Vieš, čo je laryngitída? Zisti, ako sa prejavuje a lieči!

Vieš, čo je laryngitída? Zisti, ako sa prejavuje a lieči!

Ochorenie zvané laryngitída je pomerne bežné a často sa vyskytuje napríklad u detí. Radíme ho medzi choroby dýchacej sústavy človeka, pričom môže mať infekčný aj neinfekčný pôvod. Medzi symptómy, ktoré toto ochorenie sprevádzajú, radíme okrem iných aj zachrípnutý hlas, suchý kašeľ či sťažené dýchanie. V článku sa dozviete, čo je laryngitída, akými príznakmi sa prejavuje a ako je možné podporiť jej liečbu.

O aké ochorenie ide?

Pod pojmom laryngitída rozumieme zápal hrtana. Ide o pomerne často sa vyskytujúce zápalové ochorenie dýchacieho traktu, ktoré trápi deti i dospelých. Hrtan alebo odborne larynx je orgán dýchacej sústavy človeka tvorený radom chrupaviek, ktorý má význam z hľadiska dýchania aj tvorby hlasu. Laryngitída môže mať viacero foriem, pričom poznáme niekoľko typov tohto ochorenia, ktoré majú odlišnú príčinu. Zápal hrtana je v mnohých prípadoch infekčný, no vzniknúť môže aj na neinfekčnom podklade. Častou príčinou laryngitídy sú vírusy, baktérie len zriedkavo.

Zápal hrtana sa môže rozvinúť i z nevinného prechladnutia. Rizikovými faktormi sú chlad, preťažovanie hlasiviek či znečistené prostredie. Viac ohrození sú fajčiari či jedinci, ktorých trápia alergie alebo astma. Menované ochorenie môže mať chronickú aj akútnu formu. Akútna laryngitída sa pomerne rýchlo rozvíja a zvyčajne pretrváva 10 dní až dva týždne. Ide prevažne o vírusové ochorenie detského veku. Chronická forma laryngitídy sa objavuje najmä u dospelých jedincov. Rozvíjať sa môže skutočne dlhé obdobie a jej príčinou bývajú napríklad opakované zápaly dýchacích ciest.

Odporúčame: Čo je to epsomská soľ? Zázrak, ktorý ti pomôže s mnohými neduhmi!

prejavy laryngitídy

Zdroj: Shutterstock®

Na laryngitídu môžu upozorniť tieto príznaky

Konkrétne prejavy laryngitídy môžu závisieť od toho, o akú formu ochorenia ide alebo čo je jeho príčinou. Napríklad u detí máva zápal hrtana často vážnejší priebeh a rovnako môžu byť zdravotné ťažkosti, ktoré ochorenie sprevádzajú, oveľa výraznejšie. V mnohých prípadoch začína laryngitída spolu so zápalom horných dýchacích ciest často nádchou či prechladnutím. Jedným z typických príznakov tejto choroby je však opuch v postihnutej oblasti. Ten je rizikový najmä u detí, pretože môže výrazne narušiť prúdenie vzduchu kvôli zúženiu priemeru v hrtane a spôsobiť až dusenie.  

Laryngitída býva ďalej sprevádzaná dýchavičnosťou a zrýchleným dýchaním i zvýšenou teplotou. Rovnako sa ochorenie prejavuje zhrubnutím alebo dokonca stratou hlasu. Postihnutého môže trápiť štekavý kašeľ alebo záchvaty dráždivého suchého kašľa. Objavuje sa aj bolesť hrdla a bolesť pri prehĺtaní, začervenanie jazyka a podnebia či celková slabosť aj bolesti kĺbov a svalstva. V závažnejších prípadoch sa u detí môže dokonca objaviť aj cyanóza, čiže modrasté sfarbenie kože, ktoré je spôsobené nedostatočným okysličením.

liečba laryngitídy

Zdroj: Shutterstock®

Ako podporiť liečbu ochorenia?

Lekár stanovuje liečbu zvyčajne podľa konkrétneho typu ochorenia a najmä podľa zdravotných ťažkostí, ktoré trápia pacienta. V prípade normálneho priebehu choroby je laryngitída liečená v domácom prostredí. Vírusový zápal postupne odznie i sám, antibiotiká sú potrebné v prípade zistenia bakteriálnej príčiny ochorenia. Lekár môže predpísať rozličné druhy liečiv na zmenšenie opuchu a uľahčenie dýchania.

Ak je to potrebné, pacientovi je možné podať lieky na tlmenie nepríjemného kašľa či zníženie teploty. Okrem toho je pri liečbe laryngitídy nevyhnutný pokoj na lôžku. Postihnutý by si mal chrániť a šetriť hlas, nefajčiť, prijímať dostatok tekutín a konzumovať skôr ľahšie jedlá. V miestnosti s chorým je vhodné pravidelne vetrať. Nápomocné sú aj chladnejšie obklady a zvlhčovanie vzduchu. Chorému dieťaťu je vhodné v posteli vypodložiť hlavu a udržovať ho v akomsi polosede.

Pozri aj: Ako zvládať stres? Takto zaručene predídeš psychickému napätiu!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 16.01.19 08:02

SK
karma
113.00

dcérka ňou trpela v detsve, bolo to dosť nepríjemné...

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 16.01.19 19:45

MM
karma
100.00

raz za čas ma táto choroba postihne, dá sa to zvládnuť, u detí je to horšie

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 16.01.19 20:19

karma
113.00

Touto chorobou sme si prešli hádam všetci.Mne pomôže bylinkový teplý čajík s medom a zázvorom.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní