Čo dať jesť dieťaťu ak športuje? Toto tvojho športovca posilní!

Čo dať jesť dieťaťu ak športuje? Toto tvojho športovca posilní!
 • 17.02.2018
 • Simona Kostková

V dobe, kedy ihriská či lopta, sú utláčané internetom a smartfónmi, je príjemné, ak vaše dieťa športuje. Tanec, karate alebo futbal, sú tak ako pre nás, tak aj pre naše deti dôležité z mnohých dôvodov. Formujú nielen ich telo, ale aj dušu. Ak sa aj vaše dieťa venuje športu, čítajte ďalej!

Vytvoriť optimálny jedálniček pre športovca nie je vôbec žiaden problém. Každý z nás vie prispôsobiť stravu svojmu životnému štýlu, či už beháte alebo posilňujete v posilňovni. Čo však dať jesť deťom pred tréningom alebo po ňom? Poradíme vám, po ktorých potravinách siahnuť, a ktorým sa, naopak, vyhnúť, aby bolo vaše dieťa zdravé a úspešné.

Aj obézne, aj podvyživené

Správna výživa je dôležitá pre nás, ale aj pre naše deti. Tie sa často stravujú nezdravo, jedia veľa sladkostí, pijú sladené nápoje alebo jedia mastné jedlá. Napriek tomu, že niektoré z nich trpia obezitou, chýbajú im mnohé výživné látky. Práve preto je nevyhnutné, aby ste dbali na prísun tých najdôležitejších zložiek a vymenili ich za tie nepotrebné.

Dobre živené dieťa je zdravšie nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke. A ak sa aktívne venuje nejakému športu, musíte mu zabezpečiť omnoho väčší prísun dôležitých živín. Tie by mali byť v rovnováhe a v dostatočnom množstve, aby dieťa nebolo unavené a aby sa jeho telo dobre vyvíjalo. Ktoré sú tie najdôležitejšie látky pre telo dieťaťa?

Pozri aj: Ako chrániť deti? Najlepšie poistenie je poistenie rodičov.

koľko jedla pre športujúce deti

Zdroj: Shutterstock®

Dávajte im viac bielkovín

Prvou zložkou potravy, ktorá by mala byť vo vyššom množstve, nielen u športujúcich detí, sú bielkoviny. Tie sú pre deti dôležité už v ranom detstve, dokonca aj keď sú len v brušku. Bielkoviny sú základné stavebné látky, ktoré vytvárajú štruktúru detského tela a tvoria každú jeho bunku. Ich nedostatok sa môže prejaviť nižším vzrastom, pomalým rastom a v prípade veľkého nedostatku, môžu mať negatívny vplyv aj na psychický vývoj.

Deti často volia rýchly zdroj energie, ktorý je chutnejší a lákavejší, než strava plná vlákniny či bielkovín. Je preto na rodičoch, aby svoje deti viedli k zdravej strave, i keď jej oni sami neholdujú. Voľte zaujímavé recepty plné bielkovín a dávajte svojim ratolestiam väčšie porcie počas celého dňa. Mimo hlavných jedál im dávajte bielkoviny aj počas dňa. Okrem mäsa im môžete dať jogurt, tvaroh, mlieko, vajcia, alebo im môžete pripraviť sladké smoothie na desiatu či olovrant.

ako mať zdravé dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Cukry aj tuky s mierou

Čo sa týka tukov, sú pre deti rovnako dôležité ako aj bielkoviny. Našťastie, mastné jedlá, ktoré si doprajeme my, našim najmenším nechutia. Stále sa však nájdu lákadlá vo forme čipsov alebo orieškov. A práve týmto tukom by sa mali deti vyhnúť. Dávajte im živočíšne tuky, ktoré sú bohaté na omega – 3 mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre vývoj mozgu a imunitu. Tuky vhodné pre vaše dieťa nájdete napríklad v masle, orechoch, v gréckom jogurte alebo v rybách, ktoré deti často odmietajú jesť.

Cukry tvoria asi najväčšiu zložku detskej stravy. Dodávajú im energiu, ale aj spôsobujú nadváhu. Napriek tomu, ich príjem je pre deti nevyhnutný. Voľte preto radšej potraviny ako je ryža, cestoviny, ovocie a raz za čas im môžete za odmenu dopriať aj sladkosť.

Odpadneš: Viete ako odnaučiť deti od nezdravých limonád?

správna strava pre deti

Zdroj: Shutterstock®

Čo, naopak, nejesť?

Prvá zložká stravy, ktorú by ste mali pri športujúcich deťoch obmedziť, je prekvapivo pre nás veľmi dôležitá. Ide o vlákninu, ktorá môže v nadmernom množstve zhoršovať trávenie a po tréningu spomaľovať regeneráciu. To znamená, že by ste im nemali vnucovať celozrnné pečivo namiesto obyčajného bieleho. Hlavným zdrojom vlákniny by mala byť zelenina a ovocie, ktoré sú navyše bohaté aj na vitamíny a minerálne látky. V prípade, že deťom nechutí čerstvá zelenina, skúste rozmixovanú, napríklad vo forme spomínaného smoothie.

Druhou vecou, ktorej by sa deti mali vyhnúť, sú rôzne doplnky výživy, energetické tyčinky či iné priemyselne vyrábané doplnky, ktoré zvykneme jesť my. Radšej im doprajte čerstvú stravu, prírodné zdroje energie ako sú ovocie a džúsy. Jediné, čo môžete deťom dávať sú omega–3 mastné kyseliny vo forme tabletiek, pretože mnohým deťom ryby nechutia, a práve tie predstavujú ich najväčší zdroj.

je vláknina vhodná pre deti

Zdroj: Shutterstock®

Na záver, nezabudnite na pravidelný pitný režim. Tak, ako pre nás, je veľmi dôležitý aj pre deti. Určite viete, že sladeným nápojom by sa mali deti vyhýbať, ale je to ťažké a nástrah je príliš veľa. Snažte sa svoje deti nalákať na čistú vodu alebo aspoň na tú minerálnu. Výnimku môžete urobiť pred tréningom, kedy ovocný džús dodá deťom potrebnú energiu tak, ako káva ju ráno dáva nám.

Čo sa týka pravidelného stravovania, je niekedy ťažké skĺbiť školu, tréning a jedlo. Preto sa snažte deťom pripravovať bohaté raňajky a zásobovať ich výživnou desiatou. Milé maminky, ako sa hovorí, čo sa v detstve naučíš, v starobe akoby si našiel. To isté platí aj o strave – čím skôr naučíte deti, čo majú jesť, tým lepšie sa im bude v dospelosti dariť.

Kukni toto: Aké vlastnosti vám dal do vienka deň vášho narodenia?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

12 komentárov

Lucia Šeptáková 17.02.18 07:00

karma
107.00

Výborný článok.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 17.02.18 08:48

SK
karma
86.00

je to pravda od malicka treba detom pripravovat zdrave pokrmy... mam povit ze teraz uz male deti su velmi vyberave... co bude v dospelosti... nemaju radi zeleninu a ovocie a potom sa cudujeme ze su stale chory.... pohyb a sport ziadny sedia iba pred tabletom... cest vynimkam ale v tychto rodinach musia byt aj rodicia sportovo zalozeny.... a deti vedu podla seba... pohyb a zdrava vyziva

 • 2
Odpovedať

Ľubica Šťastná 17.02.18 12:39

ĽŠ
karma
100.00

Správna strava, či už pre športujúce deti alebo i tie menej aktívne je veľmi dôležitá, lebo naozaj formuje nielen telo ale i dušu.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 17.02.18 15:57

MM
karma
100.00

môj syn tiež aktívne športoval, k pestrej a kvalitnej strave ich viedol aj tréner, bol pre nich autorita

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 17.02.18 23:33

karma
109.00

strava je naozaj dôležitá,odzrkadlí sa to aj v dospelosti.Zdravá strava=menej chorôb...

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 21.02.18 11:49

AB
karma
100.00

ku kvalitnej strave treba viesť deti od malička

 • 0
Odpovedať

Daniela Šurláková 25.02.18 18:36

karma
97.00

Ja sa tiež snažím dávať deťom od malička zdravú stravu,ale povedzte mi úprimne,čo je dnes zdravé?Dcéra v dospelosti chytila takú chorobu,o ktorej sme v živote nepočuli.Teraz zisťujeme z čoho to má.Histamín jej robí zle a ten je pomaly v každej potravine,tak čo je potom 100% zdravé?Snažíme sa aj dopestovať si čo sa dá,ale tiež nemôžem tvrdiť,že je to úplne zdravé,chorá a napadnutá je celá Zem aj pôda o vodných znečistených tokoch už ani nebudem písať.

 • 0
Odpovedať

Peter Maňák 28.03.18 00:37

PM
karma
107.00

Ej, veru športovcov doma nemáme, ale zas nie je to až tak zlé s obezitou a pohybom.

 • 0
Odpovedať

Emma Nakls 04.08.23 13:57

EN
karma
-1.00

Kedy ste začali učiť deti bicyklovať a aké mali prvé bicykle. Rozmýšľame, že by sme nášho začali postupne už učiť len nevieme podľa čoho mu vyberať bicykel.

 • 0
Odpovedať

Oliv Medk 09.08.23 12:49

OM
karma
-1.00

my sme začali keď mal necelé tri roky, prvý bicykel sme chceli aby mal hlavne ľahký, kupovali sme mu ho cez cyklospeciality :)

 • 0
Odpovedať

Zuzana Bergova 12.08.23 17:30

ZB
karma
-1.00

na strankach to mas väcsinou podla veku dietatu, my sme vyberali tak :) a pomocne kolieska mala nasa dcera dost dlho, bez nich nemala stabilitu

 • 0
Odpovedať

Linda Nijkl 19.08.23 10:41

LN
karma
-1.00

Syn je skoro každý deň niekde na bicykli, dosť často chodieva jazdiť aj do bikeparkov a teda zje toho požehnane.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní