Vlčie zrno alebo chalazión: Ako sa prejavuje a lieči?

Vlčie zrno alebo chalazión: Ako sa prejavuje a lieči?

Vlčie zrno nie je ani obilnina a ani liečivá rastlina, ako by mohol jeho názov napovedať. Vlčie zrno, iným slovom chalazión, je hrčka, podobná jačmeňu na oku, sprevádzaná mimoriadne nepríjemnými príznakmi. Ak vás teda zaujíma, čo to vlastne vlčie zrno je, ako sa prejavuje a ako sa dá odlíšiť od jačmeňa na oku, zostaňte najbližších pár minút s nami. Na záver vám prinesieme aj recept na výrobu obkladu, ktorý pomáha vlčie zrno efektívne liečiť.

Jačmeň alebo vlčie zrno?

Zatiaľ čo jačmeň je akási zdurenina na okraji viečka, sprevádzaná bolesťou, vlčie zrno sa nachádza v strede viečka a nebolí až tak veľmi. Obe ochorenia sú sprevádzané slzením, pocitom cudzieho telesa v oku a opuchom, preto bývajú často zamieňané. Vlčie zrno však býva červenšie a výraznejšie, s väčším opuchom a silnejším slzením, dlhšie sa hojí – často aj cez dva týždne. Vtedy sa už ale netreba spoliehať len na domácu liečbu, ale rozhodne treba navštíviť lekára. Ten zvyčajne pacientovi predpíše antibiotiká alebo lieky či masti proti zápalu.

Vyskúšaj: Cirok: Zdravá a bezlepková obilnina

hrčka na oku

Zdroj: Shutterstock®

Ak napriek liečbe vlčie zrno nezmizne, môže sa pristúpiť k jeho chirurgickému odstráneniu a to v lokálnej anestézii. Vlčie zrno sa tvorí upchatím odtoku mazovej žliazky vo vnútri viečka a postihnúť môže kohokoľvek, často aj deti. Rizikovejší sú ľudia s mastnou pleťou, zníženou imunitou, nedostatočnou hygienou alebo hormonálnou nerovnováhou. Neliečené môže prerásť až do chronického zápalu viečka, prípadne poškodiť zrak. Zatiaľ, čo pri jačmeni samotné žmurkanie nebolí, pri vlčom zrne áno.

čo je chalazión

Zdroj: Shutterstock®

Liečivý obklad na vlčie zrno

Na výrobu obkladu budete potrebovať:

  • kvety rumančeka
  • vodu

Postup výroby:

Jednu lyžicu rumančekových kvetov zalejte pol hrnčekom vriacej vody, prikryte a nechajte lúhovať približne dvadsať minút. Odvar sceďte, nechajte vychladnúť a následne doň namočte vreckovku alebo vatový tampón. Takýto obklad si prikladajte na noc na postihnuté oko, pričom ráno si očné viečko opláchnite buď čistou vlažnou vodou alebo odvarom z lupeňov nevädze. Ten si pripravíte úplne rovnakým spôsobom ako odvar z rumančekových kvetov.

- Anketa

MALI STE UŽ VLČIE ZRNO?

Odpovedalo 467 ľudí  

Áno, opakovane
25%
Áno, raz
66%
Našťastie nie
9%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 23.09.18 07:23

ĽŠ
karma
100.00

Nepríjemné, obklad z rumančeka je dobrá voľba na efektívnu liečbu.

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 23.09.18 14:43

JK
karma
100.00

Naštastie som ho nemala ani nik v rodine

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 23.09.18 16:30

MM
karma
100.00

mala som asi pred dvoma rokmi, bolo to veľmi nepríjemné

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 23.09.18 21:02

karma
109.00

Našťastie som ešte jačmeň ani vlčie zrno nemala a dúfam,že ani mať nebudem .

  • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 23.09.18 22:28

IO
karma
96.00

Och to musí byt nepríjemné, ešte som ho nemala.

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 28.09.18 13:17

karma
127.00

ja som raz mal jačmeň niekoĺko mesiacov, nakoniec mi museli dvakrat chirurgicky odstraňovať, doteraz mám malú jazvu. ako čítam článok, tak to možno bolo práce to vlčie zrno.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní