Kedy a ako odstaviť dieťa od dojčenia? Toto potrebuješ vedieť!

Kedy a ako odstaviť dieťa od dojčenia? Toto potrebuješ vedieť!

  • 28
  • 0

Výživa detí do jedného roka je pomerne rozsiahlou témou, ktorej sa venujú celé príručky a knihy. My sa dnes zameriame na jeden z čiastkových problémov a dalo by sa povedať, že aj kľúčových momentov (nielen pre dieťa, ale aj matku), ktorý môže so sebou prinášať komplikácie. Ide konkrétne o odstavenie dieťatka od materského mlieka.

O význame materského mlieka a jeho dôležitom mieste vo výžive dojčiat vieme asi všetci. Nielenže je materské mlieko najzdravšou alternatívou potravy pre bábätko, ale zároveň sa prostredníctvom dojčenia vytvára medzi dieťatkom a mamou silná citová väzba. No a kým zo začiatku riešime, ako rozbehnúť laktáciu a ako na najlepšie prisatie dieťaťa, tak v poslednej fáze dojčenia vystupujú do popredia otázky o čase, kedy dieťatko odstaviť a predovšetkým o tom, ako to urobiť.

Neprehliadni: Mamičky, pozor! Viete, v akom veku nechať dieťa samé doma?

kedy prestať s dojčením

Zdroj: Shutterstock®

Kedy je ten správny čas na odstavenie?

Jednoznačnú odpoveď si musí dať matka sama a pritom by mala brať do úvahy, samozrejme, aj dieťa a jeho individuálne nastavenie. Za minimálnu dobu dojčenia (v ideálnom prípade, keď s laktáciou nie je problém) je považovaných prvých 6 mesiacov. Pokiaľ ide všetko v poriadku, mamičke nič nebráni v tom, aby dojčila dovtedy, kým sa dieťatko neodstaví samo, prípadne dovtedy, pokiaľ je to prijateľné pre ňu samotnú. Pred odstavením by však mala byť na 100 % vnútorne rozhodnutá, že tento krok podstúpi, pretože do tohto procesu vstupujú vo veľkej miere aj emócie. Matka možno bude musieť vydržať aj negatívne reakcie zo strany dieťaťa, či už plač alebo intenzívne dožadovanie sa, preto je jej istota pri tomto kroku veľmi dôležitá.

Pokiaľ dojčíte dlhšie ako rok, je to určite prospešné a nemali by ste sa nechať ovplyvniť ani negatívnymi ohlasmi z okolia, že už je na čase skončiť, ak vy chcete pokračovať. Veď aj samotná organizácia WHO odporúča dojčiť 2 roky aj viac. Na druhej strane však treba počítať s tým, že u detí, ktoré sú dojčené aj po prvom roku, sa zvyšuje psychická závislosť na prsníku, a preto po tomto čase treba brať do úvahy aj väčšie komplikácie pri odstavovaní.