Zadržiavaš ho aj ty? Tak zisti, čo spôsobuje zadržiavanie moču

Zadržiavaš ho aj ty? Tak zisti, čo spôsobuje zadržiavanie moču

Ešte chvíľku vydržím. Už len toto dokončím a pôjdem... Takmer každý z nás občas zadržiava moč. Či už je to z dôvodu, že sa na blízku nenachádza žiadna toaleta alebo proste preto, lebo musíme niečo neodkladne doriešiť a až potom si môžeme spraviť prestávku na návštevu toalety. A dokonca niekedy ho zadržiavame tak dlho, až máme pocit, že nám jednoducho praskne mechúr. Avšak v tomto prípade ide len o poveru, ktorá rozhodne neplatí, pretože močový mechúr predstavuje svalový orgán, ktorý slúži na zadržiavanie moču.

Ak sa naplní, dôjde k jeho stiahnutiu, čo automatický vyšle signál do mozgu, že je načase navštíviť toaletu a vyprázdniť ho. Ak to budete odďaľovať, skutočne vám nepraskne, avšak budete sa cítiť maximálne nepohodlne. No čo je dôležitejšie, tak je fakt, že príliš časté a opakované zadržiavanie moču, môže spôsobiť iné zdravotné problémy, pri ktorých sa nevyhnete návšteve lekára.

Neprehliadni: Poznáš najväčšie klamstvá o zdraví? Tomuto určite never!

problémy s močovým mechúrom

Zdroj: Shutterstock®

Prečo neodďaľovať návštevu toalety?

Možno si poviete, že nie je nič zlé, keď občas odďaľujete návštevu toalety. To určite s vami súhlasíme. No problém nastáva vtedy, keď si zo zadržiavania moču spravíte akýsi pravidelný rituál a toaletu navštevujete až vtedy, keď je to skutočne nutné. A viete čo? Robíte skutočne chybu, pretože austrálsky vedci zistili, že takéto zadržiavanie moču môže zvýšiť riziko vzniku infekcie.

Časté a hlavne dlhodobé zadržiavanie moču oslabuje svaly močového mechúra, čo sa prejavuje tým, že človek nedokáže vyprázdniť celý obsah močového mechúra naraz. Takto sa sami vystavujete škodlivým baktériám, ktoré prispievajú ku vzniku infekcie močového mechúra, ale aj močových ciest.

prečo neodkladať návštevu toalety

Zdroj: Shutterstock®

Zadržiavanie moču u žien

My ženy sme príliš náročné! Častokrát zadržiavame moč len preto, lebo sa na blízku nenachádza toaleta hodná našej návštevy. V tejto toalete chýba papier, v ďalšej nás zase odrádza nepríjemný zápach a ďalšia nám nevyhovuje svojím vzhľadom. Aký je teda verdikt v takom prípade? Zadržiavame, kým sa dá, poprípade, kým nedôjdeme domov. Okrem nepríjemného pocitu si koledujeme o povolenie panvového dna, čo v najhoršom prípade môže spôsobiť samovoľný únik moču (inkontinenciu).

močový mechúr a inkontinencia

Zdroj: Shutterstock®

Najhorší scenár – zlyhanie obličiek

Nechceme strašiť, no mali by ste vedieť, že ak moč zadržiavate príliš často a hlavne príliš dlho, môže dôjsť k jeho návratu do obličiek. Dochádza však k tomu len v extrémnych prípadoch, kedy je močový mechúr už príliš plný. Ak k tomu dôjde, nastane zlyhanie obličiek a v najhoršom prípade teda môže takýto extrémne plný močový mechúr spôsobiť smrť. Preto by ste rozhodne nemali moč zadržiavať, ale mali by ste navštíviť toaletu vždy, ako pocítite plnosť močového mechúra a hlavne vždy, keď to je možné.

Musíš vedieť: Angina pectoris: Zisti, ako sa prejavuje a koho môže potrápiť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 01.01.19 09:51

ĽŠ
karma
100.00

V každom prípade sa nevypláca; dobrý článok!

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 01.01.19 10:33

SK
karma
114.00

ak sa dá, treba "vybaviť" ihneď...

  • 1
Odpovedať

Dušan Varga 01.01.19 14:26

DV
karma
103.00

Článok je zaujímavý aj poučný

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 01.01.19 19:06

MM
karma
100.00

mám dlhoročné, t.j. chronické problémy s močovým mechúrom, takže rozhodne nezadržiavať, inak si koledujeme o problémy

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 01.01.19 19:53

karma
115.00

Moje povolanie bolo žeriavnička.Tam som si nemohla dovoliť,zdržiavať to na poslednú chvíľu.Musela som zo žeriava zísť v predstihu,inak by som to nemusela stihnúť :-)

  • 1
Odpovedať

Juliana Šurkovská 02.01.19 15:12

karma
-1.00

Zaujímavý a poučný článok.

  • 0
Odpovedať

Jana Pitonakova 14.01.19 07:09

JP
karma
100.00

a keď si zoberiem zamestnannia, kde majú vopred nastavenú prestávku v čase od do ... tí ľudia sú vycvičení aj na cikanie

  • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 15.01.19 22:04

JP
karma
109.00

Viem, že nie vždy sa to dá a musíme sa potrápiť, no som za to, že netreba to so zadržiavaním preháňať, lebo na to doplatíme iba my.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní