Kritické roky v manželstve: Vieš, ktoré to sú a čo prinášajú?

Kritické roky v manželstve: Vieš, ktoré to sú a čo prinášajú?

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo v rozprávkach všetko skončí svadbou a ďalej sa už príbeh nerozvíja? Možno je to naozaj len preto, že ide o rozprávku, v ktorej je očakávaný happyend, no a manželstvo (aj podľa súčasných prieskumov rozvodovosti) sa nepodobá na romantickú prechádzku ružovou záhradou. Takže čo sa skrýva za tým vzletným „a žili, až kým nepomreli“? Poďme sa spolu pozrieť na akési medzníky manželského života, ktoré by sa dali nazvať kľúčovými, ale predovšetkým pre vzťah kritickými.

A ešte si odbehneme na moment k rozprávkam. Fotografka Dina Goldstein má svoju predstavu o tom, ako by to asi s rozprávkovými postavami dopadlo niekoľko rokov po svadbe. Na obrázku nižšie môžete vidieť dva takéto príklady z rozprávkovej ríše.

Pozri aj: Ceruzka a bolesť hlavy: Neuveriteľný trik, ktorý bolesť utíši do 2 minút!

z rozprávky

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.pinterest.com

3 roky po svadbe – očakávanie prvej krízy

Po troch rokoch manželského vzťahu dochádza k definitívnemu „odloženiu ružových okuliarov“. Partneri už vedia vzájomne všetko o svojich chybách, slabostiach a nedostatkoch, prešli prvými sklamaniami a rozčarovaniami. V treťom roku po svadbe je vo všeobecnosti riziko rozvodu najväčšie. Nie je ojedinelým javom, že sa jeden z partnerov vydá na ústup „z kratšej cesty“, čo je do istej miery jednoduchšie, ak ešte dvojica nemá deti. Na druhej strane, pokiaľ manželia prvé rozpory vybalansujú, môže ich to posunúť na novú úroveň spolužitia, pretože vedia čerpať zo vzájomného dôkladného spoznania sa a taktiež nemusia pred sebou už nič hrať.

prvé problémy v manželstve

Zdroj: Shutterstock®

5 rokov po svadbe – zabijak menom rutina

Piaty rok po svadbe sa označuje za ďalší kritický medzník v živote manželov, nakoľko v tomto čase sa už výrazne hlási o slovo rutina a stereotyp. Pár, ktorý má malé deti, býva navyše vyťažený starostlivosťou o celkový chod rodiny a musí zvládať množstvo povinností, ktoré môžu spôsobiť odcudzenie sa, pretože partneri na seba vzájomne nemajú čas. Aj v tomto období teda nie sú žiadosti o rozvod zriedkavou záležitosťou.

7 rokov po svadbe – posledná výzva?

Hrozba siedmeho roku manželstva môže súvisieť s celkovou stagnáciou vzťahu, kedy isté „nápravné“ opatrenia jednoducho nefungovali a partneri sa už aj prestávajú snažiť hľadať riešenia vedúce z krízy. Kľúčovými slovami partnerskej krízy sú aj v tomto období rutina a nuda. Keď sa k tomu pridá aj nechuť riešiť nevyhovujúci stav medzi partnermi, môže to byť metaforicky ten posledný klinec do truhly. Hovorí sa, že keď majú manželia za sebou tento pohnutý rok a nestretli sa na rozvodovom konaní, potom je už veľká pravdepodobnosť, že spolu aj zostarnú.

kritický siedmy rok

Zdroj: Shutterstock®

Po hrozivej sedmičke „za vodou“? Ani náhodou!

Kríza vo vzťahu môže prísť kedykoľvek a manželstvo, ako vieme, môže skončiť aj po desiatich či pätnástich a viac rokoch. Krízovou môže byť napríklad aj situácia, keď deti „vyletia z hniezda“. Manželia zrazu ostávajú sami na seba, možno si v staršom veku začínajú viac všímať chyby na druhom partnerovi, nemajú si čo povedať, chýbajú spoločné aktivity...

Bolo by teda dobré, keby sa partnerský vzťah vnímal v procese (nadnesene možno povedať ako živý organizmus) a aby manželia reagovali na jeho aktuálne potreby. Ak sa totiž chceme vyhnúť jeho stagnácii, treba doň neustále investovať energiu a čas, vylaďovať komunikačné zručnosti, ale aj schopnosť počúvať, trénovať trpezlivosť aj pochopenie, ale vyžaduje si tiež istú dávku kreativity, aby život vo dvojici nezasiahla ničiteľka nuda a šedivý stereotyp.

Vybrali sme: Fotky neviest pred a po: Ich premeny v deň D ti vyrazia dych!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 15.03.19 08:19

ĽŠ
karma
100.00

Do manželstva treba neustále investovať. "„Muž je lyrický, žena epická, manželstvo dramatické.“
– Novalis, nemecký básnik

  • 6
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 07:22

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 07:22

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 15.03.19 23:12

karma
115.00

Ja som so svojim manželom zostarla.Prekonali sme všetky kritické roky.Aj napriek tomu,že som sa vydávala veľmi mladá.Aj ked sme sa občas pohnevali,vždy sme si k sebe cestu našli a nikdy sme na rozvod ani len nepomysleli.

  • 4
Odpovedať

Darina Božiková 16.03.19 11:08

DB
karma
114.00

som s manželom takmer 50 rokov,boli chvíle krásne,ale aj ťažké. človek však musí vedieť a najmä chcieť tomu druhému dávať, nielen brať a aj po rokoch zistí,že život je krásny s človekom,ktorého si vážite a milujete,s ktorým ste zostarli a vychovali deti,niečo dokázali.

  • 7
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 18:44

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 03.08.23 18:44

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

Janka Komadova 08.09.23 22:21

karma
-1.00

Sme spolu už 37rokov je to o pokore,porozumení, tolerancii,úcte a stále je tam láska

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní