Zachovaj chladnú hlavu: Povieme ti, čo nerobiť po diagnostikovaní rakoviny!

Zachovaj chladnú hlavu: Povieme ti, čo nerobiť po diagnostikovaní rakoviny!

Rakovina predstavuje v súvislosti s naším zdravím aj v dnešnej dobe čoraz väčšieho strašiaka. S touto zákernou chorobou v súčasnosti bojuje nemalá časť populácie. Každý deň pritom pribúdajú noví pacienti – starí, mladí, dokonca i deti. Boj s rakovinou je v mnohých prípadoch skutočne náročný, no nie je nemožný. I keď liečba tohto ochorenia môže byť v podstate beh na dlhú trať. Pacienti pritom potrebujú veľa síl a aj podporu rodiny a blízkych. 

Ľudia sa rakoviny boja, čo je úplne prirodzené. Táto zákerná choroba si predsa vyžiadala už množstvo životov. Počuť túto diagnózu z úst lekára nechce nikto z nás. Mnohí však musia s rakovinou bojovať a zároveň sa snažiť o to, aby viedli čo najplnohodnotnejší život. V dnešnom článku sme sa zamerali na to, akých chýb sa môže človek dopustiť, ak mu je diagnostikovaná rakovina. Čo by nemali robiť pacienti s týmto ochorením?

Odporúčame: Si pod neustálym tlakom? Daj si bylinkový čaj proti stresu!

konzultácia s lekárom

Zdroj: Shutterstock®

Neprehodnotenie všetkých možností liečby

Je prirodzené, že ak nám je diagnostikovaná nejaká choroba, snažíme sa čo najskôr začať s jej liečbou. V prípade rakoviny síce nie je možné terapiu dlhšie odkladať, no po jej diagnostike je vhodné v prvom rade zachovať chladnú hlavu. Na začiatku je nevyhnutné zistiť si a naštudovať o svojej diagnóze čo najviac dôležitých informácií. Svojmu lekárovi neváhajte klásť akékoľvek otázky. Je tu predsa pre vás! Informácie tiež môžete vyhľadávať na internete, v knihách či u ľudí vo svojom okolí. Zaujímajte sa tiež o to, aké testy podstupujete alebo akým testom by ste sa ešte podrobiť mohli.

V súčasnej dobe sú totiž možnosti liečby rozličných druhov rakoviny skutočne široké. Dostupné sú konvenčné aj alternatívne metódy liečenia. V niektorých prípadoch je vhodnejšia cesta bezpečnejších a šetrnejších spôsobov liečby než tých konvenčných. Veľkou chybou by teda mohlo byť vrhanie sa po prvej dostupnej terapii. Skúste sa poradiť aj s viacerými odborníkmi a zvážiť všetky možnosti. Každý názor je predsa dôležitý! 

zdravé stravovanie

Zdroj: Shutterstock®

Zľahčovanie významu správneho stravovania

Podceňovať význam a dôležitosť zdravého stravovania môže byť pri liečbe rakoviny veľmi veľkou chybou. Dbať o správnu životosprávu by sme mali v každom prípade, no ak sme chorí, mali by sme si dať na tom skutočne záležať. Práve zmena v stravovaní môže predstavovať pri liečbe rakoviny nemalú pomoc. Z jedálnička je vhodné úplne vylúčiť alebo aspoň čo najviac eliminovať cukor, čo môže výrazne pomôcť v boji proti rakovinovým bunkám.

Prednosť by ste mali dávať rastlinnej strave. Na tanieri sa vám však pokojne môže objaviť párkrát do týždňa i mäso. Vhodné sú najmä ryby, naopak bravčovému mäsu by ste mali povedať nie. Telu je potrebné dodať všetky dôležité minerály či vitamíny. Uvažovať tiež môžete o pravidelnej detoxikácii, vďaka ktorej podporíte vyplavovanie všetkých škodlivín a toxínov z tela. Tie totiž môžu proces liečby ochorenia poriadne sťažovať. Okrem zdravého stravovania je pri liečbe rakoviny veľmi dôležitý aj pravidelný pohyb, obmedzenie alkoholu a nefajčenie.

mentálne zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Podceňovanie mentálneho zdravia

Pri boji s rakovinou je potrebné smerovať liečbu nielen na fyzické zdravie, ale aj na to mentálne. Je dôležité poznať svoj zdravotný stav a to, ako napreduje liečba ochorenia, no zanedbávanie svojho psychického stavu môže byť veľkou chybou. Liečba zákernej rakoviny totiž predstavuje pre psychiku človeka obrovskú záťaž. U pacientov sa k zlej nálade môžu časom pridať aj pocity úzkosti či depresívne stavy. A to je niečo, čo jedincovi s liečbou ochorenia určite nepomôže.  

Nápomocné môže byť naopak udržiavanie si psychickej pohody. Neignorujte svoje emócie. Ak sa potrebujete s niekým rozprávať, neváhajte sa obrátiť na svoju najbližšiu rodinu či priateľov. Dôležité je vyhýbať sa stresovým situáciám. Venujte sa naopak činnostiam, ktoré máte radi a ktoré vás bavia. K psychickej pohode aj fyzickému zdraviu prispeje pobyt v prírode či pravidelné cvičenie. S pozitívnym myslením predsa dokáže človek ľahšie čeliť problémom, ktoré mu v živote skrížia cestu.

Pozri aj: Neuveríš: Toto je jedlo spôsobujúce alergiu na slnku!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 17.03.19 07:57

ĽŠ
karma
100.00

Chladnú hlavu treba určite zachovať v prvom rade, hoci sa nejedná o žiadnu maličkosť; dobrý článok!

  • 0
Odpovedať

Elena Švachová 17.03.19 21:39

karma
109.00

V mojej rodine už pár členov na rakovinu zomrelo.Zachovať si chladnú hlavu je určite náročné.Neviem ako by som sa zachovala,ale musí to byť strašné,ked vám doktor oznámi túto diagnózu.

  • 0
Odpovedať

Jana Čipková 19.03.19 17:29

karma
106.00

Pri diagnóze rakoviny je veľmi dôležitý postoj lekára k pacientovi, keď Vám lekár všetko vysvetlí a hneď zaháji liečbu, dodá to Vám nádej a menej depresie. Veľkú úlohu pri liečbe má aj rodinné zázemie.

  • 0
Odpovedať

Anton Marek 16.04.19 11:12

karma
127.00

Hlavne netreba strácať nádej.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní