Kedy a ako odstaviť dieťa od dojčenia? Toto potrebuješ vedieť!

Kedy a ako odstaviť dieťa od dojčenia? Toto potrebuješ vedieť!

Výživa detí do jedného roka je pomerne rozsiahlou témou, ktorej sa venujú celé príručky a knihy. My sa dnes zameriame na jeden z čiastkových problémov a dalo by sa povedať, že aj kľúčových momentov (nielen pre dieťa, ale aj matku), ktorý môže so sebou prinášať komplikácie. Ide konkrétne o odstavenie dieťatka od materského mlieka.

O význame materského mlieka a jeho dôležitom mieste vo výžive dojčiat vieme asi všetci. Nielenže je materské mlieko najzdravšou alternatívou potravy pre bábätko, ale zároveň sa prostredníctvom dojčenia vytvára medzi dieťatkom a mamou silná citová väzba. No a kým zo začiatku riešime, ako rozbehnúť laktáciu a ako na najlepšie prisatie dieťaťa, tak v poslednej fáze dojčenia vystupujú do popredia otázky o čase, kedy dieťatko odstaviť a predovšetkým o tom, ako to urobiť.

Neprehliadni: Mamičky, pozor! Viete, v akom veku nechať dieťa samé doma?

kedy prestať s dojčením

Zdroj: Shutterstock®

Kedy je ten správny čas na odstavenie?

Jednoznačnú odpoveď si musí dať matka sama a pritom by mala brať do úvahy, samozrejme, aj dieťa a jeho individuálne nastavenie. Za minimálnu dobu dojčenia (v ideálnom prípade, keď s laktáciou nie je problém) je považovaných prvých 6 mesiacov. Pokiaľ ide všetko v poriadku, mamičke nič nebráni v tom, aby dojčila dovtedy, kým sa dieťatko neodstaví samo, prípadne dovtedy, pokiaľ je to prijateľné pre ňu samotnú. Pred odstavením by však mala byť na 100 % vnútorne rozhodnutá, že tento krok podstúpi, pretože do tohto procesu vstupujú vo veľkej miere aj emócie. Matka možno bude musieť vydržať aj negatívne reakcie zo strany dieťaťa, či už plač alebo intenzívne dožadovanie sa, preto je jej istota pri tomto kroku veľmi dôležitá.

Pokiaľ dojčíte dlhšie ako rok, je to určite prospešné a nemali by ste sa nechať ovplyvniť ani negatívnymi ohlasmi z okolia, že už je na čase skončiť, ak vy chcete pokračovať. Veď aj samotná organizácia WHO odporúča dojčiť 2 roky aj viac. Na druhej strane však treba počítať s tým, že u detí, ktoré sú dojčené aj po prvom roku, sa zvyšuje psychická závislosť na prsníku, a preto po tomto čase treba brať do úvahy aj väčšie komplikácie pri odstavovaní.

Ako na odstavenie od materského mlieka

Zdroj: Shutterstock®

Ukončenie dojčenia ako postupný proces

Pokiaľ máte na odstavenie dostatok času, vyberte si možnosť postupného a dlhotrvajúcejšieho procesu ukončenia dojčenia. A to predovšetkým z toho dôvodu, že je to tak lepšie pre adaptáciu dieťatka a aj pre telo matky. Proces zastavovanie laktácie je síce individuálnou záležitosťou, no je predpoklad, že keď sa tak stane postupne, žena nebude mať problémy s prsníkmi, lebo tvorba mlieka sa tak rovnomerne znižuje. Pri výbere tejto možnosti si rozvrhnite na dlhšie obdobie znižovanie počtov dojčení. Pokúste sa priebežne vynechať najprv tie dojčenia, ktoré si dieťa až tak nevyžaduje a zamerajte jeho pozornosť na zaujímavé aktivity. Pokiaľ dieťa s prechodom na tuhú stravu objavilo pre neho zaujímavé chute a jedlá, pripravujte mu v období prechodu predovšetkým jeho obľúbené. Podporte tak jeho apetít a možno si za chvíľku na dojčenie ani nespomenie. Pokiaľ dieťa dojčíte len na jednom mieste v byte či dome a má to zafixované, tak sa v období postupného odstavovania tomuto miestu vyhýbajte a skúste sa zamerať aj na častejšie prechádzky po vonku. Ak sa dieťa neochvejne dožaduje mliečka, skúste mu ho nahradiť inou vhodnou tekutinou.

Pozri aj: Dôležité prvé kroky: Vieš, ako vybrať topánky pre dieťa?

Kedy a ako odstaviť dieťa

Zdroj: Shutterstock®

Náhle ukončenie dojčenia

Pre náhle ukončenie dojčenia sa väčšinou rozhodnú ženy zo zdravotných dôvodov a napríklad aj pri plánovaní požívania liekov, ktoré sa s dojčením vylučujú. V tomto prípade je rozhodujúcim ukazovateľom vek dieťatka. Od narodenia do ukončeného 4. mesiaca je nutné (ak už nie je možné realizovať výlučne dojčenie) podávať formulu č.1 a od 5. a 6. mesiaca, po konzultácii s pediatrom, prechádzajte postupne na tuhú stravu a pokračujte s podávaním umelého mlieka. „Prechod na fľašku“ však musí taktiež prebehnúť postupne. Takže ak máte na odstavenie týždeň, naplánujte si každodenne sa stupňujúce nahradenie dojčenia fľaškou, a to tak, že váš posledný naplánovaný deň bude už dieťa výhradne na umelom mlieku. Ak by ste mali len dva dni, nahradiť fľaškou musíte v prvý deň až polovicu dojčení.

Pri deťoch, ktoré boli dlhšie dojčené, sa stáva pomerne často, že po odstavení odmietajú umelé alebo kravské mlieko. Preto pediatri v týchto prípadoch odporúčajú kompenzovať tento nedostatok pomocou potravy a zamerať sa na potraviny ako: plnotučný tvaroh, mliečne polievky a rôzne kašičky, ale aj neúdený syr (ideálny je eidam). A to všetko dieťatku ponúkať s rôznymi obmenami a podľa toho, čo môže jesť podľa tabuliek vhodnosti potravín z hľadiska mesiacov.

prechod na tuhú stravu

Zdroj: Shutterstock®

Čo pomôže pri odstavovaní?

 • Zmena prostredia s novými podmetmi, ktoré dieťa rozptýlia a zabavia, napríklad prechádzky alebo zaujímavé detské aktivity.
 • Ponúkanie fľaše s pokračujúcim mliekom, resp. formulou. Skúsiť môžete aj rôzne príchute.
 • Od smädu je v noci vhodné podávať čistú vodu alebo nesladený čaj.
 • Uisťovanie dieťaťa o tom, že ho ľúbite. Odstavenie je vhodné kompenzovať aj zvýšenou pozornosťou. Dieťa by si nemalo spojiť odopretie dojčenia s odopretím lásky. 
 • Výraznejšie presmerovanie dieťaťa na tuhú stravu (pokiaľ sa už nachádza v tejto etape) a príprava pre neho zaujímavých jedál, ktorými podporíte apetít.

Inšpiruj sa: Otec na materskej: Čo všetko treba vybaviť?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Oliv Medk 24.06.23 15:15

OM
karma
-1.00

kojila som pokial mi to bolo prijemne, dost ludi mi frflalo ze som mohla dlhsie ale ja som nechcela

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 07:09

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 07:09

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 18:24

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 18:24

QQ
karma
-1.00

1

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní