Zdravé stravovanie v reštaurácii: Experti radia, ako na to!

Zdravé stravovanie v reštaurácii: Experti radia, ako na to!

  • Zdieľaj:
 • 0

Zdravý životný štýl vedie (alebo sa aspoň snaží viesť) čoraz viac ľudí a k zdravému životnému štýlu nepochybne patrí aj zdravá strava. Pri zdravom jedle určite platí to, že ak si ho navaríte doma, urobíte najlepšie. V takom prípade si totiž môžete byť 100-percentne istí, aké ingrediencie a prísady vo vašom obede skončili. Variť sa však každý deň nedá a občas sa musíme najesť aj mimo domova. Zdravé stravovanie v reštaurácii podľa expertov na zdravú výživu nie je nemožné.

Príprava je všetko

Odborníci na zdravé stravovanie tvrdia, že ak sa do reštaurácie vyberiete hladní a zároveň nepripravení, koledujete si o malér. Predísť tomu však môžete tak, že si menu danej reštaurácie naštudujete vopred na internete. Vyberte si jedlo vopred a plán za každých okolností dodržte, aj keď bude veľmi lákavé ho zmeniť. Experti sa ďalej zhodujú na tom, že ak si pred odchodom z domu dáte veľmi ľahkú zdravú pochúťku, aby ste sa troška zasýtili, nič tým nepokazíte a predídete tak prejedeniu sa v reštaurácii. Túto zdravú dobrotu obohaťte aj o poriadny pohár vody a k pitiu vody sa vracajte aj počas celého jedla v reštaurácii. Dokázateľne potom skonzumujete menej.

Inšpiruj sa: Potrebuješ rýchly relax po dlhom dni? Pomôže ti amyrisová silica!

najzdravšie reštaurácie

Zdroj: Shutterstock®

Hľadajte zdravie

To, ako bolo výsledné jedlo na tanieri pripravené, sa v reštauráciách dá zistiť len veľmi ťažko. Mali by ste sa však prikláňať k zdravým spôsobom tepelnej úpravy. Ak teda v jedálnom lístku uvidíte prípravu na pare či vo vode, to sú vaši favoriti. Úplne sa vyhýbajte vyprážanému jedlu a veľmi sporadicky voľte aj pražené jedlo obsahujúce viac tuku a kalórií. 

Kalórie na uzde

Veľmi dobrý spôsob, ako udržať kalórie na uzde aj v reštaurácii, je vypýtať si inú prílohu ako je uvedená v menu. Ak teda vaše jedlo prichádza so zemiakmi, vymeňte ich za parenú brokolicu, a podobne. Okrem toho si všetky dresingy a omáčky pýtajte bokom, aby ste si mohli sami určiť to, koľko týchto zväčša pomerne kalorických príloh zjete. Čo sa kalórií týka, dajte si pozor aj na porcie. Väčšina reštaurácií totiž stále podáva príliš veľa jedla na jednu porciu. Veľkým porciám sa môžete vyhnúť aj tak, že si radšej dáte dve malé predjedlá namiesto hlavného chodu alebo sa s niekým rozdeľte. 

ako jesť zdravo

Zdroj: Shutterstock®

Aj nápoje sú nástraha

Keď prídeme do reštaurácie na večeru s priateľmi, zväčša si doprajeme nielen jedlo, ale aj pitie, ktoré by sme doma za normálnych okolností nepili. Vyhnúť by ste sa mali za každých okolností sladeným nápojom, ale i kalorickým miešaným drinkom a všeobecne veľkému množstvu alkoholu. Ak si však chcete pripiť s priateľmi, voľte skôr čistý alkohol bez sladkých prímesí.

Bude sa ti páčiť: Čo škodí zdraviu? 5 zdravých návykov, na ktoré treba dávať pozor!


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Tvarohové pagáče so syrom alebo sezamom: Akým dáš prednosť?
Bezmäsité jedlá

Tvarohové pagáče so syrom alebo sezamom: Akým dáš prednosť?

 • 6
 • 10.10.2022
Jablkový perník s čokoládovou polevou a orechmi – konkuruje tomu tradičnému
Dezerty

Jablkový perník s čokoládovou polevou a orechmi – konkuruje tomu tradičnému

 • 4
 • 24.10.2022
Ázijská kuchyňa – recepty na TOP jedlá, ktoré si musíš doma pripraviť!
Bezmäsité jedlá

Ázijská kuchyňa – recepty na TOP jedlá, ktoré si musíš doma pripraviť!

 • 2
 • 19.01.2023