Registrácia Prihlásenie

Menštruácia po pôrode: Povieme ti o všetkom, čo môžeš očakávať


 • 63
 • 2

Tehotenstvo by malo byť najkrajším obdobím v živote ženy. Nielenže sa môže často pochváliť silnými a lesklými vlasmi alebo žiariacou pokožkou, no pod srdcom jej rastie nový život, čo je pocit na nezaplatenie. Samozrejme, že jednou z výhod tehotenstva je, že sa väčšina žien viac nemusí potýkať s pravidelnou mesačnou návštevou - menštruáciou. Keď však dôjde k pôrodu, telo ženy sa začne meniť a vracať do pôvodného stavu. Menštruácia po pôrode, o ktorej majú tehotné ženy alebo ženy tesne po pôrode veľa otázok, sa však môže u každej z nás líšiť.

Zaujme ťa: Hematofóbia alebo strach z krvi: Je vôbec možné s tým bojovať?

pôsobí dojčenie na plodnosť

Zdroj: Shutterstock®

Rolu zohráva dojčenie ​

Tak ako každá žena zvláda tehotenstvo inak, tak rôzne prebieha aj rekonvalescencia po vynosení nového života. Keď sa bavíme o menštruácii a o tom, kedy presne po pôrode príde, asi vás sklameme, pretože presný počet dní, týždňov, ba dokonca mesiacov neexistuje. Čo najčastejšie zohráva rolu, je dojčenie. Ak žena dojčí, je pravdepodobné, že menštruácia sa dostaví oveľa neskôr, ako v prípade, že dieťatko nedojčí.

Rozdiel predstavuje aj to, či žena dieťatko len dojčí alebo aj prikrmuje, kedy sa intenzita dojčenia znižuje, čo vníma aj telo. Vo všeobecnosti platí, že ak bábätko nedojčíte, menštruácia by sa mala dostaviť do štyroch až ôsmich týždňov. S dojčením sa táto doba predlžuje na mesiace, no menštruácia by sa mala vrátiť najneskôr do 9 mesiacov po pôrode.

Je dojčenie antikoncepcia? ​

Túto otázku má na svojich lekárov mnoho žien, ktoré si myslia, že sa počas dojčenia svojho dieťatka nemusia chrániť pred otehotnením. Doplatili však na to už mnohé a už na prvej prehliadke u gynekológa po pôrode odchádzali s ultrazvukovou snímkou svojho ďalšieho bábätka. Platí to, že ak dojčíte dieťatko bez akýchkoľvek príkrmov, dokonca mu nedávate ani vodu, len materské mliečko, pôsobí to aj na vašu plodnosť. Vo väčšine prípadov teda dojčenie je antikoncepcia, no nikde nie je napísané, že to platí na sto percent aj u vás. Ak nechcete ihneď po pôrode otehotnieť, odporúča sa chrániť sa pred počatím pomocou overených foriem antikoncepcií.

aká bude menštruácia po pôrode

Zdroj: Shutterstock®

Pripravte sa na zmenu!

Menštruácia po pôrode sa môže od menštruácie pred pôrodom zmeniť a pravdepodobne sa tak aj stane, takže sa na to pripravte. Menštruácia sa môže stať nepravidelnou alebo prerušovanou, jej sila môže zintenzívniť a bolesti sa môžu zmierniť, ale aj zosilniť. V menštruačnej krvi môžete pozorovať aj malé zrazeninky. To všetko je však po pôrode normálne a menštruácia by sa mala časom vrátiť do približne pôvodného stavu tak ako ste na ňu boli zvyknuté pred otehotnením.

Vyskúšaj: Recept na mungo polievku: Vyskúšaj toto netradičné spojenie!


 • 63
 • 2
Návrat hore
Autor článku

2 komentáre

Lenka Pisarčíková 07.10.18 10:54

LP
karma
-1.00

Ďakujeme za tento článok, síce trošku kratší ako som čakala, no celkovo sa o tejto téme veľa nehovorí a prvorodička tieto informácie nemá ani odkiaľ vedieť.

 • 0
Odpovedať

viktor labakann 07.10.18 13:43

karma
80.00

Lenka, toľko kníh je na túto tému napísaných a ty napíšeš, že sa nemáš odkiaľ dozvedieť.
Aj na internete je toho habadej.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Chlap v ženských šatách?! Billy Porter na červenom koberci ako bájny Fénix!
Módne inšpirácie

Chlap v ženských šatách?! Billy Porter na červenom koberci ako bájny Fénix!

 • 56
 • 5
 • 13.02.2020
Outfit na vianočný večierok: Červená sukňa ohúri každého!
Módne outfity

Outfit na vianočný večierok: Červená sukňa ohúri každého!

 • 36
 • 10
 • 19.11.2019
Úpletové šaty: Módny kúsok, ktorý ti nesmie chýbať v šatníku!
Módne inšpirácie

Úpletové šaty: Módny kúsok, ktorý ti nesmie chýbať v šatníku!

 • 209
 • 7
 • 24.02.2020
TOPlist