Kontroverzná feministická móda? Skôr hrdá oslava, že si žena!

Kontroverzná feministická móda? Skôr hrdá oslava, že si žena!

Feministky, teda bojovníčky za práva všetkých žien a rovnosť pohlaví, vždy existovali a existovať budú aj keď to možno všetkým nie je práve po srsti. V histórii ľudstva nájdete mnoho známych mien, ktoré sa zapísali do dejín ako ochrankyne ženských práv. Feministkou bola napríklad prvá dáma USA Eleonor Rooseveltová, spisovateľka Maya Angelou či priateľka zosnulého speváka Johna Lennona Yoko Ono. A takto by sme mohli pokračovať donekonečna... Niet sa teda čomu čudovať, keď skonštatujeme, že obchody v poslednom období doslova zaplnila aj feministická móda, bežne dostupná pre všetky ženy, feministky telom i dušou.

Bikini, nohavice aj podprsenka

Keď sa pozeráme späť do ďalekej histórie, zistíme, že o tom, čo je v móde bežné dnes, mohli ženy v minulosti len snívať. Aj preto môžeme za feministický výdobytok, ktorý za nás vybojovali iné ženy, považovať celkom obyčajné nohavice, dvojdielne plavky či podprsenky. Za feministické sa v minulosti považovali aj krátke vlasy. No uznajte, kde by sme dnes boli bez moderného strihu známeho ako mikádo?

Rovnosť pohlaví sa nikdy neriešila tak, ako práve teraz, kedy sa ženy dožadujú rovnakých práv ako muži. Či už v osobnom živote alebo v zamestnaní, chceme byť úspešné a vyhýbať sa stereotypu, ktorý hovorí, že žena má byť doma, vychovávať deti a starať sa o rodinu. Aj keď to sú všetko naozaj úžasné činnosti, ktoré sú tým najkrajším poslaním žien, nežné pohlavie chce v súčasnosti dokázať vo svojom živote oveľa viac. Aj preto sa mnohé dobrovoľne podpisujú pod titul „feministka", čo v žiadnom prípade nemusí hneď predstavovať osamelú ženu bez partnera, rodiny behajúcu po protestoch bez trička.

Zaujme ťa: Otestuj sa: Ako si vybrať spodnú bielizeň? Ktorá je tá pravá?

feministické tričko

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

Tričko s postojom

Dnes nás v uliciach neprekvapí ani žena oblečená v nohavicovom obleku, ani žena ostrihaná na ježka. Toto však v súčasnosti už dávno nemožno považovať za presadzovanie feminizmu, ale za celkom bežný módny prejav, ktorý môžme nazývať každého osobitným štýlom. Ako teda môžu dnešné ženy, ktoré inklinujú k feminizmu, viditeľne prejaviť svoj postoj?

Odporúčame im zainvestovať do kúsku, ktorý to všetko povie za nich – napríklad také tričko s jasným postojom. Najčastejšími sloganmi sú “feminism”, čo je vlastne feminizmus po anglicky, ale tiež „girl power”, čo v preklade znamená „ženská sila”. Výnimkou nie sú ani anglické spojenia, ktoré v preklade znamenajú „F ako feminizmus” alebo „budúcnosťou sú ženy”.

feministické doplnky

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

Nenápadné feministické doplnky

Ak vám nosenie trička s jasným feministickým postojom príliš nevonia a svoje presvedčenie by ste rady vyjadrili skôr konzervatívnejšie, investujte do nenápadných doplnkov. Taký ružový odznak sa vždy na doladenie outfitu zíde. Na zahodenie nie je ani moderný minimalistický náhrdelník s nápisom alebo eko taška, ktorú vyvenčíte napríklad na nákupoch a ešte pritom budete aj šetriť planétu. Zabijete tak dve muchy jednou ranou, nemyslíte?

Vyskúšaj: Prečo sa oplatí vyskúšať brezový cukor? Spoznaj jeho nevídané účinky!

- Anketa

POVAŽUJETE SA ZA FEMINISTKU?

Odpovedalo 81 ľudí  

Jasné, som feministka telom i dušou.
72%
Som trochu feministka, nie však radikálna.
15%
Som proti feministkám.
9%
Feministky mi nevadia ale nie som feministka.
5%
Čo je to feministka?
0%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Mária Maxianová 04.03.19 19:44

MM
karma
100.00

pánsky štýl oblečenia sa mi páči, ale nepotrebujem prezentovať svoj postoj k feminizmu

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní