Zubný plak ako príčina dvoch najčastejších ochorení ústnej dutiny

Zubný plak ako príčina dvoch najčastejších ochorení ústnej dutiny
  • 16.08.2016
  • Ľudka Babjarčiková

Zubný plak je zubný mikrobiálny biofilm, ktorý sa tvorí na povrchu zubov, zubných výplní, náhrad aj implantátov.

Pozostáva z baktérií, ich produktov, zvyškov potravy a zložiek slín. Práve baktérie, tvoriace sa nepretržite v ústnej dutine, sú príčinou vzniku dvoch najčastejších ochorení ľudského organizmu – zubného kazu a zápalových ochorení parodontu.

Tie postihujú viac ako polovicu ľudskej populácie a stretávame sa s nimi počas celého života, pričom predchádzať im nie je vôbec zložité. 

Odporúčame tiež: Aké šortky zvoliť na leto?

vznik a pricina zubneho plaku

Zdroj: Shutterstock®

Odkiaľ sa zubný plak na zuboch berie?

Tvorba plaku prebieha v niekoľkých fázach. Prvá fáza nastupuje niekoľko minút po očistení povrchu zubov.  Utvorená vrstva neobsahuje baktérie ale chráni povrch zuba pred účinkom škodlivých kyselín a obsahuje zložky sliny. Približne po 4 hodinách začína druhá fáza.  Jej podstatou sú prvé baktérie - streptokoky, ktoré sa na zub vďaka prvej fáze viažu a tvoria kolónie. O 2-4 dni sa pridajú aj baktérie iného charakteru, ktoré škodlivý vplyv zubného povlaku znásobujú.  Ak plak nie je očistený ani po 7 až 14 dňoch od jeho vzniku, začínajú prevládať  zákernejšie,  anaeróbne baktérie, množia sa a plak dozrieva.  Po 14 dňoch bez ústnej hygieny je vytvorený zrelý zubný plak. Platí teda, že plak a baktérie v ňom sa počas tvorby znásobujú a tým pádom je starší plak stále viac škodlivejší.

Odporúčame tiež: Buďte in s hennou! Vyskúšajte henna tetovanie

vznik a pricina zubneho plaku

Zdroj: Shutterstock®

Baktérie z plaku – ako utvoria zubný kaz či ochorenia parodontu?

V jedle, ktoré konzumujeme je často veľké množstvo cukrov, ktorým sa tešia baktérie v zubnom plaku. Baktérie si vďaka cukrom vytvoria organické kyseliny a tie pri opakovanom pôsobení poškodzujú – demineralizujú zubnú sklovinu. Takto začínajú tvoriť  zubný kaz. Zubný plak však vzniká aj vtedy, ak potravu nepríjmame. Príkladom je spánok. Počas neho sa netvorí slina a riziko tvorby zubného kazu z neočisteného plaku je zvýšené.

Odporúčame tiež: Dentálna hygiena - čo všetko vás čaká?

Za ochorenia parodontu je zodpovedná skupinka parodontopatogénnych  baktérií tvoriacich určité enzýmy, toxíny a faktory, ktoré resorbujú alveolárnu kosť. Vo veľkom množstve sa nachádzajú  v malom priestore medzi zubom a ďasnom. Tento priestor si preto pri čistení zubov vyžaduje podobne ako medzizubné priestory osobitú pozornosť. 

vznik a pricina zubneho plaku

Zdroj: Shutterstock®

Miesta vzniku zubného povlaku

Je známych niekoľko typov povlaku podľa toho, kde sa vyskytuje. Môžeme ho nájsť v jamkách a ryhách zubov, nad a pod ďasnom ako supra- a subgingiválny plak. Zubný plak na hladkom povrchu korunky zuba, ktorý je viditeľný voľným okom, vás upozorní na veľmi zlú hygienu.

Odporúčame tiež: Ručná zubná kefka – prečo na jej výbere tak záleží?

vznik a pricina zubneho plaku

Zdroj: Shutterstock®

Ide o viac než len o zubný kaz

Jedinou metódou na odstránenie plaku je mechanické čistenie zubov zubnou kefkou a medzizubnými dentálnymi pomôckami. Bez pravidelnej ústnej hygieny baktérie nemusia zostať  a škodiť iba v ústnej dutine, ale krvou sa rozšíria do celého organizmu, kde spôsobia vážne ochorenia, ako je napríklad endokarditída.  Tým, že biofilm sa tvorí hlavne tam, kde majú baktérie nepriaznivé podmienky, slúži aj na zuboch ako taký úkryt, ktorý im umožňuje na nepriaznivých miestach prežiť. To je tiež dôvodom, prečo sú baktérie na povrchu zubov veľmi odolné voči liekom a obyčajným vypláchnutím úst vodou ich neodstránite.

Odporúčame tiež: Ako sa schladiť nápojmi bez zbytočných kalórií?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Jana Vaszily 25.09.16 22:01

JV
karma
-1.00

*****zaujimavy clanok*****
dakujem

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní