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 16.06.18 21:50

karma
109.00

Chvalabohu som sa fajčiť nenaučila,ani môj manžel,ani naše 2 dospelé deti...takže sme rodina nefajčiarov :-)

 • 1
Odpovedať

Iveta Ondáková 17.06.18 17:41

IO
karma
96.00

Určite je najlepšie nefajčit vôbec . Už od začiatku som neverila, že to vôbec neškodí.....

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 18.06.18 22:04

JK
karma
100.00

Naštasie nikdy som nefajčila

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 18.06.18 22:04

JK
karma
100.00

Naštasie nikdy som nefajčila

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní