Mikuláš, Mikuláš, čo v tom koši máš? Povedať deťom pravdu?

Mikuláš, Mikuláš, čo v tom koši máš? Povedať deťom pravdu?

A je to tu! Dlho očakávaný Mikuláš. Deťom sa ligocú oči šťastím a čakajú veľké prekvapenie. Večer si pripravia očistené čižmičky do okna a nedočkavo vyzerajú príchod deduška Mikuláša. Príde či nepríde? Čo mi asi prinesie?

Sviatok svätého Mikuláša je kresťanským sviatkom. Pri jeho zrode stojí biskup Mikuláš, ktorý sa narodil v treťom storočí nášho letopočtu niekde na území dnešného Turecka staršiemu bohatému manželskému páru. Veľmi skoro, vo svojich približne dvadsiatich rokoch, sa stal biskupom. Bol známy svojou dobrosrdečnosťou a štedrosťou. Po smrti svojich rodičov zdedil veľké bohatstvo. Rozdal ho biednym ľuďom, chudobným deťom a sirotám. To bol základ pre zrod tradície obdarúvania detí. Tento sviatok však vznikol o čosi neskôr. Dátum 6. december je dňom úmrtia svätého Mikuláša. Bolo to v meste Myre a neskôr boli jeho pozostatky prenesené do talianskeho mesta Bari. Toto mesto je dnes svetoznáme a denne ho navštívi množstvo turistov. 

zoznam dobrých a zlých detí

Zdroj: Shutterstock®

Sviatok sv. Mikuláša

Tradícia obdarúvania vznikla neskôr a nebolo to v miestach pôsobenia svätého Mikuláša ako by sme predpokladali. Ako prví s rozdávaním darčekov prišli Holanďania. U nich chodí už v novembri Sinter Klaas, ktorý hádže darčeky cez komín. Odtiaľ sa tradícia presunula do Ameriky, kde je známy Santa Claus, ktorý 24. decembra obieha so sobím záprahom deti a rozdáva im darčeky cez komín.

V našich končinách sa tradícia ujala na deň 6. decembra, kedy v noci chodí Mikuláš a obdaruje detičky malou pozornosťou.

Neprehliadni: Kašľanie do dlane – je to nebezpečnejšie, než si myslíš!

Rodičia detičkám odmala rozprávajú o tomto zvyku. Deti veria, že darčeky nosí Mikuláš. Až prídu do veku, kedy sa rozprávkové kúzlo stratí a deti pochopia, že darčeky do čižmičky dávajú rodičia. Pri tomto objavení sa niekedy kotúľajú slzy smútku po detskej tváričke. Tak veľmi verili a tak chceli, aby zázračný deduško s roztomilou bielou bradou oblečený v červenom prišiel a dal im dôkaz svojej existencie. Práve tento smútok či precitnutie detí, ktorý si zažili dnes už dospelí rodičia, ich láka povedať deťom pravdu. Povedať im, že svätý Mikuláš naozaj existoval a bol veľmi prajný. Obdarúval chudobných, rozdal svoj majetok. A na jeho počesť sa táto myšlienka po mnohé roky uctieva tým, že naše deti sú obdarované svojimi rodičmi v noci 6. decembra, aby si ráno našli prekvapenie. Je to tradícia. A je veľa detí, ktoré veria, že prekvapenie v topánočke nosí Mikuláš. Je to v poriadku. Svet detí je kúzelný. Každé si v ňom nájde to svoje, jedinečné. 

Mikuláš a deti

Zdroj: Shutterstock®

Ak sa rozhodnete akokoľvek, či už svojim deťom poviete, že darčeky nosí Mikuláš alebo sa rozhodnete ísť cestou pravdy, je to v poriadku. Obdarujte ich s láskou a nechajte ich snívať a kúzliť so svojou detskou fantáziou. Sledujte tie iskričky v očiach plných radosti. Sú neopísateľné. Táto tradícia je o dobrosrdečnosti, láskavosti, prajnosti. K nej nepatria negatívne emócie. Nepripomínajte ich deťom, neupozorňujte na ne. Deti nepotrebujú uhlie či prútik, aby sa v našich očiach správali podľa našich noriem. Potrebujú lásku a prijatie.

Odporúčame: Ako zistíš, že používaš nesprávny krém na tvár? Toto ťa prekvapí!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Marta Bujdošová 06.12.17 09:22

MB
karma
98.00

Moja 9 rocna dcera sa tvari, ze veri a aj na Mikulasa aj na Jeziska a ocakava darceky od nich a aj od rodicov .... Velkonocneho zajaca odhalila, takze uz sa zmierila s tym, ze cokoladove vajicka v zahrade skryla babka.

  • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 07.12.17 13:32

SK
karma
86.00

každý na to príde v pravú chvílu a v pravý čas..... neberme detičkám tú radosť.... nech sa tešia na Mikuláša a na Ježiška ešte dlho..

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 11.12.17 09:45

SK
karma
114.00

všetko má svoj čas a najkrajšie je to, keď ako detičky na Mikuláša veríme....

  • 0
Odpovedať

Mária Frnová 13.12.17 06:51

MF
karma
106.00

je veľmi milé, keď deti veria na Mikuláša a čerta...

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní