Je trestanie detí správna forma výchovy? Experti v tom majú jasno

Je trestanie detí správna forma výchovy? Experti v tom majú jasno

  • Zdieľaj:
 • 1

Každý rodič vychováva svoje deti najlepšie ako vie a často hrá rolu i to, ako boli sami vychovávaní v minulosti, keď boli sami deťmi. V poslednom čase sa však vedie diskusia o tom, či je tradičná výchova, teda trestanie detí no aj ich odmeňovanie, naozaj tou správnou cestou. Čo na to hovoria experti, je tradičná výchova naozaj správna?

Tradičná výchova

Rodičia si často krik, bitku či tresty nevedia odpustiť, pretože majú pocit, že nič iné na neposlušné deti nezaberá. Ako sme už ale spomínali vyššie, k tradičnej forme výchovy detí patria okrem trestov aj odmeny. Vďaka trestom či odmenám dokážete deti motivovať k určitému typu správania, no podľa odborníkov len krátkodobo. 

Inšpiruj sa: Separačná úzkosť u detí: Čo robiť, keď nemôžeš odísť ani na WC bez plaču dieťaťa?

prečo deti nebiť

Zdroj: Shutterstock®

Predstavte si napríklad, že ako celá rodina sedíte pri stole a jete večeru. Deti však neobsedia a vy sa ich snažíte pri stole udržať pomocou vyhrážania sa (napríklad, keď vstaneš od stola, nedostaneš dezert) alebo odmeny (napríklad, keď vydržíš sedieť, môžeš sa hrať na tablete). Podľa expertov však takto preberáte kontrolu nad správaním dieťaťa a nerešpektujete tak jeho potreby. V neposlednom rade dochádza k emocionálnemu alebo fyzickému násiliu, ktoré môže v konečnom dôsledku vyvolať ďalšie neželané správanie u dieťaťa. Aj preto by ste si mali pri výchove detí odpustiť výchovu v stave hnevu. Skúste sa upokojiť a vychovávať až potom.

Pozitívna výchova

Protipólom tradičnej výchovy sa stáva takpovediac moderná pozitívna výchova detí, ktorá rešpektuje pocity a potreby dieťaťa na rozdiel od toho, aby ich len dostávala pod kontrolu. Tento spôsob výchovy je podľa odborníkov oveľa efektívnejší a má dlhodobý efekt, pričom sú vďaka nemu deti sebadisciplinované a sebamotivované. 

recept na šťastné dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Ako ju aplikovať do vlastnej domácnosti? Experti sa zhodujú na tom, že prvý krok je naučiť sa zvládať vlastný hnev a frustráciu, a to i vtedy keď deti spravia niečo naozaj zlé, čo ste im napríklad zakázali. Vynechať by ste mali krik a bitku a zamerať by ste sa mali na analýzu toho, prečo sa vaše dieťa chová nevhodne, prísť na podstatu veci. Veľkou súčasťou pozitívnej výchovy je hľadať aj to, čo dieťa robí dobre a dať mu to najavo. Z dosahu by ste pritom mali odstrániť všetko, čo dieťa „nesmie”, aby ho to nelákalo a aby preto nevytváralo napätie (napríklad mobil či tablet). 

Víťazom je láska

Podľa odborníkov má pozitívna forma výchovy oproti tradičnej skutočne navrch, pretože je šetrnejšia ako voči dieťaťu, tak i voči rodičovi. Rodič sa vďaka nej naučí zvládať svoj hnev a naučí sa, že deti netreba motivovať (či už negatívne alebo pozitívne) k určitému správaniu, časom si vystačia aj samé. Pre deti zasa pozitívna výchova vedie k vlastnostiam a zručnostiam, ktoré ich do života urobia šikovnejšími, spokojnejšími a šťastnejšími. Šťastné však po aplikácii a osvojení si pozitívnej výchovy nebudú len deti, ale celá rodina.

Pozri aj: Separačná úzkosť u detí: Čo robiť, keď nemôžeš odísť ani na WC bez plaču dieťaťa?


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Mária Chromíková 22.11.20 08:40

MC
karma
109.00

Hnev pri výchove nie je dobrý radca,ale ani opičia láska dobré ovocie neprináša.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Placenta praevia alebo vcestná placenta – ktoré ženy môže postihnúť tento problém s placentou?
Pre ženy

Placenta praevia alebo vcestná placenta – ktoré ženy môže postihnúť tento problém s placentou?

 • 0
 • 14.12.2022
Tuberózna skleróza – vážne genetické ochorenie. Kedy hrozí, že ju dieťa zdedí?
Zdravie

Tuberózna skleróza – vážne genetické ochorenie. Kedy hrozí, že ju dieťa zdedí?

 • 1
 • 13.10.2022
Rebel Wilson sa splnil sen – stala sa MATKOU! Svojmu „zázraku“ dala krásne meno
LIFESTYLE

Rebel Wilson sa splnil sen – stala sa MATKOU! Svojmu „zázraku“ dala krásne meno

 • 0
 • 18.11.2022